Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da este diferența
La bosch partea cu cauciuc e mai lunga fata de cea de la Akebono. Imi pare rau ca nu am fãcut poze si la alea. Le-am dus înapoi.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti ,se pare ca problema cu zgomotele etrierilor persista ,bineinteles ca si la mine doar pe fata , cel mai mult stanga fata ,se pare ca jocul este mai mare decat pe dreapta.Culisele le-am schimbat ,tot exista joc si cred ca si gaurile unde intra culisele in suporti sunt uzate ,ca dovada diferenta de joc ,pe stanga fiind mai mare .Acum ma intrebam ,daca dau jos suportii cu culise si merg la un strungar sa imi faca alte culise mai groase si o eventuala egalizare a diametrului gaurilor din suporti si dupa aceea sa faca culisele dupa noile gauri,ce ziceti ,a facut cineva treaba asta?
Pot schimba suportii cu unii noi ,dar daca patesc la fel.....
Este cineva care a cumparat suporti etrier cu culise noi aftermarchet ,astra j , ca poate nu au problema asta ?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai sa spun ce am rezolvat si am observat eu ,apropo de zgomotele produse de etrierii fata.Deci am vrut sa reconstruiesc culisele la un strungar ,care bineinteles ca nu a vrut sa le faca din mai multe motive si la altul nu am mai fost.Asa ca am cumparat un set complet de franare fata astra j de la desmembrari , adica etrieri ,si suporti etrieri cu tot cu culise de la o masina care avea 39000 km.
Ce am facut , am schimbat discurile si placulele si am schimbat doar suportii cu culisele ,fara etrieri ,cele din desmembrari ,care se parea ca nu aveau joc deloc la culise si de curiozitate am scos culisele si am constatat ca sun identice cu ce aveam eu deja.....dar ...altceva difera ,mai exact , suportii erau identici ,doar ca mansonul de protectie din cauciuc al culisei , in partea unde se fixeaza pe suporti este diferit ,adica el se fixeaxa pe exteriorul suportului si are gaura prin care trece culisa exact diametru culisei cu buza care intra si in interiorul suportului ,asa ca culisa nu mai freaca direct pe gaura suportului ,ci pe buza aceea din cauciuc a mansonului de protectie ,astfel ca dispare jocul chiar daca diametrul gaurii suportului este tot la fel si culisele au tot aceeasi grosime .Acum eu am schimbat culisele fara bucsa aceea de plastic si le-am pus pe toate patru cu bucsa de plastic.
Acum cred ,dar nu sunt chiar sigur ca si gaurile din suporti la intrare ,acolo unde intra si buza aceea a mansonului de protectie in suporti este majorata cam 1cm cat sa intre mansonul.
Deci cam asta este modificarea care s-a facut cred ca dupa 2012 sau 2013 la sistemul de franare sa nu mai troncane.Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.Am scapat de troncaneli cam in proportie de 95% , dar e ok fata de cum era.Conteaza mult si uzura discurilor si a placulelor ,pt ca atunci culisele ies mai in afara si apare jocul .Placulele care le-am pus sunt cu un fel de silicon pe exterioare . Bafta.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cât a costat?
Vreau si eu.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Etrieri cu suporti si culise fata sh, 240 lei pt.ambele parti ,discuri TRW fata noi 200 lei buc.si placute Delfi 145 lei setul.Manopera gratis.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi pb cred ca o am si eu.
Pe la 98000km am schimbat discuri si placute fata. Vreo 2000km n-am avut nicio pb, iar pe la 100000km a inceput distractia.
N-am sesizat decat cand am mers pe un drum mai rau, si cu geamul jos.
Troncane destul de tare, as zice eu fata.
Cred ca tot etrieri, glisiere, ceva pe acolo.
Am fost la revizie acum vreo 500km, au incercat sa rezolve pb ( nu stiu cum ca n-am intrebat ) a tinut vreo 2-3 zile, dupa care zgomotul iar a reaparut.
Exista vreo solutie definitiva si fara prea mult stres?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cu placute (aproape) noi, glisierele au joc minim.
Deci, trebuia sa faca galagie mai mare inainte sa schimbi placutele.
Posibil sa fie joc la placute.
Verifica daca au joc in suporti.
Nu se potrivesc foarte bine toate placutele in suporti.
Unele au urechiusele care intra in suporti un pic mai mici si troncane, iar la altele le au mai mari si trebuie pilit un pic din ele pt a intra usor in suporti, altfel se blocheaza si raman in contact cu discul, masina mergand infranat.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de schimb nu am avut nicio pb, in afara faptul ca simteam uzura la discuri+placute, adica nu mai frana chiar cum trebuia. Dar nu am avut nicio pb cu zgomote, scartaieli, sau alte prostii.
Tocmai, pentru a evita asemenea probleme, si nervi, am mers pe pachetul de discuri si placute originale GM ( puteam sa iau si Zimmermann perforate in aceeasi bani ), sperand sa nu fie probleme ulterioare.
Nu am simtit sa mearga masina infranat, cat despre franare, nu am nicio pb, totul functioneaza corect si fara zogomote. Dar troncanitul acela metalic la drumuri mai proaste calitativ, incepe sa ma enerveze tot mai tare...
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Da o roata jos si misca de etrier, astfel vezi daca se misca usor si poate genera zgomotele.
Apoi scoti etrierul si verifici daca placutele se misca liber in portetrier.
Daca ai cumparat placute ”GM ” nu inseamna ca nu pot avea joc.
Trebuia sa cumperi discuri perforate Zimmermann.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de info.
Eu n am nicio inclinatie catre partea tehnica si nici n-am timp/chef/scule sa mesteresc la masina.
Oricum voi duce masina la service si voi insista sa verifice ce s-a mai discutat, inca odata.
Nu am luat Zimmermann, din motivul specificat mai sus, dar se pare ca problemele au fost inevitabile... asta e Smile
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sunt pe cale sa cumpar o astra j si ce citesc pe aici ma cam nelinisteste mai ales ca sunt sensibil rau la zgomote! Problema asta cu glisierele e la toate astrele j, adica nu s-a remediat la un moment dat, sau nu a aparut o solutie definitiva?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Este vreun coleg care a schimbat suporții la etrier cu altele noi? De unde ați cumparat si cat a costat?
Nu gãsesc decât pe original și sunt exagerat de scumpe.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat suportii etrier ,dar sh nu noi ,care proveneau de la o masina model mai nou ca a mea si care avea 39000 km cand a fost desmembrata .Am platit 200 lei parca ,plus curieratul si am primit setul complet de franare fata ,adica etrieri,suporti ,culise ,chiar si placutele care aveau uzura de cam 10 %.Acum nu mai am joc in etreri.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La mine zgomotul nu a disparut.
Problema e ca desi am pus discuri si placute noi la aprox 98.000km, acum la 110.000km, sunt un pic ovalizate, la frane de la 140-160 la 80-100km, se simte in pedala cum vibreaza, plus un harait la franarea sub 20-30kmh, pana la oprire.
Ovalizarea a fost constatata si masurata si la service, dar inca e in "parametrii". Garantia pentru discuri e 25.000km.
Deja devine foarte iritanta si enervanta problema...
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am gãsit și eu sh,dar mi-e fricã sã nu fie mai uzat ca la mine. Aș merge pe varianta ca nou tot nou rãmâne.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca le iei personal le verifici inainte sa le platesti.
Eu le-am cumparat on line ,dar ce am comandat ,aia am primit ,am fost multumit.
Pe pieseauto.ro gasesti noi aftermarket daca vrei ,mai ieftin.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu induceti in erorare, jocul etrierului nu este eliminat ci redus. Acest lucru este facut cu ajutorul protectiei de cauciuc impotriva mizeriei a culisei, care are un manson ce intra in gaura din port etrier si sustine culisa, deci un artificiu pentru ca nu au umblat la diametrele gaurilor din port etrier sau al culiselor. Daca sunt noi si intretinute corect, folosind preferabil vaselina siliconica la culise (nu pe baza de cupru), acest joc se va pastra minimal.
Nu va imaginati ca modelele noi au scapat de aceasta problema, cel putin din cate cunosc. Am schimbat anul trecut port etrierii pe spate pe original cu ultimul cod disponibil, pe fata fiind disponibil la momentul respectiv un cod din 2013 final, adica ce aveam deja pe masina. Nu cred ca vor mai aduce modificari unui model (aproape) iesit din productie.
Referitor la zgomotele pe care masina le are din proiectare, nu neaparat cele aparute in urma schimbului de placute, discuri, eu zic ca ele sunt acolo, numai ca tine de sofer daca il deranjeaza sau nu. Probabil nici nu s-a dorit rezolvarea completa a problemelor pentru ca citisem intr-un TSB ca pentru identificarea zgomotelor care nu pot fi depistate pe elevator se foloseste un aparat cu microfoane intr-o proba de drum. Personal nu am vazut asa ceva la noi, si sincer nici nu cred ca il au in reprezentante, pentru ca daca il identifica trebuie apoi reparat. In fine, am scris cam mult si am deviat de la ideea initiala.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si modelul 2013 e cu aceastã problemã?
🤔
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am modelul 2015, tot cu aceeasi pb.
Chestia e ca, atat timp cat am schimbat doar placute, nu am avut niciun zgomot.
Cand s-a demontat tot pentru schimb de discuri si placute, a inceput spectacolul.
Troncanituri metalice, ca de caruta. Discuri ovalizate la doar 12.000km, huruit la franare, sub 20-30kmh, si mai nou, de ieri, scartait metalic foarte strident la 5-10% din apasarea pedalei de frana. Da un scartait din ala enervant...
Sapt viitoare voi schimba discurile din nou, pe garantie ( placutele noi nu intra in "garantie", dar nu e un capat de tara ) dar nu stiu ce sa ma fac cu restul...
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
In 2013 spre final a aparut aceasta imbunatatire, daca pot sa ii zic asa, iar masina fiind inca in garantie mi-au fost schimbati toti 4 port etrierii. Intr-adevar, de atunci au fost rezolvate zgomotele care se estompau la apasarea pedalei de frana, dar cam atat. Sunt in continuare niste zgomote ocazionale "fantoma", similare cu cele cauzate de etrier dinainte de schimb, dar care nu mai dispar la franare. Am mai povestit ca aceste zgomote le-am auzit si la o masina de test drive 2015 cred ca era si la cea a unui prieten achizitionata la inceput de 2017, de aceea eu zic ca ceva tot mai e pe acolo nerezolvat, din moment ce sunt multi care inca se plang de aceste zgomote cu foarte multe piese schimbate la activ. Recomand prin urmare, daca nu aveti zgomote care sa dispara la franare sau nu aveti zgomote care sa fi aparut in urma unei interventii la sistemul de franare sa o lasati asa. Orice interventie reprezinta bani aruncati, pe care putin probabil sa ii mai obtineti la revanzare. Mie personal mi se pare SF ca un model aproape la capat de linie inca sa mai aiba zgomote la trenul de rulare "neidentificabile" in 2018, dar poate e doar gandirea mea.
@ska, discurile nu au cum sa poduca zgomote. Chiar daca nu au montat surubul de prindere, discul e strans de piulitele jantei la montarea rotii. Probabil la tine nu au strans cum trebuie port etrierii dupa ce au montat discul sau ti-au indoit protectia discului de frana si la gropi mai atinge. Ce set de discuri si placute ai pus?
Sunt curios daca cei de la Opel au adus ceva modificari recente la seturile de placute fata/spate. Daca ar putea cineva sa puna niste poze inainte de montaj pentru edificare.


Ultima modificare facuta de Aantonio la Mar 30 Oct, 2018 2:38 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR