Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • drivesafe

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salutare everyone!

Doresc sa-mi iau o masina noua si cum bugetul familiei nu e foarte mare, sunt nevoit sa apelez la ofertele speciale din aceasta perioada. Dintre toate, am ales 2.. Unul din acestea este Opel Astra Classic II (4 usi, CDTI/80cp + ceva optionale). As vrea sa stiu, ca posesori de opel daca imi recomandati aceasta varianta (si de ce o recomandati) sau daca nu o recomandati (si de ce). Ca informatie, a doua varianta de autoturism e Renault Megane Sedan dCi/80cp.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra G din 2002 dti 75 cai.
Megan-ul e ala nou, II, sau ala vechi?
AstraG scurt e mai frumos decat MeganeI dar parca mai uratel decat MeganeII, insa ala cu portbagaj in 3 volume (astra) nu-l suport deloc ca design.
  • drivesafe

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2004

  • Mesaj Privat
E vorba de Megane 2 Sedan-1,5dCi/80cp si Opel Astra Clasic 2- CDTI/80cp. Sedan sau Caravan ma mai gandesc la asta...
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@sandumbogdan
Probabil ca aspectul masinii nu conteaza prea mult si oricum el decide care arata mai bine..

@drivesafe
Ca posesori de Opel iti dai seama ca iti vom recomanda Opelul... Ca aspect tu decizi care iti place mai mult. Ca fiabilitate trebuie facuta o comparatie de cine cunoaste ambele modele. Pe-aici gasesti Opelisti Smile
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
MeganeII este cu o generatie mai noua decat AstraG, si daca vrei o comparatie echitabila, compara cu Astra H.

Daca AstraG este mai ieftina decar MeganeII, si asa ar trebuie sa fie, atunci merita AstraG, dar daca is cam la acelasi pret, eu as lua MeganeII pt. ca arata mai bine si este de generatie mai noua, lansata prin 2002-2003 spre deosebire de AstraG care a fost lansata in 1998-1999, deci diferenta de 4 ani intre ele ca proiectare si lansare.


Ultima modificare facuta de sandumbogdan la Joi 04 Nov, 2004 11:34 am
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Astra G lansata in 1998 chiar!!!
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
dupa cum scrie el, modelul ala de CDTI este un model nou, adica cu motoarele alea common rail.
am vazut prin alte forume ca niste posesori de renault megane erau tare suparati pt. ca costa foarte mult intretinerea ei.
  • bau33

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate pentru posesorii de Astra Smile , Megane II ii cu cel putin 1 clasa mai sus si mult mai ieftin. Dotarile standard dintre ele sunt incomparabile (la astra nici nu poti crede ca in sec XXI se mai vinde o masina fara geamuri electrice !!!). Un Astra cit de cit trece de 17000 Euro cu toate taxele. Megane II Sedan cel mai ieftin ~15000 E are mai multe dotari ca Astra de 17000E. Pe linga asta placerea la condus e incomparabil in favoarea Megane II (nu degeaba a fost alease masina anului 2004!). In cazul tau insa nu iti recomand Megane II 1.5 dci pentru ca este (foarte) submotorizat. Minim 1.5 dci 100 cp pt megane II (si asa o sa-ti doresti mai multa putere mai ales in a 5-a Smile)
  • drivesafe

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mda.. mersi de raspunsuri. Am mai vizionat liste de preturi si vad ca intra mai multe modele in discutie asa ca ma abat rau de la clubul opel. Astra ramane insa in cursa. Pretul configurat de mine pentru astra G e 15.000 euro DDP si are geamuri electrice, ac, radio-cd, 4 airbaguri, etc.. e mai slab decat megane insa nu chiar incomparabil...
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut !!! Aceeasi dilema am avut-o si eu dar am rezolvat-o simplu. Astra g din 2004. De ce ? Pt ca nu am incredere in Renault cu toate ca am mers cu Megane 2 - diesel 120 cp si mi-a lasat o impresie buna. Comparatia Megane 2 se poate face cu Noua Astra H dar pe toate forumurile Astra g se bate cu Megane 2. Am ales nemtii cu toate ca masina se face in Polonia iar designul ei inca nu e depasit plus ca e o masina rezistenta in Romania si mai ieftina un pic decit Megane 2. Ce ti-ai pus pe ea ca optionale am pus si eu ai am ajuns 12.000 euro Cip - dar benzina 16v-100 cp. Acum alegi ce-ti place dar dpdv al interiorului si designului si tehnologiei cistiga Meganul - dar fiabilitate ??? si nesimtirea dealurului !!!
Bafta la Alegere- recomand Astra H - daca sunt fonduri
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Astra II, de departe. Megane II are probleme grave de fiabiliate si costuri enorme de intretinere. Motorul CDTI de la OPEL in schimb, am auzit ca este sublim, consum "nesimtit" de mic si demaraje comparabile cu benzina.
Totusi la OPEL sa te astepti la scartait in usi si atitudine execrabila din partea delerului si oamenilor de la service.

Parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR