Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma alatur si eu la petitie. Mentionez ca la mine toate 4 trancane si mai nou in mers scartaie ceva de pe la placute. In rest ca masina e ok.
Skip ads

  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mã alãtur și eu vouã cu probleme cauzate de amortizoare și sistemul de frânare. Opel astra j 2011 1.4 net.
De ceva vreme dupa aproximativ 20 de km, cred dupã ce se încãlzesc frânele, partea stângã spate la viteze de pana 20 km îmi scârțâie foarte tare și nu știu dc? Masina are 47000 de km și material pe placute am observat ca mai este vreo 2 mm.

Alta problema, la denivelãri bate ceva stânga pe fata de numa, un zgomot înfundat.

Problema mea este ca as vrea sa schimb plãcuțele de frana pe spate sau mãcar sa le verific în prima faza dar eu am frana de mana electrica, deci care ar fi procedura?
Trebuie frana dezactivatã din opcom și dupã schimbarea placutelor trebuie recalibrata ?
Ori se schimba normal fãrã nici o problema de ordin electronic?
Ce placute recomandați?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
trebuie calibrata din nou frana de mana electrica la inlocuirea de placute
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cu op com ? Dar la desfacere nu trebuie fãcut nimic? Gen retragere piston din soft?
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu am schimbat placutele de frana fata/spate in stilul clasic si nu am simtit nici o diferenta de functionare , la actionarea franei de mana ! Embarassed schimbul s-a facut la reprezentanta !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie calibrat motorasul care trage cablul de la frana electrica
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nba25 , iti scartaie si in mers ,adica fara ai frana calcata ? janta de la roata aia se incalzeste? curata si greseaza culisele, cel mai probabil de acolo e. una din cele 2 placute de la acea roata nu se ma distanteaza de disc si freaca non stop pe el.

Eu am schimbat placutele dar nu am facut nici o recalibrare a franei de mana si e electica. si nici cei din service nu mi-au zis nimic.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
la rece la plecarea de pe loc nu scartaie, dupa aproximativ 20 de km parcursi, daca merg cu o viteza mica 10-20 km/h, se aude un scartait pronuntat, iar la apasarea franei sau la acceleratie dispare!
la sistemul de franare nu am mai umblat pana acum in afara de a schimba placutele! deci intrebare care sunt culisele si cum se schimba?
precizez ca nu am un service ok in zona mea!
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
La placutele din spate e ceva mai complicat, in sensul ca iti trebuie presa aceea speciala pentru a infileta pistonasul etrierului. Daca nu o ai, e mai simplu la service. Zgomotul poate fi cauzat de faptul ca una dintre placute nu se mai retrage cum trebuie si ramane lipita de disc, iar aici pot fi 2 cauze (plus una mai costisitoare..): ori una dintre culise a ramas intepenita, ori o cauza mai frecventa, piciorusul placutei a ramas din cauza ruginii si a prafului intepenita in suportul din port etrier. In orice caz, da-le jos si fa o curatenie generala, dand cu putina vaselia si pe piciorul placutelor de frana. Cum se aude zgomotul ca un tiuit puternic, sau frecare/slefuire?
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
zgomotul se aude ca un tiuit puternic!
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
presa speciala infileteaza cum ai zis tu sau doar impinge(clasic)?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Presa trebuie sa infileteze pistonasul, altfel acesta nu poate fi impins. Verifica daca discurile din spate au un cant pronuntat; intre marginea discului si suprafata de franare, desi n-ar trebui la 47k km. In orice caz desfa etrierul si placutele din spate, curata totul de praf si piciorusele placutelor de rugina, apoi da-le cu putina vaselina si remonteaza.
Skip ads

  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu are cant aproape deloc, insesizabil, iar discul arata destul de bine nu are canale pronuntate facute!
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
deci cel mai probabil sunt culisele

uite aici despre ce e vorba

http://workshop-manuals.com...es_rattle_noises/
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
azi am mers cu masina vreo 40 de km si fiindca ningea am folosit frana destul de des. acum am observat ca si cand franez mai tare scartaie, plus au inceput sa mi se incalzeasca butuci langa prezoane insa nu foarte tare poti sa pui mana linistit pe ei.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
schimbarea glisierelor ar rezolva ceva pentru ca am gasit pe un site( fara reclama) unde se precizeaza ca sunt special fabricate pentru rezolvarea acestor probleme!
de asemenea zgomotul bataie de dreapta fata se poate rezolva doar prin inlocuirea telescopului?
ce marca ar trebui sa cumpar eventul ceva cod?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa rezolvi bataile la denivelari, schimba-le, dar posibil sa-ti rezolve si problema cu tiuitul acela la franare. Verifica si ca placutele pot culisa relativ liber si se pot indeparta suficient de disc dupa ce ridici piciorul de pe frana. Cu ocazia asta poti sa verifici si daca s-a atins limita lor de utilizare, tiuitul poate proveni de la martorul acustic.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai probleme cu un telescop tre sa le schimbi pe amandoua se schimba pereche...eu schimbai azi gumele de iarna si pe telescoape sunt sacks
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@nba , daca se incalzaeste roata , janta, este clar ca este o frecare continua acolo. cum am scris si mai sus si eu am avut problema asta, una din cele 2 placute de la roata aia nu se departeaza de disc dupa frana pentru ca culisa aia e blocata si continua sa frece.
Parerea mea e ca daca se auzea tiuitul doar la franare, era posibil sa fie martorul de uzura, dar in nici un caz nu ar trebui sa se incalzesca janta.

In legatura cu schimbatul culiselor cu modelul "nou" , am vrut sa fac si eu chestia asta , la baieti pe care nu vrei sa ii numesti tu acolo Smile .... mi-au zis ca daca feedback-ul de la clienti dupa schimbare nu este pozitiv si ca imi recomanda sa nu le schimb inca pentru ca culisa "noua" este fix aceasi cu cea veche doar ca au alt cod. Nu cred ca au vrun interes sa nu imi vanda si sa isi incaseze manopera pe lucrare.

decizia este a ta, cativa de pe forum au schimbat si ei zic ca au disparut zgomotele sau se aud mult mai putin....probabil si aici e de noroc , dracu sa le ia Smile

Si eu am schimbat toate amortizoarele cu Bilstenin, zgomotele parca sunt o idee mai mici dar inca sunt acolo.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pun pariu ca si la K o sa fie problema asta. Sa vedem cine are curajul sa se inhame la bolile copilariei si sa isi achizitioneze un K nou?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR