Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am dat search si nu am gasit.
Nu se mai aprind luminile de marsalier si am ajuns la concluzia ca este comutatorul stricat,dar nu stiu unde se afla ca sa il pot schimba.Masina este vectra b

multumesc
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare!la cutia de pe masina mea este la roata din stanga(fata desigur) imediat sub aripa interioara, am avut si eu defectul asta
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Prin comutator sa inteleg senzor lumini marsarier?
Il gasesti pe cutia de viteze, undeva sub baterie. Are 2 pini si iese cu cheie de 19 ( daca mai tin minte bine).
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da multumesc,o sa il caut mai cu atentie
Skip ads

  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu vroiam sa scot piuitul ala de marsalier care banuiesc ca este undeva in unitatea centrala de la alarma are cineva idee unde trebuie sa umblu la unitatea aia?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca acel senzor care piuie se afla intripla legat de becul care se aprinde la marsarier.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:da multumesc,o sa il caut mai cu atentie


sal,

ai reusit sa rezolvi problema? acceasi problema o am si eu: nu mi se aprind becurile de marsarier (de fapt ... se mai aprind din cand in cand, insa f rar Smile ). am inlocuit sonda din cutie, insa tot degeaba, tot nu se aprind. poate fi si alta cauza ?

mersi anticipat.
Vali.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Verifica traseul firelor pana la stopuri, contactele si nu in ultimul rand becurile. Daca totul este ok s-ar putea sa nu-ti mai dea comanda in cutia de viteze: contactul este bun dar nu este actionat si de acea nu se aprind becurile.
Skip ads

  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
as verifica eu, dar nu am sculele necesare si nici timp sa imi bag nasul prin toate circuitele alea. maine oricum ma duc la maiandrei pt revizie si alte multe probleme ... am o lista lunga pana la genunchi Very Happy. poate ma rezolva si cu chestia asta Smile

oricum ... e destul de dubios sa se intrerupa DOAR circuitul de la becurile de marsarier si celelalte sa fie ok. firele pt blocurile optice spate din cate stiu merg pe acelasi furtun, iar la celelate becuri nu am avut probleme. mai ales ca am vazut mai multi aici pe forum cu aceeasi problema.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In acest caz ramane doar varianta din "cutia de viteze" Oricum la @maiandrei sigur vei afla raspunsul. Sa ne spui cum s-a rezolvat. Succes Wink
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu cu luminile de marsalier , nu se aprindeau tot timpul, am montat senzori de parcare si acestia fiind alimentati la luminile de la marsalier nu functionau intotdeauna !
Asadar am cautat senzorul luminilor marsalier care se afla in dreapta pe cutia de viteze , iar accesul la el este foarte usor facut daca se da jos roata dreapta , senzorul este indreptat spre interiorul masinii si se desface cu o chee inelara de 19 . Actionat cu mana senzorul functiona fara probleme dar montat pe cutie functiona cu intrerupere ! Asadar l-am schimbat cu unul nou ( 20 lei ) si aceeasi problema , nu functiona decat cand vroia '' muschiu''lui . L-am demontat iarasi si am lipit in "capul"lui (partea care intra in cutie ) un fel de capac sau nu stiu cum sa spun dar am reusit sa-l lungesc cu 2-3 milimetri si acum functioneaza fara probleme ! Deci .....
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
viorel,inca nu am cautat senzorul ca nu am avut timp,dar in weekand o sa ma ocup de asta.Senzorul este pe partea dreapta a masinii?sau cum te uiti din fata la masina pe dreapta.Sau mai bine lamureste-ma,pe partea cu volanul?
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da , este pe partea cu volanul , inlaturand roata se vede destul de usor , si accesul la el se face cu usurinta !
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am luat masina de la maiandrei sambata, insa nu am rezolvat inca problema cu sonda de marsarier. circuitul este bun (l-a testat nea Nelu), insa desi sonda este noua, nu cupleaza calumea. a ramas sa comande o sonda de unde si-a pus si Marius in trecut (poate are capu ala mai mare si cupleaza) si sa o monteze miercuri, ca tot trebuie sa ma mai duc sa imi schimbe bieletele si capetele de bara.

foarte dubios mi s-a parut alt lucru: becul de iluminare din portbagaj se aprinde tot asa cand are el chef. spre exemplu, a mesterit Marius un pic la blocurile optice din spate (a schimbat becul de ceata cu unul de pozitie) si s-a aprins si becul din portbagaj. aseara, surpriza, cand am deschis portbagajul iar nu s-a aprins Smile). incepe sa devina dubioasa masina asta a mea Smile
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
valix a scris:am luat masina de la maiandrei sambata, insa nu am rezolvat inca problema cu sonda de marsarier. circuitul este bun (l-a testat nea Nelu), insa desi sonda este noua, nu cupleaza calumea. a ramas sa comande o sonda de unde si-a pus si Marius in trecut (poate are capu ala mai mare si cupleaza) si sa o monteze miercuri, ca tot trebuie sa ma mai duc sa imi schimbe bieletele si capetele de bara.

foarte dubios mi s-a parut alt lucru: becul de iluminare din portbagaj se aprinde tot asa cand are el chef. spre exemplu, a mesterit Marius un pic la blocurile optice din spate (a schimbat becul de ceata cu unul de pozitie) si s-a aprins si becul din portbagaj. aseara, surpriza, cand am deschis portbagajul iar nu s-a aprins Smile). incepe sa devina dubioasa masina asta a mea Smile


cu ceva descantece sau farmece ai incercat ? Oare?
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:Cred ca acel senzor care piuie se afla intripla legat de becul care se aprinde la marsarier.
piuitul il face difuzorul de la alarma care primeste curent de la unitate atunci cind bagi in marsalier asa ca este mai simplu decat ma asteptam tai firul din alarma care este legat pe instalatia becurilor din lampile spate eu vroiam sa stiu mai sigur unde sa umblu din aceasta cauza am intrebat am crezut ca cineva a facut si operatiunea asta
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vad ca ai inteles ceea ce vroiam sa spun. De ce sa ne complicam , daca putem face totul mai usor .......... si fara complicatii.
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:Vad ca ai inteles ceea ce vroiam sa spun. De ce sa ne complicam , daca putem face totul mai usor .......... si fara complicatii.
si cum as putea sa rezolv fara complicati?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Taie firul.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cu mare satisfactie declar ca am fost astazi la maiandrei si pe langa niste capete de bara si bielete directie MI-AM FACUT SI BECURILE DE MARSARIER Very Happy.

am inlocuit sonda aia noua pe care o aveam cu una comandata de maiandrei (probabil are capul mai inalt) si merge brici. mi s-a luat o piatra de pe inima acum ca mi se aprind luminile cand dau cu spatele, ca era ditamai stresu sa parchez noaptea.

cu aceasta ocazie, poate ne scrie aici maiandrei sau mihai ce marca este sonda asta pe care au pus-o la mine, sa stie si alti oropsiti de soarta ce sa isi comande.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR