Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • lev30ro

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stimati corsisti,

Am citit toate forumurile Corsa si Agila , din care am invatat enorm de multe lucruri utile precum, Ulei motor, buji, ulei cutie, verificari ,teste , erori , EGR(curatarea) clapetei...etc ..adica TOT!.
Eu cu o Corsa din 2002 1.0L am stat in banca mea si am citit toate discutiile de pe acest forum si cu ocazia asta ai multumesc d-lui Dan din Iasi pentru toate postarile cu poze si explicatii ,insa am ajuns la o problema ce nu o mai pot rezolva din forumuri.
Masinuta mea vireaza mult mai usor la stinga decat la dreapta , adica spre dreapta trebuie sa tragi de volan mai tare.Mentionez ca atunci cand am cumparat-o avea cauciucurile varza , deformate si tragea la stinga de nu se putea cirucla cu ea.(o fi defectat caseta de directie?)
Masinuta nu bate, nu scartaie, nu are erori, nu curge ulei(absolut deloc) , am verificat unghiul de fuga si este OK, insa telescoapele se vad foarte putin ULEIOASE.

Daca are cineva o idee sau sugestie va rog sa nu ezitati sa postati.

Multumesc,

L.B
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai facut echilibrarea rotilor si geometria si este ok mai ramane senzorul eps care cel mai probabil este decalibrat. Cauta calibrare senzor eps este tutorial cum se face calibrarea. Mult succes.

LE: Cand mergi pe drum drept masina merge drept?
  • lev30ro

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Daca ai facut echilibrarea rotilor si geometria si este ok mai ramane senzorul eps care cel mai probabil este decalibrat. Cauta calibrare senzor eps este tutorial cum se face calibrarea. Mult succes.

LE: Cand mergi pe drum drept masina merge drept?


Salut,

Mersi de raspuns. Pe drum masina merge foarte drept insa in momentul in care vreau sa virez la dreapta parca ar tine cineva de roti pana dau 25de grade volanul ,dupa care se vireaza usor.
Cauciucurile sunt noi si echilibrate.

Incerc sa caut varianta cu reglarea EPS-ului.

Mersi

L.B
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 uite aici topicul ca sa citesti.
Skip ads

  • lev30ro

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9426&postdays=0&postorder=asc&start=0 uite aici topicul ca sa citesti.


Mersi,

Voi incerca calibrarea senzorului EPS si verificarea sigurantelor.

Revin cu cele rezolvate<
  • lev30ro

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bubufam mersi,
Am terminat de calibrat senzorul Eps. Practic mai mult am lucrat la suspendarea masini pe doua cricuri si turele facute prin cartier decit calibrarea in sine.
Acum vad ca exista foarte multe discutii referitor la EPS insa nu m-as fi gindit ca asta e solutionarea.Pentru cei ce se confrunta cu aceasi problema recomand cuincredere sa faca calibraeea inainte sa mearga la vreun mecanic care sa-i schimbe toata directia.. Sa Traieasca Clubopel si toti cei care contribuie la intretinerea ei cu informatii.
Toate cele bune.B.L
  • Tolstoi

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna Ziua domnu` lev30ro imi puteti spune si mie ce si cum ati facut? aceeasi problema o am si eu,virez la stanga foarte usor cu un deget , dar cand vreau sa virez dreapta pun amandoua maini...tin sa precizez ca si caraie metalic in timpul virajului in ambele parti.
Multumesc !
  • EnacheAlin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ! Aceeasi problema o am si eu. Toata treaba este de la motorasul servo directiei. E pe duca,trebuie altul. Nou nu se merita depaseste 2000 lei. SH ajunge pe la 400 lei. Bafta !
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cel mai probabil e dusa si coroana de pe axul coloanei.
  • Tolstoi

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2013

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=WRuGIrspATo un video am pus sa vedeti Wink
  • leutz25us

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
lev30ro a scris:Bubufam mersi,
Am terminat de calibrat senzorul Eps. Practic mai mult am lucrat la suspendarea masini pe doua cricuri si turele facute prin cartier decit calibrarea in sine.
Acum vad ca exista foarte multe discutii referitor la EPS insa nu m-as fi gindit ca asta e solutionarea.Pentru cei ce se confrunta cu aceasi problema recomand cuincredere sa faca calibraeea inainte sa mearga la vreun mecanic care sa-i schimbe toata directia.. Sa Traieasca Clubopel si toti cei care contribuie la intretinerea ei cu informatii.
Toate cele bune.B.L

Cum ai reușit sã o calibrezi?
  • TCiobanu242

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si eu aceasi problema cu senzorul a trebuit un milimetru la dreapta si sa echilibrat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR