Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp spal masina la spalatorii care afiseaza si sustin ca ar fi ecologice. Adica folosesc solutii ecologice de spalat si nu mai freaca suprafata masinii cu un burete, ca sa nu o zgarie, cu murdaria abraziva de pe ea.
Surprinderea mea cea mare a fost, cand l-am rugat pe un spalator sa-mi arate recipientul de solutie pentru spalat(cea care se da pe masina ca o spuma). Pe acesta se putea vedea semnul mare si clar ca e o substanta COROZIVA.Totodata omul care spala, povesteste, ca daca se atinge cu mana ne protejata de solutie, capata o arsura chimica de mai mare dragul.
Tot eu ca utilizator de astfel de sistem am constatat, ca dupa ceva timp, se manifesta in timp o matuire a vopselei mai ales pe culoarea alba, cred ca dupa pierderea efectului substantei numite ceara.

Spalat ecologic, consider ca e un spalat din care pentru mediul inconjurator, nu rezulta si nu se deverseaza substante chimice.Nu vad nici o legatura intre calitatea spalatului si a faptului ca e ecologic.
Ce parere aveti?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Normal, adu-ti aminte cum a fost cand au aparut placutele de frana ecologice-mai proaste si mai putin fiabile dar vorba aia, ecologice, fara azbest. Discutia ar putea continua pe tema normelor euro, a detergentilor, a freonului ecologic dar important e ca tarile civilizate sa nu polueze si sa prospere firmele de profil in timp ce China, India, Rusia etc. adica 80% din populatie traiesc la nivel de sfarsit de secol XIX- inceput de secol XX cu consecintele de rigoare asupra mediului.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
spalatoria ecologica inseamna ca nu lasa apa murdara sa intre in pamant, ci o trimite pe canalizare. atat.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am observat chestia asta la masina mea.Nefiind metalizata , ii mai dadeam un polish sa arate bine, ma rog era de fapt mai mult ceara.Tin sa iti spun ca dupa ce am spalat o de 3 ori la ecologica, ramasese mata , de m-am speriat.Am decis prin urmare ca ori o spal eu acasa, ori la o spalatorie unde ii da cu jet si apoi o freaca cu buretele.Mult mai bine asa.... Rolling Eyes
Skip ads

  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar asa e la spalatoriile unde se spala cu spuma activa.....am fost si eu de vreo 2 ori dar nu am fost deloc multumit. Pare mai mata masina dupa spalat iar chederele primesc o nuanta tare ciudata.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In FR o mode similara exista de circa 15 ani, iti da masina cu o "super-substanta-din-US-de-la-NASA-aprobata-de-Bill-Gates" etc, samd, de fapt e o excrocherie pana la Vladivostok si inapoi, iti umple masina de micro-zgarieturi pe care le acopera cu silicon, in timp devii dependent de ei si de silicoanele lor... Evil or Very Mad
Numai sa auzi prezentarea produsului recitata pe de rost de responsabilul unui astfel de centru si deja iti dai seama de minciuna marketing care sta la baza "afacerii"... Evil or Very Mad
Desigur ca la orice intrebare logica nu are alt raspuns decat repetarea unei parti din textul invatat pe de rost... Rolling Eyes
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Deci ce sa credem ca ar fi bine pentru "iubitele" noastre????
Clasica spalare cu mana sau cea cu acid?
Si eu am remarcat o matuire dar nu cred ca in acelasi timp e si ecologica o astfel de substanta.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Clar revenire la spalare clasica ,ce detergent sa folosesc ?
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mama ce m-am scos Shocked

Ma duceam si eu la unii pe la Tricodava si cand am vazut ca nu mai freaca la masina dupa ce au imprastiat spuma aia m-am cam enervat. am crezut ca le e frig la maini (era pe la inceputul anului)... h'abar nu aveam eu de "spalare ecologica" Embarassed .

Am ajuns la birou, i-am dat portarului 50 de mi si o spala el in curte de nu are aer... de juma de an nu am mai trecut pe la o spalatorie Smile .
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
trimete-l si pe la noi ca e bun la casa omului...
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Spalare manuala.
Detergent: cu ceara de carnauba.
Recomandare : Formula 1, folosesc de peste 3 ani asa ceva.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
tinand cont ca in paralel cu jobul care il am , sunt si asociat intr-o firma care este agent de vanzari pt fabrica spaniola de detergenti PONS, va sugerez sa optati pt spalarea home-made daca aveti curte sau posibilitatea.. este normal ca substanta cu care stropeste masina, atunci cand nu mai da cu buretele, sa contina diversi agenti tensioactivi..ma rog..nu sunt licentiat in chimie ca sa va explic compozitia integrala a acestora, dar daca insistati vorbesc cu chimista fabricii din Ro.

cert e ca vrajeala mai la toate spalatoriile.."folosim substanta X, face minuni, curata fara atingere si nu ataca vopseaua"..bullshit cat ei de mare...pana si banalul detergent praf de rufe este superiritant - tocmai de aceea se folosesc 1001 de aditivi ca altfel ai incepe sa te iriti si sa te scarpini dupa ce pui un tricou proaspat spalat (si uscat:) pe tine. la spalatoriile noastre nici macar nu folosesc ceea ce se lauda...baga o solutie puternic degresanta si care sa dizolve depunerile, ca sa incante clientul...

apropo..de marketingul cu "spalatorie ecologica" Confused ..mai nou, am vazut la Baneasa, afisat "spalatorie de lux"..mai sa fie..adica daca am s-klass trebuie sa ma simt si sa imi spal masina doar la "spalatorii de lux". beton. oare o spala cu sampon Dove si apoi iti pune parfumeaza masina cu vreun Christian Dior?

credeti ca sta vreunul din noi sa faca teste in timp ce i se spala masina, sa vada daca substanta cu care e stropita masina e chiar biodegradabila si nu contine substanta X sau Y...plus ca te taxeaza pt un rahat..scuzati expresia...am fost la una prin Pantelimon:
"sefu, nu se curata bine ..e murdara rau..nu vrei degresare?"..."sefu, e cu substanta din italia"..."costa 100mii in plus dar iese luna"...kanci...omul dadea cu un pulverizator care nu avea altceva decat apa amestecata cu Pur (ca se simtea mirosul)..nici macar nu aveau bunul simt sa dea cu PUR concentrat...ca vorba aia e 50mii o sticla si i-ar fi ajuns la 15 masini...

asa ca prefer, daca tot stau la "ranch", sa o spal manual , cu furtunul si buretele...macar stiu clar ce solutii folosesc si ca nu dau 100-200mii pe unul care imi stropeste masina cu furtunul si o mizerie de detergent..prefer sa bag benzina de banii aia...poate sunt un fel de Hagi Tudose? Question Razz
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
viorelb a scris:Spalare manuala.
Detergent: cu ceara de carnauba.
Recomandare : Formula 1, folosesc de peste 3 ani asa ceva.

Intreb si io ca nestiutorul , de unde iau asa ceva ?
  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut o Vectra A ROSIE (in acte mai este inca a mea).
Vopseaua rosie se matuieste usor si in consecinta e mai sensibila la "agenti de spalare".
Dupa ce am spalat masina cu spuma activa . a trebuit sa o frec 2 zile sa mai capete fata.
Concluzia:
EVITATI SPUMA ACTIVA.


Ultima modificare facuta de zildan la Joi 20 Jul, 2006 12:58 am
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
4 pashi simpli dk aveti curte:
-o udati toata bine
-una bucata burete mare de tot auto si o galeata cu detergent de vase ieftin
-clatit foarte bine
-si cel mai important este shtersul! face diferenta intre stropi si luci.

cea mai mare prostie este s-o speli in soare si arshitza. nu doar pt ca pui apa rece pe vopseaua fierbinte, dar pt ca la sfarshit, o sa evapore soarele prea repede pelicula de apa, si o sa iasa stropi oricat de ordonat incerci.
o data pe luna, merita un drum la o spalatorie ca sa dai cu jet cu presiune pe la aripi si pe sub.

interiorul la fel. cel mai bine e personal. aspiratoru sanatos d casa, aspirat ultimu gram de praf, si sters bordu cu apa cu putin detergent, uscat bine.
geamurile si pe interior si pe exterior cu orice solutie de geamuri cu pulverizator si frecate pana sunt clare.

nu trebe solutie de 300 mii sticlutza, concentrate, "profesionale auto". cu cat detergentu e mai simplu si mai diluat, spalarea mai frecventa, e mai bine.

succes!
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spalare manuala.
Detergent: cu ceara de carnauba.
Recomandare : Formula 1, folosesc de peste 3 ani asa ceva.


Si eu am folosit Formula 1 atat sampon pt spalat cat si ceara protectoare si mi se par de buna calitate. Se gasesc la Carrefour dar probabil si in alte locuri.
Daca va iubiti masinile spalati-le voi si nu mai lasati toti handicapatii sa le distruga.
Eu unul mi-am spalat intotdeauna singur masinile si nu pentru ca sunt zgarcit dar nu cred ca altcineva ar putea sa spele o masina (mult) mai bine ca mine si chiar daca ar putea nu ma intereseaza.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si eu imi spal frecvent masina, dar din cand in cand mai trec si pe la spalatorie.
Motivul principal sunt tantarii zdrobiti pe botul masinii.
Aveti vreo modalitate de a-i spala mai usor?
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Visse a scris:
viorelb a scris:Spalare manuala.
Detergent: cu ceara de carnauba.
Recomandare : Formula 1, folosesc de peste 3 ani asa ceva.

Intreb si io ca nestiutorul , de unde iau asa ceva ?

De la orice Carrefour, Metro, Cora etc.
E galben intr-o sticla transpartenta.
Cca 13Ron 1/2l.
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@Visse : La Carrefour, Augsburg, cred ca si alte supermarket-uri sau benzinarii gasesti Formula1, e la sticluta ca de sampon de 0,5l sau bidonas de 1l. Are o culoare galben-verzuie fosforescenta. La o spalare pui cam 2 capacele intr-o galeata de apa, speli cu spuma formata cu o perie adecvata sau cu burete (atentie, inmuiati masina cu apa inainte) si dupa clatire poti lustrui caroseria cu o piele de caprioara, fara sa insisti mult, doar cat sa nu ramana pete. Ceara de carnauba ramane lipita de masina dupa clatire (strat f. subtire) si intra in toate zgarieturile fine, protejandu-le cam o luna.
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: ceara de carnauba este inclusa in detergentul Formula 1 sau este separata
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR