Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu mi le-am schimbat singur. e floare la ureche. la service tot asa au zis, ca nu se baga, ei imi schimba pompa cu totul.
ma speriasera unii ca daca pun ganiturile invers vine bau-bau, am facut poze la absolut tot in timp ce am demontat-o. si apoi m-am linistit.
https://www.clubopel.com/vie...p?p=104916#104916
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Sezran-Exista o mica mare diferenta intre masina ta si a lui, si anume a ta e vectra a din 94 iar a lui e astra g din 2002. Daca erai mai atent ai fi observat asta.
@-Laurian- nu cred sa fie garnituri pt pompa de frana de astra Gy17dt ceea ce ai gasit tu. Repet in nici un catalog de piese nu se gasesc separat garniturile pt acest tip de pompa.
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:@Sezran-Exista o mica mare diferenta intre masina ta si a lui, si anume a ta e vectra a din 94 iar a lui e astra g din 2002. Daca erai mai atent ai fi observat asta.
@-Laurian- nu cred sa fie garnituri pt pompa de frana de astra Gy17dt ceea ce ai gasit tu. Repet in nici un catalog de piese nu se gasesc separat garniturile pt acest tip de pompa.


eu am gasit pe UNIX - "set rep. pompa centrala frana" 19,25 RON....oricum mi-am cumparat pompa...sper sa fie OK
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am intrebat pentru ca eu am gasit garnituri (20 RON)...la un magazin de pe Sarariei

Deci ai fost la Vasile Laughing . Eu zic sa schimbi garniturile, te risti de 20 lei. Nu e chiar asa de complicat, si asa la 2 ani trebuie inlocuit lichidul.
In cel mai rau caz pierzi 20 lei si inca citiva lei pe lichid. Nu cred ca nu se poate desface o pompa.

Totusi eu cred ca problema ta e la pistonasele si garniturile lor de pe spate.
Cel mai bine te duci la un itp, dai un ciubuc si vezi cit tine fata si cit spatele.
1.Daca ai slab la amindoua posibil garnituri pompa sau aer.
2.Daca fata tine si spatele nu, atunci garnituri pe spate, desfacut din nou, sau aerisit bine spatele poate aerul sta sus si nu l-ai scos la aerisire. Aerisirea asta cu pedala, stringe si da drumul nu scoate intotdeauna aerul, pentru asta e o pompa care baga sub presiune lichid antrenind astfel bulele de aer din circuit care vor iesi pe la aerisitoare.

Eu cred ca la tine e versiunea 2. Toate pistoanele eu le-am impins la mina, fara sa dau drumul la lichid si nu am stricat nicio pompa.

Vii la intilnnire si vorbim, te ajut si cu test frina...
Skip ads

  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
...intalnire?...cu cea mai mare placere..poate mai invat si eu ceva...cand si unde?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...252&start=620
  • Laurian

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat pompa...totul e ok....multumesc tuturor
topic inchis
  • JJORJJEL

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutare.multumesc oricui ma lamureste.Wink de la un timp pedala la frana este foarte moale si frana tine jos la prima pedala.la a doua se mai intareste si tine mai bine.precizez ca daca tin pedala apasata mai mult timp se simte evident cum se duce usor dar sigur la fund. intrebare : trebuiesc schimbate garniturile din pompa? (daca are asa ceva). stiu ca la dacie avea Wink. sau trebuie inlocuita toata pompa de frana? bafta si respect.


Oare?
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cu nivelul lichidului cum stai?
  • JJORJJEL

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
h0rm0n a scris:cu nivelul lichidului cum stai?

nivelul lichidului e la normal.aerisire am facut la toate rotile.nu pierde lichid pe nicaieri.
  • bejanica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca este tardiv tinand cont ca ultima postare este din noiembrie 2009 dar o sa "incerc" si eu o intrebare.Cum pot sa aflu si eu diametrul pompei de frana la opel vectra b hatchback din 96,motor 16xel?As vrea sa cumpar kitul de reparare pompa frana si din cautarile mele de pe net am vazut ca sunt mai multe diametre.Mentionez ca este prima mea postare si ca anterior am dat mai multe search-uri care insa nu mau ajutat.
Frana dupa ce am aerisit-o in mod repetat tine in continuare jos si in momentul franarii se aude un suierat ca si cum ar avea aer in pompa.Multumesc anticipat pentru orice sfat,toate cele bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR