Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Va rog cine are idee sa imi dea si mie un sfat.

De ceva timp mi se aude cred ca in spate, cel putin asa il percep eu, ca venind del la Haion, un zgomot. Nu este un zgomot de balamale sau de tabla, este un zgomot ca un suierat. Se aude din cand in cand la viteze mici gen 60-80 km/h cand bate vantul si se aude si mai frecvent la viteze de peste 100km/h.

M-am uitat la chederul de la Haion, totul pare a fi OK. Nu pot sa imi dau seama exact de unde se aude, si ce sa-i fac, dar este foarte enervant.

Astept pareri si opinii.

Va multumesc!
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi chestie se intampla si la Vectra mea la usa din dreapta fata. Eu sunt 100% convins ca este din cauza presiunii aerului, se intampla exact ca la tine, la viteze mici dar afara bate vantul tare si cand merg peste 100 km/h, atunci cred ca se creeaza o anumita presiune la imbinarea usii cu caroseria, chederul fiind vechi, nu mai inchide bine si astfel cand si cand apare acel suierat care cel putin la mine este destul de puternic, noroc ca e de scurta durata. Nu stiu daca se rezolva cu un alt cheder, poate doar nou sa fie ...
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mark a scris:Aceeasi chestie se intampla si la Vectra mea la usa din dreapta fata. Eu sunt 100% convins ca este din cauza presiunii aerului, se intampla exact ca la tine, la viteze mici dar afara bate vantul tare si cand merg peste 100 km/h, atunci cred ca se creeaza o anumita presiune la imbinarea usii cu caroseria, chederul fiind vechi, nu mai inchide bine si astfel cand si cand apare acel suierat care cel putin la mine este destul de puternic, noroc ca e de scurta durata. Nu stiu daca se rezolva cu un alt cheder, poate doar nou sa fie ...


Salut, eu am reperat zgomotul este clar de la Haion la mine si se aude din partea de sus a Haionului. Problema e ca nu stiu ce sa-i fac si nici pe cine sa mai intreb. Nu stiu daca e cazul sa ma apuc sa caut sa cumpar un cheder nou. Imi vine sa mor cand bate vantul afara!


Mersi mult oricum pentru raspuns!

Daca mai ai alte idei sau stii de unde as putea sa cumpar un cheder nou, anunta-ma.

Multumesc!
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ghedare crapate, schimbale si ai sa vezi diferenta cumparele pe toate de la haion si ai se vezi diferenta. tot asa am procedat si eu.
Skip ads

  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
xenon88 a scris:ghedare crapate, schimbale si ai sa vezi diferenta cumparele pe toate de la haion si ai se vezi diferenta. tot asa am procedat si eu.


Poti sa ma indrumi de unde sa le cumpar noi si unde sa le schimb? Eu totusi am verificat chderele de la Haion nu sunt crapate, dar oricum sunt dispus sa incerc, ma face pe creier problema asta Smile Sad((((
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O problema des intalnita la hatchback.... zgomotul se poate atenua doar punand ceva moale la imbinari, pentru a reduce contactul dintre suprafetele dure. Verificati daca scaunele din spate au joc in clemele alea de pe laterale. Si alea pot fi o sursa de zgomot la modelele mai vechi.
Chestia care duce la aparitia acestor zgomote nesuferite sunt doar drumurile patriei. Laughing
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:O problema des intalnita la hatchback.... zgomotul se poate atenua doar punand ceva moale la imbinari, pentru a reduce contactul dintre suprafetele dure. Verificati daca scaunele din spate au joc in clemele alea de pe laterale. Si alea pot fi o sursa de zgomot la modelele mai vechi.
Chestia care duce la aparitia acestor zgomote nesuferite sunt doar drumurile patriei. Laughing



Nu este zgomot de balamale. Este clar un vajait, intra aer pe undeva. La spalatorie nu se vede am pus presiune la greu pe langa haion nu intra apa. Am verificat chederul milimetru cu milimetru, nu este crapat. Cre ca este imbatranit si nu mai etanseizeaza suficient de bine, ca nu imi explic altfel.

Deci daca stie cineva unde sa ma trimita sa cumpar aceste chedere noi, si undeva unde sa mi le si monteze, as fi recunoscator.

Multumesc!
  • petica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am observat de un timp cand pun ceva in portbagaj se aude un zgomot ceva de genul tranc si daca ma apes pe el in jos tot la fel se aude sa daca inchid usa mai are se aude da le ce poate fii un arc ceva o suspensie multume
sc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR