Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • birlec

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am fost la masina si am miscat de etrierele spate
surpriza (sau nu) se misca ca limba in clopot si fac o galagie la fel ca limba in clopot, eu nu prea le mai aud din masina, parca nu face de cand am scazut presiunea in roti sau m-am obisnuit eu cu zgomotul.
Si cele de pe fatza fac la fel dar zgomotul si miscarea sunt mult mai reduse
Mari sperante nu imi pun sa schimbe ei ceva la sistem si sa recheme in service toate masinile ar fi niste costuri uriase pt ei.
Skip ads

  • birlec

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
poate e acelasi lucru si la etrierele noastre
http://www.youtube.com/watc...4OQwO10w&NR=1
  • kalin_111

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acesta este link-ul cu zgomotul facut de etrierii spate dupa ce am schimbat contragreutatea sau nus ce au zis ei ca au facut oricum efectul e zerO http://www.youtube.com/watch?v=3fiX8a2wtCc cine a mai schimbat poate sa incerce sa miste sa vada daca suna la fel de frumos ca la mine.
Ciudat este ca atunci cand trag frana de mana sau apas putin frana cand sunt in mers zgomotul nu inceteaza desi daca trag frana de mana cand sunt oprit si misc de etrier ca in filmulet etrierul este fix si nu se mai aude nici un zgomot. Iar cand trec peste limitatoare puntea fata pare sa faca un troncanit mai pronuntat decat puntea spate.
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am fost si eu cu masina la Di-Bas pentru etrieri. In 5 zile vin piesele pentru toate 4 rotile. Sa speram ca nu vor mai bate. M-i s-a spus ca se schimba glisierele, sper ca am retinut si scris bine, sa vedem saptamana viitoare.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
problema asta vad ca e prezenta la toate masinile indiferent de tara pentru care sunt facute si cei din turcia se plang de aceleasi zgomote , sa speram ca cei de la opel o sa faca o campanie de inlocuire a acestor glisiere

din ce am inteles si la ei s-a recomandat de catre GM sa fie gresate temporar pana la gasirea unei solutii
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat in sfarsit glisierele de pe spate. Pe moment nu au mai facut nici un zgomot, acum parca se aude ceva... Poate am eu pitici pe creier Oare?
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:
din ce am inteles si la ei s-a recomandat de catre GM sa fie gresate temporar pana la gasirea unei solutii


Frectie la picior de lemn si gresarea asta. Inafara de faptul ca mi-au manjit si jantele nu s-a schimbat nimic.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bamo a scris:
lucio85 a scris:
din ce am inteles si la ei s-a recomandat de catre GM sa fie gresate temporar pana la gasirea unei solutii


Frectie la picior de lemn si gresarea asta. Inafara de faptul ca mi-au manjit si jantele nu s-a schimbat nimic.

te cred pentru ca nu e o problema de culisare sau blocare a etreierul, ci e un joc intre acel prezon si etrier Wink
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gabi12you a scris:Am schimbat in sfarsit glisierele de pe spate. Pe moment nu au mai facut nici un zgomot, acum parca se aude ceva... Poate am eu pitici pe creier Oare?


fii sigur ca o sa se auda in continuare...si eu am schimbat glisierele si amortizorul dreapta spate (din scaunul soferului acolo se aud zgomotele pe puntea spate) in speranta ca se va rezolva ....pentru moment asa am crezut, dar nu a tinut mai mult de cateva minute.......in continuare se aud zgomote la rulajul pe asfalt denivelat , la viteze sub 70 km/h...... binnneee, trebuie sa ai "ureche muzicala", geamurile inchise si muzica oprita, dar ideea e ca se aud zgomote si nu e normal ! eu m-am impacat cu ideea cand am concluzionat ca deocamdata nu exista rezolvare.... !
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mi se pare inimaginabil cum o masina, care sa dorit a fi o gura de oxigen pentru GM aflata intr-o situatie foarte delicata la un moment dat,sa fie atit de prost proiectata si fabricata.Stim ca cel putin teoretic,masinile sunt testate in conditii draconice inainte de a fi lansate pe piata si pare putin probabil ca nimeni sa nu fi observat,auzit ceea ce orice posesor de astra aude in fiecare zi.Si mai grav mi se pare faptul ca o armata de ingineri,proiectanti germani nu reusesc sa gaseasca o rezolvare la o problema aparent banala,pe care si Dacia anilor 80 ar fi rezolvat-o mai repede.Interesant e faptul ca Insignia a cistigat premiul de cea mai fiabila masina a anului,oare nu are acelasi sistem de glisiere ca Astra?Dar Chevrolet cruze?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Parca la Astra h au rezolvat probleme la fel de banale.
Tu nu sti ca viitorul cumparator, alege masina cum a facut cu nevasta. Dupa ce o cumpara, realizeaza ce a a luat!
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a mancat viata masina asta .. ar trebui sa ne strangem toti si sa mergem peste ei in service, nu stiu ce am putea rezolva dar macar sa mai refulam si noi si sa ne mai calmam putin Smile)
Skip ads

  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da , clar se aude. Pe cine aud ca vrea sa-si cumpere astra il voi indrepta spre vw golf. Pacat de ea ca este frumoasa ca masina, dar tare stresanta ca probleme, culmea care pot fi rezolvate foarte usor
  • kalin_111

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Hai Mitza strangem baietii si facem o interventie la opel oricum e pauza competitionala si ne plictisim Very Happy
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cam la cati km rulati au aparut zgomotele? la mine nu se aude nimic din fericire
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@brutal daca te referi la zgomotele de la puntea spate la mine pe la 1000-1500 km..
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mi-au schimbat glisierele la Radacini Vitan. Au zis ca e prima data cand incearca schimbarea cu unele noi. Nu sunt sigur ca erau diferente intre cele originale si acestea. Cert este ca deocamdata e silentioasa pe spate, dar nu am facut decat maxim 10 km.

O sa vad cand o sa mai fac cateva sute.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
optzeci sa ne tii la curent cu evolutia noilor glisiere,o sa fac si eu in curind o vizita la service in acest sens.Tu ai cerut sa le schimbe sau ei au decis asta?
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bodo 2010 a scris:optzeci sa ne tii la curent cu evolutia noilor glisiere,o sa fac si eu in curind o vizita la service in acest sens.Tu ai cerut sa le schimbe sau ei au decis asta?


Eu m-am dus sa fac revizia la 1 an si omul m-a intrebat daca mai e ceva ce as vrea sa verifice. Am intrebat daca au gasit solutie pentru etrierii zgomotosi si tipul de la receptie a zis ca nu stie, dar se vor uita. Dupa ce mi-au schimbat uleiul a luat masina seful de la garantii sa o scoata din hala, dar i-am zis eu daca a facut ceva cu etrierii si mi-a zis ca nu au solutie, dar el a comandat niste glisiere si ar vrea sa le incerce cu primul client care reclama etrierii zgomotosi. Mi-a zis insa ca nu cred ca au timp sa le schimbe azi.

Am vrut sa plec, spunandu-i ca o sa trec dupa concediu cand o sa am timp sa incercam. A mai discutat el cu un angajat si apoi mi-a zis ca le schimba azi. Am stat langa masina cand le-a schimbat. Nu mi se parea diferite fata de cele de pe masina, dar eu stiu, poate fi ceva f mic diferit. A folosit si ceva silicon/vaselina alb/alba din niste pliculete mici. Cate un pliculet pt fiecare din cele 4 glisiere. Adevarul e ca si pe cele de pe masina se vedea ceva gras, deci sigur si din fabrica se punea la fel.

Am mai facut ceva km acum si tot nu se aud. In saptamanile ce urmeaza o sa fac un drum de 2500-3000 km si o sa vad cum se comporta.
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mda am mai facut ceva km si dupa vreo 150 Km au reinceput sa se auda si chiar parca mai rau.

Am facut vreo 2800 km intre timp si zgomotul persista si e foarte enervant.

I s-a rezolvat cuiva problema in vreun service?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR