Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • olivermed

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
ma poate ajuta cineva cu corespondenta pinilor cc la ECU pt un motor z16 xe.
am tot cautat dar nu am gasit schema pt aceasta motorizare
deci rog pe cineva care are rabdare sa posteze si pentru mine
nu am masina cablata si trebuie sa trag eu firele....
masina este un vectra b2 2001 z16xe
Skip ads

  • enghin_36508

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut , am o vectra b 1999 si vreau sa ii pun CC , este cineva din CT care stie cum se pune si o si pune si imi spune cat ma costa ? asemenea si pentru comenzi volan pentru un sony cu USB
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sal'tare , cam cat m-ar costa sa montez un pilot automat e vectra b2 ?
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
olivermed a scris:salut


sal, cauta-ma deseara pe mess si vedem unde vin firele....daca nu ai gasit deja

@fratelo4u -
120-150 lei maneta cc
100-150 montare maneta si fire in ECU
50-100 lei activare cu TECH2
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe y20dth care in general e cablat si activat pentru CC, cum e si cazul meu, am montat maneta(home made). Am desfacut recent bordul si am montat becul de la tempomat. Nici o reactie. Sa trebuiasca trase ceva fire?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Pe y20dth care in general e cablat si activat pentru CC, cum e si cazul meu, am montat maneta(home made). Am desfacut recent bordul si am montat becul de la tempomat. Nici o reactie. Sa trebuiasca trase ceva fire?


Deci ca sa inteleaga tot romanul ai facut tu singur maneta si ai montat-o pe masina. Cablajul cum bine ai spus este tras si functia activata gata, doar pui maneta si merge. Din cate stiu eu problema cu semnalizarea functiei in bord este o porcarie daca pot spune asa. Trebuiesc niste cablari speciale si un circuit electronic. Vezi ca este un topic deschis pe tema asta. Pe mine sincer m-a descurajat. Mare porcarie cu tempomatul asta. Halal nemti, n-am ce zice, cableaza totul ca in eventualitatea ca vrei tempomat sa pota fi montat fara probleme dar nu leaga circuitul electronic si cu martorul de semnalizare in bord....
  • schwartzkoss

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut.
am si eu o vectra B2 fab. 2001 2.2i 16v hidramata.
din cate am citit aici eu cred ca am butoanele de pe semnalizator pt. tempomat dar nu e activat sau nu functioneaza...
poate sa ma lumineze cineva sau sa se uite despre ce e vb. contra cost bineinteles.
atasez si o poza sa vedeti despre ce e vb.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu va mai bateti capul ca nu merita. Eu am tempomat si pot sa zic ca in 60.000Km cati am facut pana acuma daca l-am folosit 1000km este foarte mult. O sa iti placa la inceput si displaca dupa. Parca nu esti la fel de in siguranta cu el activat ... Nu va chinuiti ca o sa fie o investitie de bani si timp duse pe apa sambetei.
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Este si nu este asa. Uite eu de exemplu, folosesc tempomatul pe toata autostrada A1 si la dus si la intors, se simte in primul rand la consum. Absolut constant pe toata A1. La drum intins si vizibilitate buna e OK, la inghesuiala ai intr-adevar senzatia de nesiguranta parca nu te simti tu conducator. Eu l-am montat si in ideea de a merge afara, asta vara pana la Viena a fost parfum, este cu totul altceva,cand ai sosea si liber, motorina buna - GO PLANET !
Ca amuzament merita, dar daca te frichinesti cu masina prin oras, mai bine iti iei un antiradar de banii astia. Daca il ai montat si nu este activat trebuie sa il activezi din calculatorul masinii Tech 2 parca? Desi daca l-ai avut montat de fabrica si mi se pare normal la cutie automata trebuia deja activat, basca martorul din bord.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aceasta functie este o optiune, ca multe altele, deci se poate folosii sau nu...
atunci cand cumparam o masina incercam sa reducem pretul de cumparare motivand ca nu are optiunea aia sau aia....asa ca orice optionala montata pe o masina creste pretul de vanzare atunci cand vindem, sau cel putin ajuta la mentinerea lui.
montarea sau nu a acestor functii suplimentare ramane la atitudinea fiecaruia,considerand bineinteles si pretul.
de exemplu un suparat oarecare, mentiona foarte convins ca nu are rost montarea comenzilor pe volan Smile....cica te distrage de la condus....oare nu te distrage mai mult sa te intinzi catre comenzile de pe CD si sa le cauti in timp ce conduci?

pana la urma acest topic este despre "cum sa montam" nu despre "daca are rost sau nu"
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
C red ca ec spui este perfect adevarat .Cine doreste sa aibe o masina cit de cit mai dotata fata de cele in majoritate ,atunci poate sa si-o faca mai dotata.Bineinteles ca trebuie bani in primul rind,timp ,cunostinte si mai ales pasiune.Unele persoane nu isi schimba masina ca sosetele ,ci prefera sa aibe o masina dotata pentru mai mult timp.Atunci poti spune ca indragesti masina pe care o ai,dar depinde de fiecare.Eu i-am facut multe si sunt multumit,am o satisfactie. Very Happy Very Happy CRACIUN FERICIT,Florianu pentru toata familia.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Smile Eu gasesc mai atractive si mai utile comenzile pe volan decat tempomatul ...
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de acum am si eu tempomat pe vectra mea, ca la inceput o activez de cate ori am ocazia, nu a fost mare lucru de montat,nu am avut cablat nimic ,am facut eu maneta cu doua intrerupatoare ,nu am inca intrerupatorul de la ambreiaj ,dar asta nu e o problema (ating putin frana cand vreau sa o dezactivez sau ca sa nu se tureze motorul in gol )in rest zic ca e un lucru bun si folositor .
se poate face treaba asta si ieftin ca in cazul meu - costa doar activarea cu TECH 2
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
revin cu o intrebare ce s-a mai pus, a montat cineva CC pe vectra b x16xel cu comanda acceleratiei pe cablu? am gasit si eu azi acea mufa de la volan. La mine acele 2 mufe erau mufate intre ele, asa le-am gasit iar acum le-am lasat separat


mufa din dreapata este cumva pentru computerul de bord?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu siguranta nu vin din fabrica mufate intre ele.
Pune o maneta, verifica switch ambreiaj si vezi daca merge.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:vezi daca merge.

Da, dar cine imi comanda dupa aia clapeta de acceleratie daca la mine este pe cablu?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e. Nu am vazut bine ce masina ai. Inseamna ca ai doar instalatia electrica trasa. Maneta, switch ambreiaj si motoras acceleratie va trebui sa le cumperi, precum si o vizita la Tech2
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cat ar costa switch ambreiaj si motorasul? Maneta e in jur de 80 ron.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit maneta la 80 lei, ca eu sub 150 lei nu am gasit.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Era cineva la intalnire la noi in iasi...dar era ptr astra g ...poate aia de vectra b o fi mai scumpa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR