Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Normal ca e inclusa, am precizat ca ramane pe masina dupa ce s-a clatit cu apa.
Inca o precizare: exista si alte shampoane auto care contin aceasta ceara (cea mai dura ceara naturala cunoscuta), eu am recomandat Formula 1 dat fiind faptul ca e marca preferata de mine, nu va opreste nimeni sa probati si alta marca. Ideea de baza: spalat manual cu sampon cu ceara, fara spalatorii "ecologice" sau nu care-ti lasa numai zgarieturi pe masina de la perii sau iti matuiesc vopseaua. Atentie! Opel Astra au un lac de protectie f. bun depus din fabrica peste vopseaua de baza, e pacat sa-l stricati cu polish-uri sau sampoane corozive.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu de obicei imi spalam acasa masinile insa in ultimul timp din lipsa de timp am fost la aceste spalatori care sincer nicio data nu am fost multumit. Cel mai bine pentru masina mea este sa imi fac timp si sa o spal acasa.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am luat si io sampon cu ceara Formula 1 dar am intampinat o problema, cred ca n-am procedat corect: am inmuiat intai masina, apoi am pregatit samponu' (2 capacele intr-o galeata cu apa), am luat-o toata la burete, apoi am dat cu apa. La stergere cu carpe absorbante geamurile au ramas unsuroase de ma dispera acum noaptea, iar pe ea nu cred c-am sters-o bine ca se vad urmele de ceara. Unde am gresit? Trebuia s-o sterg cu o piele de caprioara?
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poate nu ai clatit o bine.
O piele de caprioara e mult mai buna decat o carpa oarecare, iar geamurile se sterg cu solutii degresante tocmai pentru urme.
Si eu inainte spalam masina cu buretele si cel mai ieftin detergent de vase (era 30.000 lei/l acum 7-8 luni), din lipsa de timp am inceput sa frecventez spalatoriile astea "ecologice" si vopseaua nu mai e la fel; maine ma duc dupa formula si revin la obiceiurile vechi mai ales ca am furtun cu presiune la munca.
Bafta
Skip ads

  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am inteles, la urmatoarea spalare o sa fiu mai atent...10x
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si evita sa dai cu ceara pe geamuri, scopul ei este exact de a da aspectul unsuros.
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu procedez asa: piele de caprioara pentru lustruit caroseria (o stergere normala, nu e nevoie de frecat) apoi Clin Windows pe geamuri (usor umezite, apoi sterse cu o carpa care nu lasa scame).
E normal sa ramana ceara peste tot, inclusiv pe geamuri, tocmai asta este ideea, ceara de pe caroserie adera bine si protejeaza, faptul ca trebuie sterse geamurile mi se pare nesemnificativ fata de protectia oferita vopselei.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si am zis eu altceva?
Chiar nu ti se pare aiurea sa dai cu ceara pe geamuri iar apoi sa le degresezi?
Ceara are rolul ei pe caroserie, dar atunci cand iti speli singur masina e destul de simplu sa eviti ceruirea geamurilor.
Skip ads

  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@kapix
ms pt raspuns, esti foarte amabil... Wink
  • andrea

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
spuma asta activa ataca si elementele cromate .. in timp se duce cromul de pe ele si ori raman matuite ori incepe sa se vada plasticul Wink /// spuma asta activa miroase a acid sulfuric .. ( cam cum miroase la detartrant ) , aveti grija cu ce va spala masina .. cel mai bine e cu jet de apa si burete curat .. nu cu perie , nu cu spuma .. nici automat la prostiile alea care se invart pe langa masina ... Wink
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Spalarea cu spuma activa e un mare kkt Sad , matuieste vopseaua , pateaza ornamentele cromate ... Daca mai punem la socoteala si faptul ca in spalatorii nu se mai respecta "procesul tehnologic" de spalare la burete adica : masina se spala de sus in jos fara a mai urca cu buretele plin de praf si clatirea repetata a buretelui pentru a scoate nisipul/praful abraziv din el = atunci avem reteta perfecta de matuire a vopselei de pe masina in cel mai scurt timp . Crying or Very sad


Motivul spalatorilor / sablatori e simplu : "eu sablez masina clientului si el vine la polishat mai devreme sau mai tirziu ... Twisted Evil "


... din pacate singura alternativa pentru cei ce vor sa'si tina masina in "stare noua" ramine la indemina Laughing lor adica sa'ti speli masina singur oricit de degradant Cool si obositor pare la prima vedere ...


Practic iti trebuie apa curenta , umbra(masina nu se spala in plin soare) , burete curat si sampon auto sau de urzica , cirpe multe sau piele artificiala de caprioara ... si multa rabdare . Very Happy
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
libra a scris:Si eu imi spal frecvent masina, dar din cand in cand mai trec si pe la spalatorie.
Motivul principal sunt tantarii zdrobiti pe botul masinii.
Aveti vreo modalitate de a-i spala mai usor?

Si eu la fel asa face si folosesc spray pt spalat motor de aia zdrobesc pe botul masini si las 10 minute si apoi spal cu lichid pt vase si iese bine tot curat fara frecare,si eu spal masina la tara (25km) decat sa merg la sapalrotie ca nu se spala bine si nu aspira bine,mai bine dau bani pt benzina si spal si aspir bine eu tot acolo la tara si la intoarcere am bagaje (papa) ... Wink
Skip ads

  • dre

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 idh17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru geamuri cel mai bun e detergentul pe care il folositi acasa pentru a sterge ferestrele impreuna cu niste banale ziare sau hartii mai fine.Ziarele sunt foarte bune la a inlatura ceara de pe geamuri si nici nu lasa zoaie.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... este bine sa evitam si spalatoriile automate ..., minunatele perii rotative executa micro zgirieturi de toata frumusetea pe lac/vopsea .
Din cauza unghiului sub care ataca suprafata capetele firelor de plastic din perie se "ascut" permanent iar in contact cu vopseaua ... o zgirie . Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce e exact cu spuma activa, dar mie mi s-a interzis sa folosesc spuma activa pe portiunea proaspat vopsita. Motivul e ca lacul ramane crud, are loc nu stiu ce reactie intre lac si spuma. E sfatul unui vopsitor care a vazut ceva la vremea lui. Banuiesc ca reactia apare si chiar daca lacul s-a uscat, deci probabil nu e chiar recomandabila spuma activa.
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu ma gandeam dac tot le dau astora de la spalatorie 5 lei in plus sa fie atenti mai bine le dau si 2 capacele de sampon Formula 1 si niste Clin Windows precum si o piele de caprioara si stau langa ei sa ii verific. Voi ce ziceti?
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sau mai bine imi cumpar un aparat de spalat cu presiune (200ron) si o spal eu cand ajung la tara. Ca in Bucuresti am inteles ca e interzis spalatul automobilelor infara spalatoriilor auto.
  • nfc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 17DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am ajuns la concluzia ca e mai bine sa o spal eu in fata curtii. Nu ca ar da-o aia de la spalatorie cu toate caca..urile (desi si asta este o problema, caci cei mai multi folosesc un detergent de vase ordinar), ci pentru faptul ca nu o sterg ca lumea si dupa ce pleci de acolo si mergi 2-3 Km. cu ea, este plina de praf pe unde mai curge apa....deci....
Eu folosesc ZipWax de la Turtle Wax (se gaseste in Rompetrol sau Metro la aprox. 16 RON si ajunge cam 60 de spalari). Contine ceara si lasa o suprafata super lucioasa. Deasemeni, nu face o spuma foarte bogata pe masina ca sa se vada de la o posta si sa te amendeze aia de la mediu (primarie) ca poluezi mediul (asfaltul din fata curtii) cu detergent (adica il speli, ceea ce este fooarte rau, nu Laughing ).
Nu am incercat samponul de la Formula1, am oscilat intre ala si cel pe care il folosesc acum, chiar daca ala e cu CARNAUBA (folosesc ceara cu carnauba separat si efectul este mult mai bun) . Pana acum sunt foarte multumit de alegerea facuta.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat un aparat de spalat sub presiune , am dat pe el 1,2 mil de la Carefour este super jucaria , are si un recipient in care se pune sampon , cu 30 litrii de apa se spala perfect , la tara unde spal masina nu am apa curenta asa ca am improvizat dintr-un butoi de 200 littrii , butoiul umplut si aparatul trage apa din butoi , ca sa nu spun ca fericesti si nevasta , merg spalate si covoarele [ motiv care sa lamureasca nevastuica sa cumperi aparatul Very Happy ]
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu de cand ma stiu spal masina acasa Smile
e neagra si de cate ori am mai mers la spalatorii,bataie de joc cand o stergeau,numai urme de la carpele lor de caprioara
si decat sa ma cert cu toti imbecilii,prefer sa o spal acasa
visse chiar e buna ideea cu aparatul
o sa ma duc sa imi iau unul sper sa mai gasesc cand o sa ajung prin buc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR