Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Voua va trancane si pe fata? Cum imi pot da seama daca daca troncane pe fata sau pe spate ? Eu zic ca la mine e problema doar pe spate...se aude nasol rau
Skip ads

  • gilu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am 47000 km si o troncaneala enervanta in spate pe drumuri denivelate. Cand calc frana troncaneala dispare.
Masina nu mai este in garantie, e din 2010, eu am luat-o la 16000 km.
Urmeaza sa fac revizia si sa schimb si placutele de frana spate. Este posibil ca dupa inlocuirea placutelor cu unele noi zgomotul sa dispara? Urmand apoi sa apara odata cu uzura placutelor? A trecut cineva prin asta?
Ma gandeam cu ocazia asta sa cer si gresarea glisierelor. Nu stiu daca are rost sa le si inlocuiesc - ma gandeam sa vad daca se mai aude dupa schimbarea placutelor si gresare.

Numai bine!
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca le gresezi o sa dispara zgomotul maxim 1 saptamana. Le-am gresat eu de mi-a iesit pe urechi...de abia astept sa imi dau comanda de glisiere noi!
Cam asa se intampla si la mine.cand franez se duce zgomotul, e normal pentru ca etrierul lucreaza si se pune presiune..sper sa nu gresesc cu ce zic
  • gilu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ar fi interesant daca cineva care avea troncanitul asta pe spate din cauza etrierului, a pus placute noi si a scapat de zgomot (cel putin temporar pana se uzeaza placutele).
Pana la urma care glisiere sunt mai ok ca sa scapam de zgomot? Cele cu cauciuc in varf care am inteles ca sunt mai inguste, sau cele fara care sunt mai groase si jocul ar fi mai mic?
Skip ads

  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@burtal Nu etrierul e in discutie ci suportul("calaretul")in care intra cele doua culise.Da acelea sunt culisele
Pe spate e simplu sa vezi daca zdrangane,tragi cu mina de acea contragreutate,care de fapt e un prezon care tine culisa in suport,frina de mina libera.
Pe fata tragi de suport dar trebuie demontata roata.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat in sfirsit culisele si pe stg. spate unde trancanea cel mai tare.Ca prima impresie mi se pare ca jocul sa diminuat chiar mai mult decit dreapta spate unde s-a schimbat suportul cu totul,dar nu in aceeasi masura ca pe fata.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Se pare ca este o povara care nu va avea sfarsit, Oricum, e o mare bila neagra si nu cred ca vanzarile modelului K vor merge asa de bine in viitor. Nici pe piata SH nu prea se inghesuie lumea la Astra J spre deosebire de modelul H care inca este la mare cautare.
  • gilu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri placutele de frana pe spate. Am pus TRW care au un material mai moale, subtire aplicat pe partea din exteriorul placutei. Am gresat si culisele (desi aveau ceva vaselina deja pe ele). Momentan nu se mai aude nimic. O sa revin dupa 1-2 saptamani.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat acum vreo 3 saptamani placutele pe spate cu unele ATE si sunt foarte incantat (zgomotele au disparut). Am vazut ca comparativ cu cele gm, care mi-au zgariat discurile destul de urat, acum au inceput sa se mai curete. Am facut aproape 3000 km cu ele, iar cand mi le-au montat la reprezentanta am vazut ca au un material intermediar subtire pe placuta interioara si pe cea exterioara o folie 3M dublu adeziva, comparativ cu cele originale unde pistonul etrierului calca direct pe partea de fier din spatele placutei.
  • gilu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am revenit din concediu, facut aprox 4000 km de la schimbarea placutelor - niciun zgomot pana acum.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ai schimbat si glisierele sau doar placutele ?
  • macs

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Mai are cineva o filmare din mașinã cu aceste zgomote? Cele de la începutul topicului nu mai sunt valabile.
Mulțumesc .
Skip ads

  • gilu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat doar placutele. Glisierele le-am gresat doar.

burtal a scris:ai schimbat si glisierele sau doar placutele ?

  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Vin si eu cu cateva expuneri, cand am schimbat placutele in primavara nu se mai auzea nici un fel de trancanit si dupa aproximativ 7 000 km trancane si pe fata si pe spate de parca zici ca e Aro mers prin paduri. Mentionez ca la schimbarea placutelor la fel am gresat glisierele. Un coleg a schimbat glisierele cu modelul nou, dar degeaba, dupa alti 8000 km si alea au inceput sa trancane.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu cand am fost la revizie, i-am intrebat pe baieti de la service de noile glisiere.... mi-au recomandat sa nu le schimb ca dau banu de pomana pe ele.... cica da, au alt cod, dar piesa in sine este fix tot aia, si ca feedback-ul de la cei care le-au schimbat nu e chiar imbucurator. Nu le-am schimbat inca, mai astept.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am scimbat glisierele pe fata, pe spate...din nou am zgomotele. Si pe fata si pe spate....nus tiu ce sa mai fac....
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cam trist daca se intampla asa. La mine nu au reaparut, dar nu am facut mai mult de 5000 km de la schimb. Ce-i drept se aude ceva slab la sinele de tramvai. Am putea sa ne organizam, sa strangem semnaturi si sa sa facem o petitie pentru rezolvarea acestei probleme, care mi-ar parea de bun simt din partea producatorului. Citisem, dar nu mai stiu unde, ca si posesorii de H au facut o petitie de genul pentru niste probleme la caseta de directie.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai hai sa ne strangem. Eu ma bag.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si eu ma bag. Hai sa vedem daca se mai strang oameni sa facem ceva.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Contati si pe mine. e dezamagitor ceea ce face Opel,.. referitor la problema asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR