Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat pe forum si nu am gasit nimic scris cum ca ar exista tipuri diferite de volane pentru Astra H, insa prin anunturile de vanzare am vazut doua modele diferite care punand airbagul de la unul la altul nu se potriveste.
Interesul meu ar fi daca aceste modele sunt facute in functie de anul de fabricatie al masinii, tara in care este produsa, daca este diferit volanul la modelul facelift fata de predecesorul sau?
Atasez 2 poze sa se vada exact la ce fac referire.

Skip ads

  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, si pe mine ma intereseaza diferentele, eu as vrea sa pun unul pe Astra G si cica nu s-ar potrivi amandoua.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut.
Al doilea volan e al meu (fostul)
Primul volan e cel actual (l-am cumparat)
Airbagul de pe vechiul volan s-a potrivit pe volanul cel nou.
Ambele volane erau 2005, dar inclusiv sistemul de prindere a comenzilor/capacului din josul volanului pot diferi. Cu siguranta difera GTC fata de Hatch. De ani nu stiu, dar tot ce e posibil. Eu totusi am nimerit bine Smile
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dar la cele de dupa 2007 se mai potriveste airbagul de la cele din 2005? Are acelasi sistem de prindere si acelasi tip de mufa? Hatch difera de Caravan?

P.S. Imi cer scuze ca am folosit poze cu volanele tale dar erau cele mai concludente in ceea ce ma interesa.
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut. si eu am cumparat un volan din piele tip nou dar nu l-am scos pe cel vechi sa vad ce sisitem de prindere al airbagului am. este posibil sa nu se potriveasca?
sper sa nu am probleme
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ca o mica completare tin sa anunt ca exista un al treilea model de volan cel sport, care vine automat daca ai optat pentru pachetul sport(si este fantastic si ca aspect si ca material) Important este ca airbag-ul se potriveste la toate 3, fara probleme. Sunt cateva persoane aici pe forum care si-au montat versiunea de volan sport si au folosit fara probleme airbag-ul vechi...chiar si daca masina e din 2005. Multa bafta
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu faceam referire la modelul in sine al "colacului" ci ziceam despre locul in care se prinde airbagul ca ar fi diferite.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ar fi diferite...Eu sunt de parere ca nu. De ce spun asta? Pt ca dintr-un volan normal cun este in poza expusa se poate monta airgab-ul pe unul sport care dateaza din 2007->( asta e o certitudine) Deci imi mentin parerea ca si de unul normal pe unul tot "normal dar de generatie mai noua 2007-> se poate monta.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Imi place ca ai o opinie. Eu am intalnit aici pe forum persoane care s-au confruntat cu diferente de prindere ale airbagului. De aceea acest topic exista.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa ma contrazic, dar de pe volan normal pe cel sport(OPC) se poate pune airbag-ul. Doresc mult succes celor care au de gand sa schimbe volanul.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Atentie cand doriti sa cumparati un volan sh sau nou, sa fiti atenti la ce model se potriveste. Va spun din proprie experienta, ca nu toate volanele sunt la fel in ceea ce priveste forma airbag-ului sau tipul acestuia.
Am o Vectra C 2005, volan in 3 spite, comenzi, etc, ca aspect exact ca cel de pe Astra H. Cand am vrut sa il schimb, m-am lovit de 2 probleme: airbag-ul meu nu se potrivea la dimensiuni cu volanul nou, iar mufa de la comenzile de pe volan era diferita ca dimensiuni. Cu alte cuvinte, pe langa volan, trebuia sa schimb si airbag, si mufa de la comenzile volan. Acelasi model de volan ca cel pe care il am eu, l-am gasit si pe un Astra H din 2005. Acum nu stiu care ar fi regula dupa care au fost montate aceste volane, cert este ca pot diferi.
Va urez bafta la achizitionare.
  • niku_20_2005

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu toate se potrivesc, zic ca am luat un volan sport de astra h, si dupa ce am montat airbagu a ramas cam 1 cm fara de nivelu comenzilor, de aici trag concluzia ca airbagurile single stage ar fi mari fata de dual stage.stima
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR