Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
as vrea sa apelez la cei care au cunostinte de electronica,deoarece la masinile mai vechi pana in 2002 cred,semnalizarea se face doar cand comutatorul este in pozitia de automentinere si revine dupa viraj,sau semnalizeaza daca il tinem cu mana putin apasat.

am vazut la VW,skoda si un mercedes (poate si la vectra c,astra h,nu am condus inca) ca daca apesi putin pe maneta va semnaliza de 3 ori,un lucru care mi-a placut si care mi se pare util si frumos.Am avut momente in care ma urcam in masina mea si faceam la fel,dar face doar putin atat cat ti apasat.

ma pot oferi sa va ajut si sa facem teste pe masina mea
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La Astra H/Zafira B asa functioneaza semnalizarea. Chiar se poate seta din tester de cate ori sa semnalizeze la atingerea manetei. Pentru a realiza acest lucru si la masinile mai vechi cred ca e nevoie de multe modificari.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
citind pe net pe la diferite forumuri ,am gasit pe cineva care vindea astfel de module de semnalizare cu impuls,adica atingeai maneta o data si semnaliza de 3-5 ori depinde cat setai
nu mai retin pretul dar trebuie sa mergi la un elctrician ca sa il monteze ca avea multe fire.
sa sti ca e o iedee minunata si mi-ar placea si mie ,dar trebuie sa fie cineva care sie sa faca asa ceva.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de idee Very Happy proiect adaugat pe lista to-do!
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
este foarte simplu - se pune cate un "timer" pe fiecare semnalizare (acelasi circuit ca la ridicarea geamurilor din telecomanda) cu setarea timpul sa spunem 2 secunde (sau dupa caz de cate ori se doreste a functiona semnalizarea) ...

iar ca si circuit de comanda - un "switch" ca la mouse - sau orice alta idee.

bafta
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si cat ar trebui sa tragi din maneta sa licare doar de x ori? Pana inainte de capat?

Parca la Golf V maneta ramane trasa ....ca la Astra F/G, nu stiu daca are pozitie de 3 clipiri. Si daca e de inspirat, de acolo ar trebui.
La Vectra C/ Astra H maneta nu ramane in capat, si nu stiu cum ati putea face asa ceva pe Astra G.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Mersi de idee Very Happy proiect adaugat pe lista to-do!

asteptam inventia Very Happy .
Ai mai avut tu multe alte inventii, nu stiu de ce nu ar reusi si asta . Smile
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:nu stiu cum ati putea face asa ceva pe Astra G.

Trebuie stricat cumva mecanismul manetei, sa nu se blocheze Smile
de ex, pus un blocaj (inauntru) care sa limiteze cursa manetei incat sa ajunga doar la primul contact.
NB personal ma deranjeaza modul de functionare a manetei la H, ma refer la faptul ca maneta nu se blocheaza. Dar, cui ii place, bafta la modificat!
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
McFly daca ai ocazia studiaza maneta de astra H la o atingere clipeste de 3 ori iar la apasare sta apasata...daca ma intelegi Very Happy
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:
tonytm a scris:nu stiu cum ati putea face asa ceva pe Astra G.

Trebuie stricat cumva mecanismul manetei, sa nu se blocheze Smile
de ex, pus un blocaj (inauntru) care sa limiteze cursa manetei incat sa ajunga doar la primul contact.
NB personal ma deranjeaza modul de functionare a manetei la H, ma refer la faptul ca maneta nu se blocheaza. Dar, cui ii place, bafta la modificat!

Ba se blocheaza, iar daca doar tragi putin de ea, semnalizarea clipeste de 3 ori.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La vectra c nu se blocheaza nici daca semnalizezi normal...
Sunt de parere ca trebuie schimbata si maneta de la semnalizator ca sa puteti avea functia asta...
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
oricum asteptam demararea proiectului,binenteles daca se poate
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:oricum asteptam demararea proiectului,binenteles daca se poate

McFly poate orice...timp si bani sa fie Very Happy
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
e nevoie doar de un circuit cu timer setat la 5 secunde. Daca doar atingi maneta la astra G semnalizeaza cat ti de ea putin trasa. Cu un circuit cu 555 se poate seta sa ramana contactul pus ori de cate ori semnalizezi cel putin 5 sec. Mare filozofie n-are cum sa fie. Doar ca nu e mereu utila functia. Ma razgandesc destul de mult in trafic si 5 secunde cand vrei sa te bagi inseamna destul.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La masinile care au din fabrica funtioneaza astfel:

la o apasare (atingere) semnalizeaza de 3 ori, dar daca apesi maneta pana la capat si o aduci pe 0 imediat semnalizeaza doar de cate ori apuca o data sau de ori exact ca la masinile care nu au aceasta functie.

Cu un timer va semnaliza indiferent de situatie de cel putin 3 sau 5 ori cat este setat. Si va mai semnaliza si dupa ce se revine manual in pozitia 0 dupa o semnalizare mai lunga.
Cea mai buna solutie este cu microcontroler care sa citeasca cat de lung este iimpulsul.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca este buna aceasta idee pentru momentul in care nu apuci sa dai maneta semnalizari pana la capat sa semnalizele ,sunt momente in cate te bagi prea din scurt si doar atingi semnalizarea si ea clipeste decat o data ,daca o atingi si ea clipeste de 3-4 ori e mai bine ca te vede cel din spate,
nu am voie sa pun link cu alt forum de masini dar la masina autohtona am vazut montat acest modul, montajul era facut de o firma din timisoara si pretl era cam prohibitiv undeva la 195 lei,parca asa am vazut eu ,cati o cautate pe varu google cu semnalizare pe impuls si vedeti ca se gaseste.dar nu se spune cum este facut montajul.
daca e cineva dispus sa faca asa ceva si la opel dar cu preturi mult mai mici sunt dispus sa imi pun si eu pe masina.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu chiar nu am timp acum, dar o sa-l fac mai incolo si n-are cum sa sara de 20 lei.
Oricum, solutia a fost data de mai multi zilele trecute, si anume un timer 555 sau si mai bine, un PIC (ex. 12F629/675 care costa 6 lei si face minuni).
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand nu trebuie nici o modificare la maneta de semnalizare cum a scris cineva mai sus. Functia se poate inplementa pe maneta originala Astra G dar si pe alte modele care nu au aceasta functie din fabrica.
Maine o sa fac cablajul pentru montaj si daca am timp il si montez pe masina. Montajul foloseste un microcontroler PIC.
Ca si functii:

daca atingi maneta semnalizeaza de 4 ori
daca te razgandesti si vrei sa anulezi semnalizarea atingi maneta stanga sau dreapta nu conteaza si se opreste.
citeste timpul impulsului ceea ce inseamna ca semnalizeaza de 4 ori doar daca este o apasare de pana intr-o secunda ca si durata de timp. daca impulsul este mai lung (semnalizare normala) modulul nu functioneaza.
Cu circuite timer gen LM 555 nu se poate obtine decat o prelungire a semnalizarii cu 3-4-5 ori in functie de cat este setat.

O sa revin cu poze cand este gata.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu nu as face asa ceva.. se strica manetele si la folosinta normala dar sa le dai mereu intre si intre.. odata ce ai asa ceva nu mai folosesti semnalizarea normal.. 4 semnale sunt de ajuns Wink
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cate o data nu e deajuns(adica o singura atingere a manetei)
de exemplu intr-o depasire mai lunga ,nu cred ca e destul sa clipeasca de 4 ori ,trebuie sa dai semnal normal,treaba asta cu 4 clipiri este valabila cand te bagi intr-o depasire scurta ,sau vrei sa treci de pe o banda pe alta in oras,unde o atingere de maneta este deajuns ,eu o vad foarte utila .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR