Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dupa spalare dau cu ceara lichida Sonax si iese..............boboc , tot neagra am si eu masina , de scarba celor de la spalatorie am luat aparatul de spalare sub presiune , dupa ce plecam de la spalatorie pana ajungeam acasa iesea apa de sub plasticele de la oglinzi de se siroia pe usi si iesea ca draq , mai munceam dupa ei inca 20 min Aparat de spalare sub presiune am gasit si la Selgros , daer ceva mai scumpa , 2,5 mil dar ceva mai mare .
Skip ads

  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai proasta spalatorie auto, cei mai jegosi spalatori auto: spalatoria de la Viperalarms (de pe str Ramnicul Sarat , de langa MOL Vitan). Niciodata sa nu mergeti acolo nici daca dati spaga mai mult decat spalatul. Niste animale jegoase.
Sa stiti ca nu-mi retrag niciun cuvant chiar cu riscul de a fi banat de pe forum.
Le voi face o antireclama de-o sa dea faliment(pe toate forumurile). Niste nenorociti jegosi.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai mai spune ce si cum ca sa ne lamurim si noi
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am folost samponul formula1 si iata ce a iesit
eu zic ca merita toti banii Laughing


Skip ads

  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai masina noua, da?! Da.
Impecabila si ingrijita. Si cand o iau din spalatorie pe aripa spate dreapta (voi pune si o poza) o mica infundatura plus zgirietura ce depaseste vopseaua.
Am observat cand nu mai eram in Bucuresti.
Mi-e si scirba sa mai trec pe acolo. Niste jegosi imputiti, cretini, oligofreni. Le-am dat si ciubuc inainte sa se apuce sa spele. Ma intreb ce s-ar fi intimplat daca faceau la Bentley-l Continental, care era spalat linga a mea, asa ceva.
Acum mi-am luat aparat de spalat cu presiune si-mi spal Opelul in curte. Am incheiat-o cu spalatoriile publice.
Si apropo de ecologie: astia la spalatorii dau la canal niste chestii toxice rau fata de inofensivele sampoane diluate pe care le folosim noi cei care ne spalam singuri masina.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
subscriu la ce spune amarius7 - cea mai proasta spalatorie! adica cel mai prost raport calitate pret:) pe langa faptul ca daca nu lasi 50 mii nici nu se mai uita la tine data viitoare, mai fac si figuri de genu ... "domle ... noi facem diferente intre masini ... crezi ca stau la masina ta 10 ceasuri sa o dau cu aer pe la incheieturi dupa ce o spal ? "

VA SPUN SI EU ... OCOLITI ACEI TIGANI CARE NU STIU SA-SI MISTE MAINILE !
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Orice spalatorie din Romania va spune ca spala ecologig pentru ca scapa de niste taxe.
Si spuma activa chiar nu e atat de toxica.Dar ea a fost inventata pentru prespalare.Nu pentru spalarer masini.
Dar cum in Romania cantitatea conteaza baietii destepti pun si niste soda in acea spuma activa ca sa-i mareasca puterea de curatare.
Si uite cum ai spalat masina ieftin si repede.
Si de aceea vedeti plastice si bandouri albite.
Apoi va sterg masina cu o "piele de caprioara" care a mai sters 10 masini inainte si nu a fost macar clatita dar spalata.
Si da pe capota apoi pe roti apoi pe usi.Intr-o ordine total alandala.
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu! Spuma activa(snow foam) se foloseste ,asa cum a scris si Cangri,la prespalare,are rolul de a face nisipul,pamant,praf etc.sa alunece atunci cand dai cu primul jet! Atentie snow foam-ul nu exclude manualul,deci dupa aplicarea spumei,pe masina uscata ,se clateste cu jetul si incepe spalatul manual cu burete sau manusa! Daca nu spala cu buretele masina nu iese curata ci raman urme! Mai exista un acid,foloosit pentru indepartarea petelor vechi de calcar,cauzate de spalarea defectuasa uscarea defectuoasa!Ca acelea pe care le gasiti pe chiuvetele de inox,robinetii de la baie! Dar necesita fffffffffffff mare atentie!Banuiesc ca se foloseste acel acid ,in concentratie mai mica sau mai mare ,pentru a sari etape!
Pielea de caprioara de spala dupa fiecare masina cu jetul!
Skip ads

  • iulian.ciobotaru

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu va recomand, mai ales in cazul in care aveti masini culori inchise, sa folositi o spalatorie care foloseste jet cu aburi calzi. Veti avea mare surpriza ca dupa ce veti pleca de acolo sa observati pe suprafata vopselei toate zgarieturile si urmele de atingere pe care le are caroseria. In Bacau in fiecare vara se deschide la Kaufland o asffel de slapatorie. In principiu este utila pt. tapiterie si motor, dar si pentru bord este nociva estetic. Veti fi nevoiti dupa utilizarea unei astfel de spalatorii sa va polisati masina, profesional, si bordul dat cu solutii puternice pt. a acoperii albitura si zgarieturile. Din fericire am vazut aceste aspecte la cativa amici, si sigur nu voi ajunge si eu pe la o astfel de spalatorie.
Un alt gen de spalatorie pe care l-m abordat de cateva ori a fost cel cu perii, gen OMV, Petrom. Mare prostie am facut. Dupa 3 spalari polishul s-a dus, toate urmele, zgarieturile au fost foarte vizibile. Oricum, calitatea serviciilor oferite de angajatii din aceste spalatorii lasa de dorit. Cand ajungi acasa ai apa peste not, din toate incheieturile iti curge apa, urme de mizerie vizibile pe caroserie.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Iulian inseamna ca spalatoria cu aburi chiar curata masina daca se vad defectele.Ceea ce e bine.
Spalatoria cu perii nu indeparteaza polishul.Ci zgarie vopseaua.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am masina din semnatura,de aproape 5 ani,timp in care am mers la aceeasi spalatorie (cam 95%).M-am trezit dupa 2-3 ani cu sigla "opel" din botul masinii stricata...bucatele de plastic(?) din ea,cazute,dezlipite.Am cumparat alta noua (neoriginala=17 lei),am pus-o...arata ok,dar...la prima spalare (la aceeasi spalatorie),s-a dus tot cromul de pe sageata,ramanad,plasticul negru.Stau si ma intreb:Dupa 16 ani,petrecuti in Germania,cat avea masina cand am luat-o ei,sigla originala era ca noua,iar in Romania,s-a stricat in 2-3 ani.Ma intreb,oare nu e de vina spalatoria? Au mai patit si altii ceva asemanator?...Mai nou si sigla din spate (mai mica) incepe sa aiba probleme.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca s-a luat vopseaua de pe ea e posibil sa fie de la spalatorie, dar daca s-a spart (eu asta inteleg din partea "bucatele de plastic(?) din ea,cazute,dezlipite") ,eu nu cred ca e de la spalatorie. Nu cred ca jetul de apa de la karcher poate sa faca asa ceva.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cu jet de apa se poate taia metal...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut ca se fac multe lucruri cu jet de apa (jante, machete etc) dar nu cred ca (,) karcher-ul are atata presiune.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR