Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ei,oameni buni inca un subiect din frumoasa si "nefericita" Romanie am sa va povestesc.
Se facea ca astazi,eu si sotia mea aveam drum pe la Unirii,am lasat-o singura pentru cateva minute deoarece eu am cautat un loc de parcare si ghici, cand ne regasim, dupa cateva minute ,ea imi zice ca a inscris-o pe fetita noastra la o agentie de modele.
Ok,toate bune si frumoase dar am intrebat-o cum si de unde a luat legatura cu cei de acolo.Mi-a spus ca au abordat-o pe strada niste tipe care s-au recomandat ca fiind de la First Face Models(rog moderatorii daca,considera reclama sa mai cenzureze din firma acestora) ca o plac pe cea mica si daca nu doreste sa o dea la aceasta agentie,care face tot felul de reclame pentru diferiti clienti,aparitii in reviste,etc.
Toate au si un cost,acesta fiind 60 lei inscrierea in baza lor de date,poze pentru eventualii colaboratori,iar mai tarziu album de fotografii(dar nu in cei 60lei).
Ii iau banii sotiei,ii dau un bon cica fiscal, din care mai tarziu am vazut ca ei nu platesc TVA,ea se scuza si le spune ca isi asteapta sotul si ca revine mai tarziu deoarece acestia o prgramasera la un interviu.
Mergem in fine la acestia undeva intre Carrefour si capatul tramvaiului,la interviul cu pricina,ne pun sa asteptam 5 min (dar ne-au facut sa asteptam 30min,ca doar aveau clienti de prostit) si urma sa intram la o anumita domnisoara IOANA VULPAS.
Basca cat am asteptat au mai intrat vreo 3-4 persoane la interviu(acesta se tinea pe scaune,unul in fata celuilalt).Incerc sa aud si eu ce ii spuneau unei domnisoare, dar ce puteai, ca in holul unde le intervieva pe domnisoare aveau muzica data tare(cred ca acesta era un truc ,pentru a nu auzi unii ce li se spunea celorlalti).
Cateva cuvinte ii spune domnisoarei si aceasta replica ,ca nu are cei 60 lei la ea si ca trece maine,ei NU NU este sansa unica si daca nu dau un avans astazi, poate veni altcineva sa ii ia locul si pierde "OPORTUNITATEA".Se cauta biata fata de ce bani mai avea si le-a dat in jur de 30 ron(pe mine ma apucase un ras halucinant si ucigator).AHA DE ASTIA-MI SUNTETI!
Intram in cele din urma,incearca sa ne explice pentru ce este suma data anterior(curios,intai au luat banii si abia apoi iti zic detaliile),a inceput sa se joace cu cea mica,sa-i puna desene la un laptop,apoi am intrat in subiect.
Ne-a intrebat ce parere avem despre "racoltaul" clientilor direct de pe strada,i-am raspuns ca e ok,dar sa trecem la interviu ca nu avem prea mult timp.Ne-a aratat niste albume ale unor copii(dati-va seama, acestea erau facute in niste dosare cu sina din acelea transparente),si ne-a spus ca in urmatoarele 3 saptamani, se tin pentru copii cursuri de actorie si coregrafie si ca ar fi bine sa o dam si pe cea mica ,ca ei participa cu 70% din costul activitatilor, iar noi trebuie sa venim cu restul pana la 100%.
Bun, si ce inseamna asta intreb eu si imi arata un contract direct la ultima pagina unde era scris cu pixul(cu toate ca tot documentul era facut la calculator) in care era speccificat si suma pe care trebuia sa o dam(ca si completare),198 Euro pentru 1 an si 240 Euro daca doream pe 2 ani.
In acesti bani, cica intra un album cu poze profesioniste pentru copil,sedintele de machiaj, si cica 15 contracte garantate ale copilului la diferite actiuni, in urma carora copilul ar fi avut de castigat intre 50-80 euro pe ora la fiecare.
MMM!Suna bine da ce facem cu banii care trebuie sa ii dam inainte?Eu mai sceptic din fire pun mana pe contract si il citesc,un text incurcat si niste clauze de clar totul era numai in favoarea lor,castigul acestora din suma ce ii revenea copilului era de 30% net,contractul se denunta unilateral dar cu daune numai pentru ei.
Deja imi puneam multe semne de intrebare:totul numai in favoarea lor,scris cu pixul suma ce urma sa le-o datoram si mai mult la cererea noastra expresa de a ne da o copie a contractului acasa sa o parcurgem pe indelete acestia replica:NU,CONTRACTUL IL CITITI AICI,NU AVEM VOIE SA VI-L DAM SA-L RASFOITI ACASA.
HMMMM,cum asa pai ce faceam cu contractul lor( aa,da il aratam unui avocat si ne spunea din prima ce MARE TEAPA este acesta).Intreb apoi de partea cu banii,imi ia vorba din gura domnisoara mai sus amintita si imi spune ca se pot plati si in rate ,dar la inceput trebuie sa dam 250ron.PFFF iar bani inainte,nu suna deloc corect,ea ne asigura ca avem mult mai mult de castigat(da,da in gandul nostru),ii spun ca nu ma pot decide pe loc cand,Ea de colo,NUMAI ASTAZI VA PUTETI HOTARA CA SUNT LOCURILE LIMITATE.
Mai sa fie,astia ne cred chiar asa de naivi?
II zic ca nu ma pot hotara pe loc(deja 60 lei fusesera dati,asta era),ea vazand ca dam sa plecam,STATI,STATI sa va dau o carte de vizita(dar nu avea,si ne scrie numarul propriu pe un biletel) si ne spune sa o sunam pana vineri sa ii dam raspunsul.
DA,DA,Da stati pe aproape,abia asteptam sa ies afara sa povestesc cu sotia ce magarie fac persoanele cu pricina.
Ajuns acasa intru pe net si caut date despre firma sub care prestau munca si aflu ca firma era din 2010.CE INTERESANT!Noua ne spusesera ca firma are aceste obiect de activitate de 5 ani.
Caut mai indarjit date despre ei si ce aflu:http://www.spuse.ro/first-face-models/,exact ce imi inchipuiam:TEAPA TIPIC ROMANEASCA careia i-am cazut in plasa(nu eu, cat sotia,la inceput).Acum daca nu era sotia (pe care nu o invinuiesc) de unde mai aflam eu de astfel de JIGODII?

Asadar si prin urmare, sper sa deschid ochii celor care li se propune prin diverse orase din Romania colaborarea cu asa zisa agentie de modele:FIRST FACE MODELS.
P.S Pe acestia ii puteti intalni in urmatoarele orase:BUCUREST,TIMISOARA,ORADEA,CRAIOVA si cine mai stie pe unde isi mai fac veacul(pardon,cash-ul Mad ).


Ultima modificare facuta de bvirgil1979 la Mie 12 Jan, 2011 11:36 pm
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta se intampla cand te abordeaza unii pe strada cu tot felul de oferte sau pe la usile apartamentelor.
eu de ce oare nu stau la discutii niciodata cu aceste personaje ?si de ce n-am crezut niciodata in oferte ultraademenitoare?
nu mi se pare ceva iesit din comun, in comparatie cu haitele de tuciurii din jurul bucurestiului care iti fac pana la masina exclusiv cu scopul de a te jefui.
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, stiu ca am dat de firme asemanatoare in Brasov, Timisoara si Eforie Nord exact cu aceasi schema cu sedinte foto si promovari pentru fetita mea. Normal am reactionat ferm mai ales cand am vazut ca mama mea chiar le-a crezut pe astia pana cand nu i-am povestit una-doua. Deci aveti grija de cine va lasati abordat.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu mai stiu ce sa inventeze ,dar era o treba elaborata ,cu interviuri ,contracte ,etc
tot ca sa te agate ,daca esti mai naiv si crezi tot ce zic ei esti prada sigura pentru ei ,
parerea mea este ca nu trebuie sa intrati in discutii cu cei care propun diverse afaceri banoase cu implicare minima de efort din partea vostra dar cu participare banoasa de la inceput,
asa ca dati-le cu flit celor care se baga in seama asa cu japca.
bine ca nu ai cazut in plasa ,cei 60 de ron nu e o paguba prea mare.
Skip ads

  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Tipic romanesc,asta vara eram cu nevasta mea si cu aia mica pe undeva pe linga romana si cautam un magazin vazuse ea ca are niste reduceri la incaltaminte de dama si tot ne invarte-am noi pe acolo vin doua tinerele la noi cu niste fluturasi in mana ca ele sunt de la o agentie de modele si cauta copilasi pentru reclame vai ce fetita frumusica nu vreti sa o inscrieti la cursuri pentru reclame va costa 70 de lei inscrierea si dupa a mai zis ele niste chestii mia dat fluturasul unde scria unde sa ma prezint cu copilul dar mai ales cu BANI si exact acesi treaba locuri limitate o bun zic pacat ca mai aveam 5 copii acasa Smile dar daca nu sunt locuri multe macar pe asta mica sa o inscriu Smile bine zic ma duc repede sa mai prind locuri
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu ma intreb de ce nu te-ai dus la politie sa faci o reclamatie sau la un procuror ceva...
crezi ca daca postezi aici rezolvi ceva?
astia sunt buni de legat dar cum se intampla in romania nimeni nu reactioneaza la nici o actiune dubioasa a concetatenilor...
la noi se merge pe principiul: daca am luat eu tzeapa lasa sa mai ia si altii sa nu fiu doar eu pacalit...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vaiii de capul meu vai de capul meu mai oameni buni cum puteti sa crede-ti in asemenea prostii
doamne fereste
am mai primit si eu un mesaj pe un numar de cosmote de la un alt numar de cosmote cum , ca am castigat 1000 de euro si nustiu mai ce oricum tentant vaiiii pe loc mi-a mirosit ca e teapa
in mesaj scria sa apelez un numar anume
din curiozitate spun din PURA CURIOZITATE deoarece mai luasem o teapa de 10 euro tot pe cosmote tot din prostia mea fenomenala si totusi am sunat sa vad ce poate scorni mintea HOTULUI roman
am sunat mi-a raspuns un tip bine pus la punct cu dictia si a inceput sa ma abureascaaaa ei zicea el ca este de la domo sau flanco numai stiu de la ce firma oricum ceva de genul si ca am fost ales in urma tragerii la sorti la nustiu ce si am castigat 1000 de euro si inca ceva oricum era ceva premiul
bun ma bufnea rasul dar am zis sa-i dau apa la moara zic wauuuuu si cum fac sa intru in posesia premiului
ca sa vedeti tupeu de la om
mi-a dat un cont bancar ca sa vede-ti ca nu e teapa imi zice apoi ca sa ridic banii trebuia sa cumpar 2 cartele pre pay aici chiar imi venea sa rad pe fata asa si sa-i dau lui niste date adica sa-i citesc lui niste serii asa zicea el dar io m-am prins ca despre codul de reincarcare este vorba in fine in final i-am spus sa-si vada de treaba ca nu si-a gasit persoana potrivita pentru ai da teapa si sa-si vada de treaba ca si-a luat el teapa
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru se intampla si al Bucur Obor la iesirea de la metrou. Sunt niste smecherasi care stau acolo si agata fetele cu prostii dastea de modeling si alte balrii. Banuiesc ca e aceeasi teapa dar la femei/fete, deci.....aviz amatorilor/amatoarelor.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu in concediu, eram la mare. Intram su sotia si fetita in satul de vacanta si aveau "cuibul" amplast acolo.Taxa tot 60lei era, eu refuzandu-i pe motiv ca nu am bani la mine, mi-au facut "oferta" 30ron acum si 30 maine cand veniti iar la plaja...
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sunt la Unirii de mult timp, e tipa aia cu ochelari si inca cativa baieti cu fete de parnaiasi. Mai sunt unii la Brd peste drum de magazin.
  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la romana sunt de 3-4 ani persoane de genul, cam aceleasi fete.. impreuna cu un prieten, de plictiseala, chiar ne-am lasat "ademeniti" intr-o dupa-amiaza, si ne-au dus intr-un apartament unde la fel ne-au aratat reclame cu protagonisti prezentati ca fiind "oameni din agentia lor" si ne prezentau enormele castiguri ce vor urma daca platim 50 de RON inscrierea...

am vazut si anunturi de angajare de la aceeasi agentie: "angajam personal recrutare modele etc." niste escroci!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR