Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si un pret aproximativ al manoperei pentru prima revizie pe la diverse service-uri?

Banuiesc ca te cam incarca daca nu iei consumabile de la ei.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am facut revizia de 15.000 km, fara schimb de ulei si filtru ulei. Deci doar filtrele de aer, motorina si verificari pe la masina. Pachetul de filtre l-am luat de la revizieopel, a fost 300 lei, iar manopera in service a fost 172 lei cu discount de fidelizare, la Radacini Blvd. Ferdinand.
Schimbul de ulei la 10.000 km a costat 90 lei parca, la manopera.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Prima revizie cu schimbul complet al filtrelor, uleiului si diverse verificari, 600 lei.
  • cont-sters-81149

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Detin si eu un Opel Astra 1,4 XER 100CP cumparat din Germania . Am vazut ca voi ati facut revizia la 1 an/15000 km. Cand am cumparat acum 6 luni masina din Germania , reprezentantul Opel mi-a spus ca revizia de face la 1 an sau 30000 km, lucru care m-a bucurat. In schimb , in computerul de bord am o obtiune care imi arata "viata uleiului" care acum la mine este la 48% dupa 5200 km parcuri. In ritmul acest , uleiul ajunge la 0% la 10.000km.
Este importanta acea informatie despre "oil life"? Revizia de face dupa numarul de km sau cand uleiul se apropie de zero?

Multumesc anticipat de raspunsuri/sfaturi.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La traficul din Germania unde masina merge lejer fara franari si accelerari excesive uleiul tine mai mult.
La noi unde prinzi si de 7 ori acelasi semafor aceasta tehnica nu se mai aplica.Asa ca recomandat este intre 10.000 si 15.000km sau la an.
Acel Oil life este o perioada setata in calculator.Nu ai nici-un senzor care sa verifice calitatea uleiului.
  • cont-sters-81149

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de rãspunsul rapid.
Sa inteleg ca nu ar trebuii sa ma intereseze acel "oil life" chiar dacã nu acesta ajunge la zero dar eu mai am destul din cei 30000 km? Traficul știu cã diferã foarte mult. Pana acum 1 an am locuit în București și știu cum e traficul acolo.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@razvy82
intervalul de service in Germania este 1 an sau 30000km, care din cele doua intrevine primul, in cazul tau ca nu faci acei km vei face revizia la 1 AN. Acel OIL LIFE s-a mai discutat despre el si acesta scade cu 1% la 3-4 zile
  • cont-sters-81149

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles. Eu nu am dat inca de discutiile cu OIL LIFE si din acest motiv am intrebat.

Multumesc
Skip ads

  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,nu a mai facut nimeni revizia de 1 an ?
  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
L a radacini blv timisoara mi au zis ca ma costa 600 ron si verificare geometrie 120 ron
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Oarecum off-topic insa poate e bine de stiut morala...
Eu am facut revizia de 2 ani... Si pentru ca masina nu mai este in garantie, deci nici reviziile nu mai sunt gratuite, nu am mai facut-o la reprezentanta. Costurile au fost la jumatate (cu tot cu consumabile: uleiul original + filtre MANN).
Inainte de asta, celelalte doua revizii le-am facut la Radacini Timisoara si la Union Motors. Ce-i de la Radacini oricum la orice interventie am avut la ei au lasat un gust amar... La Union, oamenii te trateaza mult mai bine si sunt mai atenti, insa marea lor problema este ca nu iti dau access la masina pe parcursul operatiunilor (nici macar printr-un geam sau camera video).
Acum, nu stiu daca este vorba de alta marca de filtre sau ca filtrele alea nu au fost schimbate niciodata, dar pana acum la 19 grade era ok in masina, acum la 19 grade te ia cu tremurat...
Morala (probabil stiuta de multi patiti): daca nu stai langa masina si vezi ce mestereste ala, nu vei avea niciodata certitudinea ca primesti ceea ce platesti, asta fiind valabil si daca te duci la "reprezentanta" unde ai asteptari (sa nu le zic pretentii)...
Asa ca daca ai posibilitatea sa stai langa masina renunta la confortul dat de canapelele din sala de asteptare, iar daca nu stii daca ai acces sau nu, intreaba/cere... Eu ma oftic ca nu am cerut asta pana acum... dar nu o sa se mai intample. Very Happy
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai parca au dat astia lege (sau era doar proiect?) prin care sunt obligati daca le ceri sa te lase langa masina
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fãcut la Union ºi am stat lângã maºinã. Dacã te duci sã ceri frumos voie nu rezolvi nimic. ªi aveau ºi sala de asteptare la etaj, însã nu aveai vedere în tot serviceul. Eu am fost la pod Otopeni, lângã Volvo, nu ºtiu dacã mai e ºi altul.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiam de existenta unei legi in privinta asta...
Cred ca e un singur Union (cel de langa Centura Bucurestiului), acolo am fost eu, dar nu am vazut sala de asteptare la etaj... Unde m-au trimit pe mine sa astept era o sala la parter cu "vedere" la ProTV... Tu zici ca ai cerut (din cate inteleg mai nervos) si te-au lasat... De-asta zic ca ma oftic, pt ca eu nici nu am intercat. Am mers pe incredere... Sad Dar a fost pt ultima data...
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am cerut in mod expres. Pur si simplu m-am poftit inauntru si am discutat direct cu mecanicul. Am avut o interventie la tinichigerie de care mi-am adus acum aminte ca s-a intamplat la radacini bd. timisoara, si la fel, m-am poftit in hala si am urmarit operatiunile. Cei drept nu m-am dus sa le fac umbra si sa ii sacai cu intrebari.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@timvte la executarea reviziilor ai dreptul de a sta langa masina. Mai mult, reprezentantele sunt obligate sa iti ofere halat si casca daca tu ceri sa stai langa masina in timp ce se umbla la ea.
Intradevar, te poftesc sus in sala de asteptare sa nu vezi nimic (mi s-a intamplat) dar nu m-am lasat convins si m-am dus unde aveam eu treaba cu toate ca unul din mecanicii de la Expocar Targoviste are ceva cu cei din clubopel (a vazut la numerele de la masina suportii cu clubopel.com) si l-a chemat pe seful de service sa ma ia de acolo sa ma duca sus. I-am spus frumos omului ca odata cu mine pleaca si masina iar atunci au ajuns la concluzia "clientul nostru, stapanul nostru".

Ca idee despre revizie, intradevar te duce mai ieftin daca o faci cu piesele comandate de pe internet si schimbarea in regim propriu sau la un mecanic pe care il sti.

Din calculele pe care mi le-am facut pentru revizie ma costa 242 sau 224 lei in functie de site-ul de pe care comand filtrele si uleiul.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iaca legea :
http://www.dreptonline.ro/l...e_dezmembrare.php


2. Articolul 3 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"Art. 3
(1) Conformitatea activitatilor prevazute la art. 1, executate, se verifica prin inspectie cu dispozitive, echipamente si tehnologii specifice, care sa garanteze ca vehiculul supus acestor activitati corespunde conditiilor si reglementarilor legale privind admiterea si mentinerea in circulatie a vehiculelor rutiere.
(2) Operatorul economic asigura posibilitatea ca beneficiarul sa asiste vizual, intr-un spatiu special amenajat, in conditii de siguranta, separat de spatiul de lucru, in mod direct sau prin intermediul unui sistem video, la modul in care sunt executate activitatile prevazute la art. 1 alin. (2) lit. a), in care sunt utilizate piesele, ansamblele si amterialele si in care este efectuata manopera.
(3) La cererea beneficiarului, operatorul economic asigura accesul acestuia la facilitatea prevazuta la alin. (2).
(4) Operatorii economici sunt obligati sa inregistreze rezultatele verificarilor executate conform alin. (1), sa mentina dovezi care sa demonstreze conformitatea activitatilor executate cu conditiile tehnice si de calitate impuse si sa asigure respectarea prevederilor alin. (1)-(3).
(5) Nerespectarea conditiilor prevazute la alin. (2)-(4) de catre operatorii economici da dreptul beneficiarului sa refuze motivat in scris semnarea receptiei respectivelor activitati, prevazute in devizul de lucrari, si inclusiv plata acestora, pana in momentul in care acesta nu mai are obiectiuni in ce priveste realitatea si calitatea lucrarilor.
(6) Refuzul motivat in scris al semnarii receptiei de catre beneficiar reprezinta o contestatie, care se inregistreaza in registrul contestatiilor al operatorului economic.


http://a1.ro/news/social/pr...e-urile-auto.html
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mda, nu stiam de lege. Sincer nici nu ma asteptam sa existe o astfel de reglementare... Mersi de info
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am 2700 km si se apropie prima revizie... ma gandeam sa depasesc cu o luna termenul(imi permite legea fara sa pierd garantia), insa masina e fabricata in ianuarie 2014, eu am cumparat-o in mai 2014. Deci uleiul a stat in motor ceva timp....

Cat v-a costat pe voi prima revizie? Am 14XER.
Aveti cumva vreun plan de revizie anuala de la Opel?(gasisem pe net un document cu fiecare revizie anuala, ce componente se verifica, ce se inlocuieste samd).
Urmatoarea revizie nu stiu daca o voi face tot la reprezentanta, si as vrea sa stiu cam ce trebuie sa verifice mecanicul.
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu iti verifica nimic la km astia. O sa schimbe doar uleiul.. Asta mi-au facut mie la prima revizie si aveam 4000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR