Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pentru ca unde stau este multa zapada si pante abrupte si cateodata sunt adormit , de multe ori am ramas impotmolit.Cateodata din prostia mea sau ambitia mea, cateodata ca nu se putea inainta.
M am gandit sa imi achizitionez un troliu. Am gasit trolii de 12 v cu sarcina de 2 tone.Isi fac treaba? sa ma agat de un copac sau stalp, sau ce gasesc prin zona?
LA fel alte idei, in afara de covorase sub roti, lemne, crengi etc.
Multumesc
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Primul pas pt a iesi din nameti ar fi anvelopele de iarna.... Si o lopata in portbagaj... Very Happy
Tatal meu are casa intr-o zona f abrupta la Intorsura Buzaului si mi-e imposibil sa urc acolo cu masina, deci te inteleg....
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Un troliu de 2t ar face minuni pe un Astra care are sub 1500 kg.
Desi e cam greu de adaptat.
Poate una din imaginile de jos i-ti dau idei.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu am mai spus de de anvelope de iarna- am toate masinile echipate. Continental, kleber, pirreli si fulda. Toate noi sau maxim 1 an.-profil dur( de agatat). Kleberul mi se pare cel mai bun.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
kapp a scris:
M am gandit sa imi achizitionez un troliu. Am gasit trolii de 12 v cu sarcina de 2 tone.Isi fac treaba? sa ma agat de un copac sau stalp, sau ce gasesc prin zona?

In primul rand ar trebui sa ai de ce sa-l fixezi..De exemplu o bara fatza metalica,de minim 4-5 mm.Bara de plastic de la G nu cred ca rezista la mai mult de 2 shuturi.. Laughing Plus ca ar fi ceva deosebit un G cu troliu.Fie el si la bricheta.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sau poti alege un troliu manual portabil. De ex.:
asa sau asa
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti trebuie un sistem de lanturi cu montare rapida pentru ca astea clasice sunt prea incomod de montat demontat

uite in imagine un sistem mai performant

am mai vazut si un fel de gheare tot cu 4 ramuri care sunt tot asa foarte usor de montat si demontat
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@aurelio- prima data am cautat trolii manuale-ce ai spus tu. problema e de greutate. poate ma poti lumina.. la primu spune 545 kg? masina avand peste 1 tona? sau e vb de alte forte-greutate? iar la al doilea ce greutati ar merge de tras?
@stolniceanulucian- m am gandit si eu la astea dar am gasit undeva pe la 300 euro si nici nu am gasit persoane sa aflu pareri directe.
Lanturile simple intr adevar is greu de montat si cateodata is mai greu de demontat. cam 5-10 minute. nu e mult dar cateodata nu ai chef sau de conditii(viscol, furtuna). Problema care mai e la lanturile simple e ca daca te ai blocat deja in zapada atunci chiar e greu de montat pe roti.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In doua reprize m-am gandit si eu la asta... prima data cand am plecat Franta Germania la neamuri, de anul nou, eu mergeam pe autostrada la 80 cu frica in mine, pe langa mine treceau rapid... niste Audi Quattro Rolling Eyes
A doua oara a fost mai recent, a fost la noi zapada de vreo 30 de cm si circulatia aproape paralizata...
Pentru mine solutia este o masina allroad cu cauciucuri adaptate (autoturism cu tractiune integrala, nu neaparat "camion")
De fapt, dupa multe calcule, solutia ideala perntru o familie medie este... doua masini, una mare, combi, benzina, allroad, alta mica, motorina, exclus turbo, de oras...
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
OFF TOPIC: opaaaa.... Duster anyone ? Laughing

SUPERDRAGOS a scris:
kapp a scris:
M am gandit sa imi achizitionez un troliu. Am gasit trolii de 12 v cu sarcina de 2 tone.Isi fac treaba? sa ma agat de un copac sau stalp, sau ce gasesc prin zona?

In primul rand ar trebui sa ai de ce sa-l fixezi..De exemplu o bara fatza metalica,de minim 4-5 mm.Bara de plastic de la G nu cred ca rezista la mai mult de 2 shuturi.. Laughing Plus ca ar fi ceva deosebit un G cu troliu.Fie el si la bricheta.


teoretic il poti fixa de capetii de lonjeroane .... practic nu prea ai loc unde sa-l inghesui intre radiator si bara/armatura bara (la troliu de pus pe masina ma refer) fara sa decupezi bara fata.
a2a problema ar fi instalatia electrica care sa-ti "duca" consumul unui troliu. se poate folosi un troliu de putere mai mica (1500kg) care "cuplat" cu un cablu mai lung si un scripete ar trebui sa fie deajuns.
a3a problema ar fi greutatea, care este undeva la minim 30kg, deci suspensia fata se va resimti (solutia -> suspensie HD).
a4a: traim in Romania, si intotdeauna sa va gasi vre-un "indian" pasionat de trolii, si in mod special de cel de pe masina ta...

exista troliu portabil/atasabil electrice la 12V, care-l tii in portbagaj si il agheti in inelul de remorcare din bara fata de exemplu cand ai nevoie.


totusi, mult mai eficient (financiar vorbind) mi se par a fi lanturile. si oricum, lanturile au 2-3 kile setul, nu 30-40kg ca si un troliu, deci nu este nevoie sa faci exercitii de sala (ridicare greutati) in fiecare dimineata sau cand ai nevoie de aderenta in plus.

bafta!


Ultima modificare facuta de l_stoian79 la Lun 10 Jan, 2011 4:55 pm
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu la troliu portabil ma refeream. am gasit unul intr o oferta la 219 lei sau ceva in genu. la N...o. Porbatil pentru ca nu stii unde ai nevoie sa agati masina- fata sau spate.
Azi de exemplu iar am ramas suspendat. Urcam o panta acoperita cu gheata- afara ploua-vijeli pur si simplu la un moment pierdut aderenta si vantu suflat masina pe lateral de ajuns roata spate putin pe sant.Aderenta ioc. A venit un tractor 4x4 mare- m am agatat de el da nimic patina si ala *cauciucuri cu tinte. Pana la urma am pus multa multa sare la roti, si dupa pe tot drumul pana sus( sare pentru ca asta avea tractorul acela, imprastia pe strada si trotuare.).
Am cauciucuri cu tinte dar degeaba. Si nu sunt in Romania,pe undeva prin norvegia se intampla astea.pe coasta mai sus langa ocean.
Era azi o furtuna-vijelie-etc. de faceai snowboard in picioare. pur si simplu stateai in picioare si te sufla vantul pe gheata.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in cazul asta lanturi musai sa ai, si troliu + sufa in portbagaj.... bafta!
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@kapp eu iti recomand un troliu cum e in poza de mai jos.Am unul de genul asta si m-am descurcat cu el fara probleme.Am reusit sa scoatem cu el,Vectra din zapada,A4 din zapada,Wrangler mic impotmolit in noroi.




Daca te intereseaza detaliile lui tehnice dai un semn si caut hartiile.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da sincer ma intereseaza.. multumesc anticipat
Daca ai si firma de unde luat sau ceva da mi un pm sa nu se considere reclama.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
kapp a scris:.... Urcam o panta acoperita cu gheata- afara ploua-vijeli pur si simplu la un moment pierdut aderenta si vantu suflat masina pe lateral de ajuns roata spate putin pe sant.Aderenta ioc. A venit un tractor 4x4 mare- m am agatat de el da nimic patina si ala *cauciucuri cu tinte. Pana la urma am pus multa multa sare la roti, si dupa pe tot drumul pana sus( sare pentru ca asta avea tractorul acela, imprastia pe strada si trotuare.).
Am cauciucuri cu tinte dar degeaba. Si nu sunt in Romania,pe undeva prin norvegia se intampla astea.pe coasta mai sus langa ocean.
Era azi o furtuna-vijelie-etc. de faceai snowboard in picioare. pur si simplu stateai in picioare si te sufla vantul pe gheata.


La conditiile astea cred ca doar senilele mai fac fata.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapp a scris: A venit un tractor 4x4 mare- m am agatat de el da nimic patina si ala *cauciucuri cu tinte.

Avand in vedere conditiile de care zici mai sus, masina pe care o ai e complet inutila. Cu sau fara troliu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR