Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Ionica1

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat sa gasesc pe aici un raspuns la o astfel de intrebare dar nu am reusit.

pentru cine nu are timp sa citeasca tot ce am scris:

corsa/astra sau 207/308? Ma intereseaza pentru o perioada sa spunem de 10ani.

as cam prefera sa ma opresc undeva pe la 11-12 mii (pret final cu tva care are si 3 cupoane)
---

Nu sunt foarte mult interesat de design. Imi plac toate cele 4.
90% din timp masina va fi condusa doar de mine. De regula doar Buc. Dar mi-ar placea sa o am disponibila si pentru cateva drumuri de Bucuresti-Madrid.
Din cauza drumurilor lungi (odata la 1-2 ani) as inclina catre astraIII/308, dar imi plac si corsa/207.


Cel mai mult ma intereseaza care credeti ca este cea mai fiabila dintre cele 4.
De ce ati alege Opel din nou si nu Peugeot?

Este destul de mare diferenta de calitate intre Astra si Corsa?


Care credeti ca este mai fiabil motor? - nu conteaza daca e benz sau diesel.

(am inteles ca la diesel costa mai mult reviziile - pe care teoretic nu le astept prea curand - deci nu conteaza acum - in 100mii se recupereaza cam 2000e fata de benzina)

Va multumesc pentru timpul acordat.

clarificare: In sondaj cand am pus Astra m-am gandit la Astra III (din cauza pretului nu ca nu mi-ar placea mult cum arata noul/a Astra


Ultima modificare facuta de Ionica1 la Lun 10 Jan, 2011 11:02 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Peugeot e mult sub Opel la fiabilitate, deci poll-ul nu prea are sens. E posibil ca unele motoare HDi sa fie mai bune/mai fiabile ca cdti dar per ansamblu lucrurile sunt foarte clare si in favoarea Opel. Corsa e ca o surioara mai mica a Astrei.Sa dau si 2 exemple: am un prieten care are un 207 diesel si are un consum f mare, e posbil sa aibe el o problema dar ideea e ca nu a stiut ce sa ii faca, am un alt prieten care are un 308, masina are toate dotarile ( full Smile ) si mi se parea foarte atragatoare dar in timp lucrurile au inceput sa scirtie, motorul a inceput sa fie foarte zgomotos etc. Mai am cunostinte si cu 206 si cu 607 si lucrurile stau cam la fel (de prost). La 607 am reusit sa rup unul din multele butoane de reglaj al scaunului dreapta fata.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
HDI e mai fiabil ca CDTI,......dar piesele franceze sunt mai scumpe;
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cu ce e mai fiabil? Cu DPF-ul care are saculet cu solutii?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Recunosc ca nu m-am urcat intr-o Corsa cu dotarile Astrei mele, dar m-am urcat in Astre cu dotari medii si pot sa spun ca e diferentza destul de mare intre cele doua, atat ca dimensiuni ca si ca zgomot interior, calitate materiale si stabilitate. La fiabilitate nu am vazut diferente mari. La Astra mea am schimbat opritoarele de la usi si amortizoarele spate, la alte doua Astra nu s-a schimbat nimic. La Corsa colegului s-a defectat butonul de AC si cam atat. Masinile au toate peste 3 ani luate de noi.

La Pejo stiu si bune si rele. Stiu 206 HDI cu 90mii de km de nou la care nu s-au schimbat decat amortizoarele, stiu si 307 1.4 la care s-a gasit rugina pe dedesubt dupa 3 ani. Cel din urma si-a luat Auris si e foarte multumit si acum.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa faci o vizita intr-un showroom Hyundai si sa vezi si testezi un Hyundai I30. Am una in familie de aproape un an, motorizare 1,4litri 109CP.
E o masina frumoasa, pana acum a fost folosita mai mult pt deplasari in oras si naveta aproape zilnic Amara-Slobozia. Indica un consum mediu de 6,9%, nu a avut absolut nici o problema pana acum. Se apropie verificarea de 10.000 km, am sunat la reprezentanta si costa 285 lei. La dotari le face invidioase pe toate cele 4 amintite de tine. Nu iti mai spun ca sunt niste oferte de pret foarte bune, din cei 11-12000 euro iti vor ramane multi in buzunar.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sper ca nu are materialele de interior similare cu cele de la Kia Ce'ed (intreb pentru ca sunt facute pe aceeasi platforma). Tocmai ce am condus una azi de 1.6i si mi-a lasat o impresie foarte proasta plasticareala din bord gen Logan, vibratia bordului de la 2500-3000RPM, volanul de camion si cloncanitul ce se aude de la roti. Singurele chestii interesante sunt consumul (7.5urban real), felul cum trage de la 2000RPM (injectie directa) si slotul USB. Astra e mult peste, fie ea si Classic 3.

Ca alternativa, recomand cu caldura promotia Auris Terra 1.33 99CP la 11mii de euro.
http://www.toyota.ro/cars/n.../super_bonus.aspx
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
din modelele enumerate de tine am votat astra... Peugeot este frumos ca design si bun ca motorizare, insa eu as merge pe opel pentru ca mi se pare o masina mai bine legata(nu suport greierii si diversele troncaneli si in peugeot in general isi fac simtite prezenta dupa un anumit timp)
Skip ads

  • Ionica1

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Sfatul meu este sa faci o vizita intr-un showroom Hyundai si sa vezi si testezi un Hyundai I30.


merci mult, dar nu ma atrage cu mai nimic.
  • Ionica1

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Sfatul meu este sa faci o vizita intr-un showroom Hyundai si sa vezi si testezi un Hyundai I30.


merci mult, dar nu prea ma atrage de loc.
  • Ionica1

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
Ca alternativa, recomand cu caldura promotia Auris Terra 1.33 99CP la 11mii de euro.
http://www.toyota.ro/cars/n.../super_bonus.aspx


interesanta - dar mult mai interesanta e ideea de 5ani/160mii km garantie.

dar motorul acesta VVT-i nu e cam de prin 2000? stii cumva daca l-au mai revizuit?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, tehnologia a fost introdusa de Toyota, dar intre timp a fost preluata cam de toti producatorii, inclusiv BMW sub denumirea de VANOS acum vreo 3-4 ani. Evident, solutia fost revizuita de multe ori de-a lungul timpului. Intradevar, 1.33 in discutie e un Dual VVT-i si nu un Valvematic de ultima generatie ca 1.6.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 10 Jan, 2011 11:29 pm
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tehnologia VANOS e pe BMW din 2001 Wink sau chiar mai devreme...2.0 150 cai 6 cilindri de pe pisicutza a fost primul
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
VVT e pe Toyota din 1991, VVT-i din 1996 iar Dual VVT-i in 1998. Dar intradevar, BMW are Vanos din 96, greseala mea.

Sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/VVT-i
http://en.wikipedia.org/wiki/VANOS
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Sper ca nu are materialele de interior similare cu cele de la Kia Ce'ed (intreb pentru ca sunt facute pe aceeasi platforma).
Ca alternativa, recomand cu caldura promotia Auris Terra 1.33 99CP la 11mii de euro.
http://www.toyota.ro/cars/n.../super_bonus.aspx


Ba da, materialele sunt similare, cu un oarecare + pentru Kia, insa fiabilitatea este atuul lor, daca iti vine sa crezi.
Alta alternativa ar fi si Yarisul, mai ieftin putin. Eu personal sunt incantat de masinuta aia, chiar daca nu am condus-o decat o singura data
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cand dai 5 ani garantie, cum dau aia de la Kia, ma gandesc ca te bazezi si pe fiabilitate ca altfel ai da faliment Smile

Da, Yaris e masinutza cinstita, imi place cum se misca. Pana la urma ai luat Yaris?
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mazda 2 nu te atrage? e cea mai sportiva din clasa Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa titlul topicului, mi se pare ca sportivitatea e pe ultimul loc la criterii.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mazda sta bine si la fiabilitate Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ca are aceleasi motoristi diesel cu ford? Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

astra, corsa, 207, 308
Astra 57%
Corsa 27%
207 5%
308 9%
54 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR