Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@botea gabriela
daca te uiti atenta si compari pozele puse de mine se pare ca exista doua tipuri de scurgeri, una aia de cauciuc cum am si eu si una cu un fel de clapeta, si aceea e si cea care creaza probleme si nu doar la masinile produse pentru romanica Laughing
off-topic
ti-au venit becurile?
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu se vede clar in cea de a doua poza , scurgerea cu clapeta...dar care sa fie "ideea" de au facut doua tipuri de scurgere ?!
becurile nu au sosit, astept!
am vazut un opel astra j echiparea cosmo, produs acum 2 luni si avea pe butonul de actionare al franei electrice, o insertie cromata......deci schimbari se fac pe banda rulanta !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@botea gabriela
acea modificare la butonul de actionare a franei electrice a aparut o data cu lanstarea sport tourer, eu rog unu din colegi sa faca o poza clara la acea clapeta
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu curat destul de des sitele acelea laterale de mizeriile care se strang. Posibil cumva sa se infunde traseul. Dar daca se zice ca au probleme doar cele cu clapeta o fi cumva altfel situatia. Totusi multe probleme la J-ul asta, nu stiu la alte modele si marci prea multe dar asta zici ca e prototip.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bamo
asa se intampla cand schimbi generatiile si in cazul astra schimbarea intre J si H a fost radicala in comparatie cu golf5 si glof6 la care au redesenat dar avea si are 90% aceleasi piese Evil or Very Mad
sunt sigur ca o data cu nasinile de o sa iasa din productie dupa vacanta de vara nu vor mai fi atatea probleme
  • Sho

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Masina mea este pe benzina. Am fost cu ea sa o faca, au zis ca nu stiu de unde vine acea apa... si a ramas ca trebuie sa o urmaresc EU ...sa imi dau seama EU care e problema Smile) . O sa incerc si solutiile propuse de voi ...si sa vedem daca mai ploua in masina sau nu.
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:nu se vede clar in cea de a doua poza , scurgerea cu clapeta...dar care sa fie "ideea" de au facut doua tipuri de scurgere ?!
becurile nu au sosit, astept!
am vazut un opel astra j echiparea cosmo, produs acum 2 luni si avea pe butonul de actionare al franei electrice, o insertie cromata......deci schimbari se fac pe banda rulanta !

acea schimbare este de ceva timp inca de cand am sesizat eu pentru prima ora problema la relantiul meu ! Acea insertie de crom am vazut-o la un astra normal ,si nu la una sport tourer cum spune colegul lucio ! O alta modificare ar fi la rotitele de pe volan de la pilotul automat si cel pentru volum si anume ca au un mic damb ca sa nu-ti mai alunece degetu pe rotita " !
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:nu se vede clar in cea de a doua poza , scurgerea cu clapeta...dar care sa fie "ideea" de au facut doua tipuri de scurgere ?!
becurile nu au sosit, astept!
am vazut un opel astra j echiparea cosmo, produs acum 2 luni si avea pe butonul de actionare al franei electrice, o insertie cromata......deci schimbari se fac pe banda rulanta !


Si eu am acea insertie cromata la butonul de actionare a franei de mana, la Astra J hatchback. A fost introdusa odata cu promotia My 2011 la toate modelele.
Skip ads

  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am parcurs 750 km pe o ploaie torentiala aproape neintrerupta si dimineata am verificat, nu a intrat nici o picatura de apa.Singura problema ramine zgomotul care se aude de la puntea spate:glisiere,amortizoare,brate watts
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
astazi am observat ca mi-a intrat si mie apa in masina in partea dreapta fata, sa fie oare de la acea supapa care se infunda ?
  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa verifici clapeta de scurgere din interior dc ai asa ceva sa nu fie inchisa fest sau sa nu fie mzerie.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@aiftimieilucian
daca e vb ce gura aceea de scurgere de la motor de care spunea si lucio posturile anterioare, am verificat-o si nu este infundata
Skip ads

  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
In ce conditii ai obsevat apa in masina? Ploua afara sau asa din senin? E posibil sa fie de vina si scurgerea condensului de la aerul conditionat dc l-ai folosit destul de des. Poate si la mine a fost vb de acea scurgere de la AC , pt ca nu am mai avut apa in interior in conditiile cand afara a plouat si mai incetul si mai tare. Cineva a patit aceeasi problema ca si mine la un megane , adica apa in partea dreapta, din cauza scurgerii condensului care zicea el avea ca o supapa ce se infunda imediat si dupa ce efectiv a taiato nu a mai avut nici o problema.Am sa ma uit in TIS sa vad cum arata scurgerea condensului la masina noastra, sa vad dc o identific.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am observat apa in masina dupa o ce a plouat aproape toata noaptea, AC-ul nu l-am folosit in ultima perioada deci pica varianta asta. Remedierea problemei se face cu o bucata de plastic acoperita cu burete sau ceva de genu montat sub grila stergatoarelor, cel putin asa au facut la mine, au schimbat filtrul de polen (gratis) si au curatat aerorerma pentru ca era plina de apa.
  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai la acea scurgere si acea clapeta ca in pozele lui lucio? Eu am pus o bucata de banda dublu adeziva sa stea capacul intredeschis, unde parchez masina sta cu rotile din fata pe o bordura si poate si din cauza asta nu se scurge apa pe la clapeta cum trebuie. Zici ca au pus o bucata de plastic sub zona stergatoarelor si tot nu s-a rezolvat? Incearca ce ti-am zis eu.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
astazi au efectuat lucrarea cu bucata de plastic sub grila stergatoarelor si momentan nu stiu nimic astept o ploaie mai serioasa sa vad daca mai intra apa,
da am scurgerea exact cum o are si lucio, o sa pun si eu o bucata de banda pt siguranta sper sa numai intre apa in ea, oricum sunt multumit de ce au facut baieti la masina sper sa nu ma dezamageasca si sa intre iar apa in ea
  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa-mizici daca au trecut in carnetul de service codul operatiunii sau este o improvizatie? Ma intereseaza si pe mine , pt ca la mine sigur dc mai apare o sa se uite la mine ca la un nebun sau cine stie ce o sa mai zica....
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu au trecut nimic in carnetul de service, au trecut doar schimbatul filtrului de polen cu codul sau in rest nimic de mentionat din pacate Sad
  • aiftimieilucian

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu te superi poti oare sa-i suni cat inca e proaspata interventia si sa-i intrebi ce au facut? Sau care e cauza? Ca sa stiu si eu dc patesc la fel ce sa le spun celor de la Bacau. Poate e vreo piesa care se monteaza sau o improvizatie care sa mearga si la mine. Embarassed
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
zilele astea trebuie sa ma duc cu masina sa imi schimbe vasul de expansiune si o sa le cer atunci codul lucrarii sau sa ceva detalii Very Happy si te anunt
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR