Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • madalin_rms

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1997 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca as putea pune bujii NGK - BCPR6ES pe o corsa motor X10XE ? am un set de bujii din astea f putin folosite si as vrea sa inlocuiesc bosch-ul FR7DC+ pt ca nu prea sunt mulumit de ele , am asa mici intreruperi in timpul mersului mai mult la rece . ce ziceti merg puse pe motorul meu ? se poate strica ceva daca merg cu ngk-urile astea ? le-am pus si masina merge ok nu mai intrerupe dar mi-e sa nu se strice ceva daca ele nu sunt speciale pt motorul asta .
Skip ads

  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
madalin_rms a scris:Stie cineva daca as putea pune bujii NGK - BCPR6ES pe o corsa motor X10XE ? am un set de bujii din astea f putin folosite si as vrea sa inlocuiesc bosch-ul FR7DC+ pt ca nu prea sunt mulumit de ele , am asa mici intreruperi in timpul mersului mai mult la rece . ce ziceti merg puse pe motorul meu ? se poate strica ceva daca merg cu ngk-urile astea ? le-am pus si masina merge ok nu mai intrerupe dar mi-e sa nu se strice ceva daca ele nu sunt speciale pt motorul asta .

Verifica sa aiba aceleasi caracteristici, nu am timp ca le verificam eu acum si iti dadeam un raspuns mai clar.
  • madalin_rms

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1997 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2011

  • Mesaj Privat
da ms o sa caut sa vedem daca corespund
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat si eu bujiile, mergea in 3 pistoane. Am luat Bosch, 4 electrozi, 15 lei/buc. Acum merge mai rotund, trage mai bine, sunt curios la consum.
Skip ads

  • adalion11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu un Opel corsa B motor 1,4 16V,X14XE ,an fab.1999 si vreau sa-i schimb bujiile si nu stiu daca are vre-o influenta sau importanta daca pun alte bujii cu 2 pini sau cu 4 pini(nu am verificat sa vad de care am eu la masina).Dar daca am cu 2 pini si pun cu 4 pini(nu ar fi bine pentru masina sau din contra o ajuta mai mult)?.....Va multumesc anticipat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu 2 electrozi
  • marcus_tm

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pentru un Opel Corsa B X10XE, motor 978 cmc, ce bujii i-mi recomandati?Masina are 140.000 de km, iar de la 60.000 de km de cand am cumparat-o nu i-am schimbat bujiile.Teoretic, cand se schimba?Multumesc anticipat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste la Agila Z10/12XE, motoare identice in mare sau la Corsa C
Skip ads

  • vili_iasi

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Rog pe cei priceputi sa-mi spuna pentru Corsa 1.2 16V din 1998, motor Ecotec, ce bujii sunt bune? Tipul motorului nu-l stiu, abia am luat masina, este cu numere rosii si nu am gasit niaieri codul motorului.
Multam.


L.E.
Am gasit in sfarsit manual.
Din ce inteleg, motorul 16V este DOHC si are bujii BOSCH FR8LDC cu gap 1.0 mm.
Poate confirma/infirma cineva?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alea sunt
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce bujii NGK se recomanda pentru C14NZ?
BKR5EK sau BKR6EK...sau altele?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ne primind nici un sfat de pe forum,am luat ce mi-a recomandat vanzatoarea de la magazin:NGK-BPR5ES.Sa vedem cum se comporta dupa ce le voi monta...vreo parere?
Skip ads

  • cobalt

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am si o intrebare care trebuie sa fie distanta intre miez si pinii bujiilor la corsa b x10 xe, as vrea sa verific daca mai sunt in norme ca s zic asa si nu stiu cat trebuie sa aiba, multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
0,9 maxim 1mm
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
danpet a scris:Ne primind nici un sfat de pe forum,am luat ce mi-a recomandat vanzatoarea de la magazin:NGK-BPR5ES.Sa vedem cum se comporta dupa ce le voi monta...vreo parere?

Am dat banii degeaba,pentru ca motorul merge exact la fel,consumul e acelasi (am consum normal).Oricum,am pastrat bujiile vechi,care inca sunt foarte bune.Am luat masina cu ele in mai 2010 si am mai facut de atunci 25000 km (nu stiu cand au fost puse pe masina).Sunt GM-WR8DC4,cred ca sunt niste bujii foarte bune.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bujiile se schimba chiar daca merg datorita nr de km. La batranete au darul de a se sparge si iti faci praf motorul.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
OK,asa am gandit si eu.Am gasit informatii contradictorii (diferite),referitor la numarul de kilometri la care trebuie schimbate bujiile.Totusi,n-am auzit de motor distrus din cauza uneia sau chiar a 2 bujii defecte.Am avut la OltCit bujii "obosite".Consuma mult,nu tragea,dar nu s-a stricat nimic.Cum am schimbat bujiile,era alta masina.
Care e distanta intre electrozi recomandata la motorul meu?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La C14NZ ai 0,7 pana la 1,0 functie de tipul bujiei (cod) , in mare le faci 0,7-0.8 si gata. Bujiile se sparg si ca sa ma crezi am sa pun poze cu un piston si bloc motor (cilindri) terminati, ce fum era la fundul lui...
Ca sa faci honuire hai ca o faci cu 80lei/cilindru dar iti trebuie iti pistoane complet echipate pe cota reparatie si asta daca te incadrezi in ea...
Poti gasi scaun supape distrus, supapa crapata...
Pentru 3-4 bujii nu merita sa te risti, ceva lei si mergi linistit.
Cautati pe net ca sunt info despre bujii si defecte, aveti poze si explicatii, cuplu, antigel, ulei, batranete...
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc! Acum inteleg si sunt de acord ca daca se sparge ceva din bujie in partea din interior,in chiulasa,se pot intampla asemenea tragedii.
  • djdexter

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am un Corsa B 1999 X12XE 16V, in care prima data pe 25 mai 2013 in drum spre Constanta (pe autostrada la km 100), s-a spart bujia 2 (numarate de la stanga la dreapta); ajung la Constanta (in 3 pistoane), cumpar un set de NGK BKR5EK, le schimb totul ok. La o luna jumate distanta, pe acelasi drum spre Constanta (de data asta km 60) se sparge bujia 1; ajung la Constanta (tot in 3 pistoane) si merg la un service recomandat de un prieten de acolo; tinand cont de spusele mele privind regimul de mers (schimbat la 3000 in general, mers 140 / 4500 ture) mi-au montat Beru Ultra X Titan cu 4 electrozi.

Intrebare: din ce cauza(e) s-a spart bujia 1 a doua oara ? (prima oara erau bujii Bosch si am pus-o pe seama varstei)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR