Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa-mi reconsider opinia mea fata de turismul bulgaresc. Pana ina urma cu o luna ii consideram niste mici nimicuri , care ne-au furat cadrilaterul Mr. Green
Am intalnit niste oameni foarte deosebiti in zona Balchik-ului. M-au pus pe ganduri , daca zona aia bulgareasca mai ramanea la noi , cam ce distrugeri ii puteam aduce. Shocked Vezi .... orice statiune de pe litoralul romanesc.


In alta ordine de idei(daca se pot numi idei). In ultima zi m-am apucat sa caut buvigneta. Dupa ce am fost la 4 statii de alimentare cu carburant , brand-uri diferite , si la ultima ni s-a zis ca in localitatea respectiva nu se exsista buvigneta , am mers spre varna(~30 sau ~50 km depinde pe unde o conduci). Ne-am intalnit cu 3 echipaje de politie , ne-am umezit scaunul ca nu aveam vigneta , am cumparat5 de la omv din varna.
Da-i bice pana la ruse , unde m-am gandit sa-mi trimit consoarta sa plateasca taxa de pod. O trimit cu 12 leva , si vine f bucuroasa cu o bancnota in mana , si p__a chitanta. I-am zis ca eu vreau sa fiu un bun cetatean , si vreau chitanta. M-a intrebat : vreau chitanta si inca 2 leva de platit?. Nu mi se pare o chestie onorabila , si m-am dus la nenea bulgarovici si i-ami zis sa-mi de-a chitanta pe cei 10 leva , din moment ce ne-am inteles la suma asta, Ala s-a uitat ca tampu la mine , si mi-a dat chitanta.
Abia tarziu , la bucale , mi-am dat seama ca am uitat sa-i dau restul de 2 leva.
Asa ca il rog pe colegul nostru care ne poate ajuta din bulgaria , sa-mi dea o adresa de e-mail a autoritatii de frontiera , a acr-ului lor si unde mai considera el necasar ca asi avea succes cu petitia mea impotriva tipului de la vama veche care ia lei si emite chitanta pt buvigneta in euro , si , de asemenea , o adresa de e-=mail in acre sa povestesc cuiva ca am avut posibilitatea sa platesc taxa de pod redusa la 10 leva , fara chitanta.

Am inteles la ca la report-uri we are de best , vreau sa vad mai de departe.



Una peste alta , bulgaroivicii sunt deasupra mult. Pai din "doua pietre" la Nessebar au facut un adevarat show(bazar) si noi stam cu targu neamt , sarmisegetuza , deva ,,,,.....
Suntem prosti.
Noapte buna!
Skip ads

  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Emo66 a scris:
gabiopel a scris:Sal.imi poti recomanda o cazare la particulari in Blacik-vrem sa ne cazam acolo si sa facem cate un tur prin Albena,Nisipurile de aur.Multumesc


Bacik e la vreo 18 km de albena si 28 de nisipuri, i-ti recomand sa cauti la Kranevo care este intre statiuni si e plin de pensiuni.
cauta pe net


Daca ti-ai gasi mai mult timp sa oferi informatii decat sa dai reporturi , ai afla ca balchic e la 7 km de albena. Intr-adevar e la 18 km , dar de steaua polara.

Nu inteleg , din moment ce nu poti sa ajuti ce ........

Vesti proaste de pe frontul de est. Ledenica era candva o bere , nu au mai avut buget de marketing , nu a mai fost promovata, nu s-a mai vandut , nu a mai mers.... stiti povestea. Mie mi-a placut , chiar daca nu prea se gaseste.
Daca mi se permite sa vorbesc porcos, [nu ti se permite, pentru ca nu suntem in padure], le-am patit din cauza :



Au ramas in competitia pentru cele mai bune marci, urmatoarele:






In perioada 12 noiembrie-15 februarie se vor publica rezultatele.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toti.Tocmai m-am intors din Bulgaria mai precis din Balcik .Ce pot spune despre Bulgaria,ce am observat eu :
Se conduce regulamentar, nu am vazut sa ma claxoneze, sa faca flash-uri cineva ca merg in localitati cu 50 si doar 90 in afara si ca se formeaza coloana de masini in spate ,in Romania eram claxonat si injurat la greu ca nu pot smecherii sa mearga cum vor ei.
Cum am spus mai sus in topic am gasit cazare la hotel de 3 stele la pretul de 27euro(54leva) cu mic dejun inclus--conditii super pot spune mai bune ca in tara la banii acestia(piscina in incinta ,tv, a/c, frigider)--Hotel Jupiter-Balcik si au acceptat si cazare pt 2 nopti.
Balcik--este o adevarata statiune ,linistita ,superba.Am vizitat castelul si gradina botanica-locuri cu adevarat pitoresti,bine ingrijite ,plaja --c-am micuta dar foarte curata , faleza -superba cu multe restaurante(preturi ca la noi),micul port-se pot face plimbari cu iahtul.
Drumul de la vama pina in Balcik c-am rau(pe anumite portiuni) dar se merge bine pe el.Drumul de la Balcik pina la Albena -superb, ca si distanta aprox 13km.
Ce pot sa spun -m-am simtit extraordinar aceste zile in Bulgaria (intr-adevar ca nu am vazut mai mult de Balcik si Albena) dar totul a fost superb.Ca si litoral sunt inaintea noastra cu mult ,bulgarii stiu sa-si vanda marfa,plaje curate si fara alge, nu vor sa se imbogateasca ca ai nostri in 3 luni si daca o fac nu simtim noi vizitatorii
Pe viitor voi alege litoralul Bulgaresc .Bafta si drumuri bune
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:
Emo66 a scris:
gabiopel a scris:Sal.imi poti recomanda o cazare la particulari in Blacik-vrem sa ne cazam acolo si sa facem cate un tur prin Albena,Nisipurile de aur.Multumesc


Bacik e la vreo 18 km de albena si 28 de nisipuri, i-ti recomand sa cauti la Kranevo care este intre statiuni si e plin de pensiuni.
cauta pe net


Daca ti-ai gasi mai mult timp sa oferi informatii decat sa dai reporturi , ai afla ca balchic e la 7 km de albena. Intr-adevar e la 18 km , dar de steaua polara.

Nu inteleg , din moment ce nu poti sa ajuti ce ........
.


In loc sa dai din coate in stanga si in dreapta in alti useri, mai bine ti-ai pune ochelarii si ai vedea ca Balcik e la 11 - 20 de km de Albena (cel putin conform viamichelin.com, in functie de drumul ales). In nici un caz nu e la doar 7 km.
Dar poate tu mergi cu elicopteru' Laughing
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cristian_ abtine-te de la comentarii rautacioase si/sau porcoase. Nu avem nevoie de invectivele tale.
Colegul nostru a spus foarte clar:
"va pot recomanda statiuni si locuri de vizitat
dar ma limitez la ce am vazut eu live "
Ce nu pricepi din asta? Daca vrei adrese de mail, cauta-le. Nu te obosi sa imi raspunzi.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Marius,la bere romaneasca putem face reclama? Mie nu-mi place cea bulgareasca. Smile Wink
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Bineinteles. In topicul dedicat berii romanesti Wink
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Bineinteles. In topicul dedicat berii romanesti Wink


Chiar aici: https://www.clubopel.com/vie...light=berea+frate
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Sunt pe "last minutes" si bugetul alocat pt concediul meu si al sotiei s-a diminuat substantial fata de anul trecut. Am 2 copii si am preferat sa-i trimit pe iei in tabere si sa limitez cat de mult concediul meu si al sotiei.
Rugaminte: Aveti oferte (unde v-ati cazat si a fost OK) in Bulgaria, de preferinta 4* - 5 * pentru 5 nopti cu all inclusive, la un pret de max 1200 EUR pentru 2 adulti si 2 copii (9 si 11 ani)? Perioada: inceput de septembrie + 5 nopti.
Am vazut oferte pe Booking si altele, dar vreau un sfat de la colegi.
Multumesc
Le: Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar Balicik este de vizitat, nu sa stai cu p... in sus si sa lasi boracii dimineata sa-i iei seara si tu sa te relaxezi. Eu cam asta vreau.
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Salut.
Sunt pe "last minutes" si bugetul alocat pt concediul meu si al sotiei s-a diminuat substantial fata de anul trecut. Am 2 copii si am preferat sa-i trimit pe iei in tabere si sa limitez cat de mult concediul meu si al sotiei.
Rugaminte: Aveti oferte (unde v-ati cazat si a fost OK) in Bulgaria, de preferinta 4* - 5 * pentru 5 nopti cu all inclusive, la un pret de max 1200 EUR pentru 2 adulti si 2 copii (9 si 11 ani)? Perioada: inceput de septembrie + 5 nopti.
Am vazut oferte pe Booking si altele, dar vreau un sfat de la colegi.
Multumesc
Le: Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar Balicik este de vizitat, nu sa stai cu p... in sus si sa lasi boracii dimineata sa-i iei seara si tu sa te relaxezi. Eu cam asta vreau.


cauta pe Alina la abturism.ro

te ajuta cu cea mai mare placere
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Salut.
Sunt pe "last minutes" si bugetul alocat pt concediul meu si al sotiei s-a diminuat substantial fata de anul trecut. Am 2 copii si am preferat sa-i trimit pe iei in tabere si sa limitez cat de mult concediul meu si al sotiei.
Rugaminte: Aveti oferte (unde v-ati cazat si a fost OK) in Bulgaria, de preferinta 4* - 5 * pentru 5 nopti cu all inclusive, la un pret de max 1200 EUR pentru 2 adulti si 2 copii (9 si 11 ani)? Perioada: inceput de septembrie + 5 nopti.
Am vazut oferte pe Booking si altele, dar vreau un sfat de la colegi.
Multumesc
Le: Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar Balicik este de vizitat, nu sa stai cu p... in sus si sa lasi boracii dimineata sa-i iei seara si tu sa te relaxezi. Eu cam asta vreau.


Incearca la alltour.
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare : Cum e de preferat sa mergi la bulgari cu euro sau leva ?
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e de preferat sa ai euro la tine si sa schimbi la vama ,curs euro 1 euro=1.95 leva
,cursul la lei este de 1leva=2.20 lei iar in statiuni este de 2.50 lei(aici ma refer la lei
Se poate schimba si in statiuni ,eu am schimbat numai euro dar puteai la fel de bine sa schimbi si in lei.
Paritatea mai buna este euro=leva
totul se plateste in leva
  • CipryBV

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor, nu am timp si nici rabdare sa citesc toate comm-urile...
Dar va spun... Atentie mare in Bulgaria... Daca nu aveti un navigator, sau daca nu cunosteti tara si drumurile, va fi foarte periculos...
La intrare in Sofia toate indicatoarele sunt vopsite cu spray negru de catre mafioti... si abia ashteapta sa va prinda in centrul oarasului, noaptea, sa va fure... Atentie mare...
Sa nu mai zic ca se lucreaza la drum pe o portiune mare... si traficul e deviat pe ocolitoare lungi...
Trebuie neaparat sa aveti o harta si sa intelegeti cat de cat literele lor...
Pentru ca multe dintre indicatoare, fie sunt puse aiurea, fie sunt intoarse tot de catre mafie...
Am fost in turcia de curand... Nu am trecut prin Sofia dar soferul autocarului stia cum sta treaba acolo... si am dat si noi peste cateva indicatoare intoarse...
Altcv ce sa va mai spun...?
DRUM BUN!
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Frate ! , navigatorul e aproape 0 barat in bulgaria. Daca nu ai ceva spirit de orientare , totul e loterie , daca mergi pe gps.
Nu stiu daca ai vazut , dar niste mafioti au acoperit anumite semne in Bucuresti , cele de oprire , parcare , cu pungi negre. S-ar putea sa insemne ca nu mai sunt valabile , de obicei asa se procedeaza.
De oriunde ai fi , voteaza te rog cu oprescu la presedentie , sa ne scapati in pla mea de el , ca ne-a ajuns cate parcari si autostrazi zburatoare ne-a construit.

Am o veste buna pentru tine: in romanica nu se prea lucreaza la drumuri , e o zona sigura Very Happy
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Veliko Tarnovo (Turnovo)








































Tinand cont de faptul ca , se zice, o imagine face cat o mie de cuvinte , scuze ca am scris asa de mult. Smile

O mare parte din informatiile stranse despre Veliko Tarnovo au fost de pe un alt forum , ceva cu pedia.

Maxim 3 ore distanta fata de Buc.
Enjoy!
  • kadu

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,merg in bulgaria de doua ori pe saptamana nu am avut absolut nici o problema ,doar cu politia din cand an cand depasire limita viteza (5 euro) si merg mai departe. traseu Ruse- Veliko Tarnovo- Gabrovo -Sipka(Periculos munte curbe foarte stranse)-kazanlac-ztara zagora -Plovdiv-Pazjardak-Sofia ...revin curand cu alte poze.



  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Vad ca topicul nu a mai prezentat interes de ceva timp. Dar daca ne apropiem de concedii eu zic sa-l redeschidem! Plec si eu la Albena in luna iunie din Bacau, trebuie sa fiu pe 20 acolo. Daca mai pleaca cineva putem sa ne intalnim pe drum. Sper sa nu imi fure masina..nu am BMW da cine stie ,poate le plac si opel Rolling Eyes .
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut ...si eu o sa plec in Balcik in luna Iulie .Am fost si anul trecut ,super frumos si preturi destul de rezonabile.
Plecarea din Buzau si ies din tara pe la Vama Veche
  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Salut ...si eu o sa plec in Balcik in luna Iulie .Am fost si anul trecut ,super frumos si preturi destul de rezonabile.
Plecarea din Buzau si ies din tara pe la Vama Veche



Salut Gabi! Eu mi-am facut rezervare de pe booking.com, e foarte avantajos ca si pret dar nu mi-au cerut avans sau ceva de genul...mi-au trimis un mail de confirmare a rezervarii. Sper sa fie asa si sa nu dorm in masina. Mie imi e mai simplu sa ies pe la Giurgiu(pe la vama sunt cu aprox 100 km mai mult) sa trec cu bacul,daca cunosti detalii despre punctul ala vamal poti sa lasi un mesaj Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR