Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kotinko

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
SAL all. cineva mi-a spus de curand ca opel-ul ar fi marca americana, dar ca este fab in auropa, germania pt costuri mai mici. Este adev.? Acum stiu ca opel apartine GM, firma americana, dar....totuis nu -mi pic abine...chestia asta.Astept raspunsurile voastre in a ma lumina si pe mine. Va multam anticipat. SAL. Wink Very Happy
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare.O sa iti raspund mai pe larg despre istoria Opel maine insa acuma iti pot spune asa:GM este corporatia sub care Opel actioneaza.La fel cum e Renault pentru Dacie asa e si Gm pentru Opel.

In principiu Opel nu este marca americana, Opel nu se fabrica in Eu pentru ca e mai ieftin.Daca citesti mai mult pe forum ai sa afli ca aprox. 80% din fabricile Opel sunt in Germania, apoi in tari precum Turcia, Spania.....etc.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Noua generatie de masini (Corsa D, Astra H, Vectra C) se fabrica doar in Germania si Belgia. Cel putin asa scrie in manualul de la Astra H si asa mi-au spus si mie la reprezentanta. Astra GTC se fabrica si in Anglia, de aceea ma gandeam cum ar fi sa o iau cu semnele de la Vauxhall Rolling Eyes Laughing

Ontopic: Afirmatia ca Opel ar fi masina americana este falsa deoarece toata tehnologia este in Europa. Se poate spune insa, dupa cum a zis si Florinike ca apartine de o corporatie americana si anume GM, ceea ce nu poate decat sa ne bucure. GM este cel mai mare producator auto Wink
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Doresc sa completez cele spuse de colegii de mai sus, cu o trimitere la www.clubopel.ro
Sectiunea Istoria Opel este momentan in reconstructie, dar sper ca in viitorul cat mai apropiat ai sa poti afla de acolo ca parintele marcii Opel, Adam Opel era german, ca inainte de a fabrica automobile a fabricat biciclete, etc...

Poti sa mai vezi si http://www.opel.ro/site/footer/about1_1.html
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
libra a scris:Doresc sa completez cele spuse de colegii de mai sus, cu o trimitere la www.clubopel.ro
Sectiunea Istoria Opel este momentan in reconstructie, dar sper ca in viitorul cat mai apropiat ai sa poti afla de acolo ca parintele marcii Opel, Adam Opel era german, ca inainte de a fabrica automobile a fabricat biciclete, etc...

Poti sa mai vezi si http://www.opel.ro/site/footer/about1_1.html

inainte de biciclete, a facut masini de cusut ... ideea este ca trebuie sa mai am si timp sa o fac .. am mai primit niste ajutoare, insa timp .. nu mi-a dat nimeni ...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris: Astra GTC se fabrica si in Anglia, de aceea ma gandeam cum ar fi sa o iau cu semnele de la Vauxhall


Pai n-o sa ti-o vanda nimeni cu insemnele vauxhall pentru ca acea marca nu exista pentru europa de est, cel putin. Probabil decat pentru nord.
on topic, da domne, opelul este masina germana Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu a scris:Noua generatie de masini (Corsa D, Astra H, Vectra C) se fabrica doar in Germania si Belgia.
Am vazut o Vectra C cu sigla Vauxhall.... prin bucuresti.

ONTOPIC:
Adam Opel era neamt de felul lui Smile :
http://www.opel.com/corporate/3/31.html
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Vorbeam de cele care se vand la noi...nu cumparate din Anglia. In plus, daca cea vayuta de tine avea insemnele Vauxhall este foarte probabil sa le fi pus dupa aia. Se gasesc la Di Bas toate emblemele Laughing Ma gandeam si eu sa fac asa, pentru ca de vandut stiam ca nu o sa mi-o vanda nimeni asa. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR