Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva? se poate?
acum sa va zic si de ce...
tatal prietenei mele are un astra f caravan si cara marfa cu el...
cand masina e incarcata e cam joasa si nu se comporta tocmai bine...
el vrea sa o inalte de fund un pic si a auzit ca arcurile de pe omega se potrivesc...
stie cineva daca e adevarat? sau daca nu cele de omega, ce arcuri mai tari poate sa puna?
  • almarian

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de la omega nu stiu daca se potrivesc, insa si a mea se lasa cand ii puneam ceva mai greu in spate si i-am schimbat arcurile cu unele de pe un Renault Kangoo 4x4 si pot spune ca situatia s-a imbunatatit considerabil. S-au potrivit doar ca a trebuit sa tai jumatate din spira de sus pentru a intra bine tamponul de fixare in el.
De atunci masina sta regulamentar cand e goala si cand e plina coboara pana la un anumit nivel dupa care ramane fixa.
Eu sunt foarte multumit de ea.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se potrivesc pe astra f hatchback de la omega, insa e cam rigida masina. am trecut printr-o astfel de experienta deoarece cel de la dezmembrari mi le-a vandut ca fiind de astra f hatchback.

Pe astra combi nu stiu cum sta treaba.

Hint: eu am reuntat la cele de omega si am montat sub si deasupra fiecarui arc discuri din linoleum de 2 mm grosime (4 sus su 4 jos, masina inaltandu-se de spate aproximativ 5cm. Atentie: masina se ridica cu mai mult decat grosimea inaltatorului intrucat arcul si punctul de fixare al puntii de caroserie nu se afla pe aceeasi verticala)
  • bastan5

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu am înþeles cã se potrivesc ceva arcuri de volkswagen dar nu ºtiu ce model...Dacã ºtie cineva ce arcuri se potrivesc la opel f caravan i-aº fi recunoscãtor pt cã ºi a mea are garda la sol foarte joasã Sad
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu pe fata am pus de cielo si am vre o 2 ani cu ele sau sa zic asa in jur de vre o 30000km sunt la jumatate de pret fata de cele de opel le am pus noi iar pe spate am pus unele hd(havy duty) spira are acelasi diametru la capete ca si la mijloc fata de cel original care la capete spira se subtiaza,( de cielo nu merg pe spate ca am incercat) rezultatul este ca se simte o diferenta in momentul cand pui greutate nu se mai lasa asa de mult ca cele pe care le avea masina insa nu se ridica garda de la sol pt ca am masurat inainte si dupa ce le am schimbat acum insa sincer depinde si de producator cat de dure sunt eu am luat de la sachs am dat 125 de ron pe unul.din pacate nu mai am amortizorele pe perna de aer pt ca se desumflau repede si le am schimbat erau foarte utile am cautat sa cumpar dar la noi sunt in jur de 10 mil bucata. sper sa fie de folos ce am scris.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR