Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bbotezatu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
negru2004 a scris:A fost cineva pentru vreo rechemare la Gold&Platin Iasi?


Am fost eu ieri sa-mi regelz duzele pentru spalat parbrizul si m-au interceptat pentru Rework 11-p-004. S-a rezolvat extrem de rapid, in aproximativ 15 minute.
Skip ads

  • Pruna Constantin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra Enjoy, 1.3CDTI - TURBO Diesel, Easytronic, 6 + 1, motorina. Am facut cu micsunica cam 20.000km. Multumit, inclusiv consumul. Am primit o scrisorica cu numarul de identificare sasiu, al masinii in care sunt instiintat, ca ar putea exista o neconformitate in functionarea CLAXONULUI ! Nu prea imi vine sa cred. Mi sa facut programare. Mie teama sa nu aiba alta defectiune si sub acoperirea CLAXONULUI, sa fie remediata fara sa mi se spuna adevarul ?
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@Pruna Constantin pai tu nu stai in service langa ei? observi ce fac si daca se leaga de altceva in afara de claxon ii iei la intrebari
  • deleted-60758

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pt.Pruna Constantin: In service iti va monta o clema metalica pe CIM(clema ce va tine strans contactul interior de la spira volanului)
Skip ads

  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@MareNovice Opel Astra J nu are CIM ! Intreaba orice electrician de la orice reprezentanta si iti va confirma.
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tocmai ce ma intorsei de la dealer-ul meu Opel.fusei sa-mi iau niste antigel pentru completare si seful de la garantii,care imi este oarecum prieten,ma sfatui sa iau certificatul masinii sa verifice daca exista vreo rechemare!eu personal nu credeam ca exista vreuna,dar surpriza:senzorii de la pedalele de frana si ambreiaj,pe care i-am schimbat in toamna trebuie inlocuiti cu unii mai''calitativi''.pt ca tot aveam timp liber,imi dadui imediat acceptul sa se efectueze aceasta schimbare!dupa aproape o ora juma de asteptare,imi ridicai masina!mi se facu si o noua resoftare si aparu si o optiune noua legata de inkiderea centralizata,inca nu imi dadui seama ce exact fac:la prima vedere pot seta ca atunci cand opresc masina si usile au sigurantele puse si scot cheia din contact,sa se descuie doar usa de la sofer!nu stiu cat de practica este,dar e bine sa sa fie acolo,k doar nu costa nik!
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Legat de inchiderea centralizata, este vorba de campania 10-R-028 daca nu ma insel. Se adauga cateva optiuni (programabile) ale inchiderii centralizate, optiuni ce mi se pareau ciudat ca la o masina de generatia aceasta sa nu existe.
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bamo a scris:Legat de inchiderea centralizata, este vorba de campania 10-R-028 daca nu ma insel. Se adauga cateva optiuni (programabile) ale inchiderii centralizate, optiuni ce mi se pareau ciudat ca la o masina de generatia aceasta sa nu existe.

Stii cumva care sunt aceste optiuni care se adauga ?
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu le stiu pe dinafara din meniu, dar iti pot spune ce functii imi aduc aminte, sau ce am setat eu:

- incuierea automata a usilor dupa demaraj aprox 20 km/h
- descuierea automata a usilor/usii soferlui dupa scoaterea cheii din contact
- la prima apasare a butonului telecomenzii descuierea usii soferului +capac rezervor + portbagaj; a doua apasare toate usile
- incuierea automata a usilor dupa descuiere daca nu a fost deschisa una din cele 4 usi (daca deschid portbagajul dupa 30 de sec masina se incuie)
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am fost rechemat ptr. campania cu inlocuit senzori pedale si legat capac baterie cu arici, le-am zis sa-mi faca si resoftare (la Di-Bas) si au zis ca nu trebuie, .. pacat ca vroiam si eu chestiile cu inchiderea. Daca ma duc sa le cer sa-mi faca totusi resoftare, o sa mi-o faca gratis?
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@iordantonio

Da. Update-urile de soft sunt gratuite in perioada de garantie. Insista, fa-i sa inteleaga ca iti cunosti drepturile. Si vezi ca trebuie neaparat sa faca recalibrare ptr. cei 2 senzori dupa ce ii schimba(asa scrie in TIS2000). Ei vor incerca sa te convinga ca merg doar schimbati senzorii, fara a fi necesara recalibrarea lor. Stai langa ei in service(ptr. ca e dreptul tau) si vezi daca o fac.

Legat de update-ul de software...cand am fost sa-mi schimbe cei 2 senzori l-am rugat pe tipul de acolo sa verifice daca este vreun update de soft disponibil ptr. masina mea. A verificat pentru cele 3 calculatoare ale masinii(BCM, ECM si IC). A gasit update ptr. IC(Instrument Computer) si l-a facut. In urma update-ului, am observat ca functioneaza cum trebuie acel remider pentru viteza pe care poti sa-l setezi din BC. Ininte de update facea figuri, nu functiona cum trebuie.

"Chestiile cu inchiderea" ori le ai deja sau daca nu oricum trebuie sa-ti faca rework-ul 10-R-028 care este defapt update de BCM(daca nu ti l-au facut deja). Eu sincer am avut acele optiuni din start...inainte sa-mi faca acel update de BCM(masina e facuta in iunie 2010).
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Opel cheama in service o parte din modelele Astra J fabricate in 2011.
http://m.ziare.com/opel/ope...n-romania-1117285
A fost anuntat cineva ?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Sorin_cta
la mine nu merge adresa aia Sad
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Lucio la mine merge. Oricum cred ca pana acum ai gasit pe net despre campanie.
Daca nu http://0-100.hotnews.ro/201...leme-de-software/
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sorin
am reusit aseara, am gasit subiectul era preluat de pe FIN.ro dar e pentru masinile fabricate in 2011 Wink
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am participat si eu la rechemarea 11-P-032 etansare in zona stergatoare
Field Action Type: Service Update
Field Action Number: 11-P-032
Start: 18. Nov 2011
End: 31. Dec 2013
Recall: No
Description: Astra J - HVAC Blower Motor
Blower makes unusual noises and blower motor might seize due to corroded blower bearings.
si am mai gasit o campanie
10-C-046
  • fcdinadn

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: unde ma pot informa asupra acestor chemari? Sunt afisate undeva pe site-ul opel? Te contacteaza dealer-ul? Merci
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@fcdinadn
daca nu te-a sunat nimeni niciodata nu strica, un telefon la dealer-ul de la care ai luat masina se verifica daca VIN-ul de il ai tu face parte din vre-o campanie
  • Aburici

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Iata o poza pentru 11-P-032


http://imageshack.us/photo/...chiamoastuto.jpg/
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
masina mea a iesit din garantie de cateva luni si va rog pe cei care au cunostinta care sunt "rechemarile" de actualitate ale masinilor in service, sa le enumerati !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR