Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@kylerul la cati km ai facut revizia si care era valoarea "oil life"?eu la 2700km am 51% si am circulat preponderent extra urban si in limita a 3000rot/min
Skip ads

  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@bodo 2010
am facut revizia la 14 900 km si oil life era la 3%
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:
soto a scris:1.4T, 14.400km, ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, verificare lichid racire, mi-au schimbat senzorul de la pedala de frana cu toate ca n-am avut nici o problema pana acum si resoftare. Pretul nu-l stiu mi s-a spus ca ar fi circa 600lei. Am avut prima revizie gratuita oferita de cei de la Gold Platin Galati.

eu tot de la gold&platin galati am luat masina,acum 1 an, dar nu mi-au spus nimic despre revizia gratuita .....tie ti-au trecut in contract asa ceva, cand ai cumparat masina?

Da am avut pe hartie trecuta revizia gratuita, vorbele zboara ce e scris ramane scris. Am avut o scurta negociere cu ei si pe langa redurera data am scos si prima revizie gratuita.

Iar apropo de spuma aceea e inca in regula la mine e la locul ei.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am facut revizia de 1 an ...cost: 615 lei, dupa ce s-a aplicat o reducere de 50% la manopera!
s-au schimbat filtrele de ulei, aer ,polen si uleiul !in costuri a mai intrat si un spray pentru curatat frane !
tot cu ocazia asta s-au efectuat si doua rework-uri: una cu schimbatul senzorilor pedalelor de frana si ambreiaj (cod 10-P-042 ), dupa care resoftare si unul cu prinderea unui colier a capacului de deasupra bateriei, dupa ce s-a dat o gaura in prealabil in el (motivul: se putea desprinde, in timpul rulajului-cod 11-P-004)!
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
in sfarsit ...cei de la " revizieopel.ro" au introdus in oferta kitul de revizie pentru motorul 1,4 NET...cost 345 lei,rezonabil !
tot acolo scrie clar ca motorul asta NU are filtru de benzina , iar filtrul de polen este cu carbon activ !
  • a_stefane

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
in vederea primei revizii la 1 an am contactat un service Opel Radacini din Bucuresti si mi-au spus ca trebuie sa cumpar uleiul si filtrele de la ei, deoarece masina este in garantie.
La ei costa 43 ron/litru uleiul GM dexos 2 ... foarte scump fata de alte oferte pentru acelasi tip de ulei (am vazut cu 120-135 ron/5 litri).
Cunoasteti o varianta mai buna pentru aceasta revizie, unde sa pot duce uleiul cumparat de mine ? ... bineinteles cu pastrarea garantiei
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa citesti bine clauzele din contract in special cele pentru acordarea garantiei!
Daca este trecut clar ca trebuie sa faci garantia la ei pentru pastrarea garantiei atunci nu prea ai ce face. Exista insa posibilitatea sa fie trecut orice service autorizat Opel si atunci ai putea sa ai ceva loc de manevra.
Legat de ulei, daca vei fi fortat sa faci la ei, sa ai grija sa ceri si sa iti factureze bidon de 5L nu 5 de 1L. [asa m-au tepuit si pe mine Radacini de pe Timisoara]. Cat despre oferte ulei, cea mai buna o gasesti aici pe forum la 95 RON/5L.
  • mecanic

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pe data de 16.03.2011 am facut prima revizie la 10047 km(a trecut un an si BC arata 5% la ulei-am circulat foarte mult pe drumuri secundare in trepte inferioare)REvizia am facut la Victoria Brasov.Sint deosebit de multumit de tot:servire exemplara(sa mai auzim si asa ceva)In afara de cele necesare(ulei,filtre)s-a verificat fara sa cer sistemul de frinare la stand cu foaia de observatie alaturata.Pret total revizie 556,65 Ron.Am primit un discont de 10% pentru piese,ceea ce se da pentru orice piesa originala cumparata de la ei. In afara reviziei la o simpla remarca de a mea ca tempomatul mai demult iesea din functiune fara nici o atingere(dar acuma merge) imediat au schimbat senzorii de la pedale,cit si un nou soft.Au explicat ca este un soft inbunatatit si asa este de ex: acuma daca las usa deschisa cu cheia de contact nu semnalizeaza sonor la nesfirsit ci dupa un timp tace. Pretul uleiului opel dexos2 4l este 136,15 din care se scada 10% AStra J enjoy+ 1.4 100cp
Skip ads

  • a_stefane

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mecanic a scris:... a trecut un an si BC arata 5% la ulei ...

unde iti arata BC asa ceva? ... un ecran ascuns?

mecanic a scris: ... Pretul uleiului opel dexos2 4l este 136,15...
... ai idee cat era acelasi ulei la bidon de 1L la service-ul unde ai facut revizia?
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@a_stefane apesi pe butonul "MENU" de pe maneta din stanga (cea pentru semnalizare).
  • a_stefane

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:@a_stefane apesi pe butonul "MENU" de pe maneta din stanga (cea pentru semnalizare).


... si la Astra H ?
  • AndrewAxxxl

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am facut revizia la un an fara o luna, la 13000 km, viata uleiului 0%.
Cost: 5400 CZK, 225 euro (TVA inclus).
Schimbate:
- filtru ulei + filtru aer(mi le-au dat pe cele vechi dar i-am rugat pe ei sa le arunce)
- uleiul masinii (am avut 1 L din partea casei)
- completat lichid parbriz (3L)
- verificat teren de rulare (suspensii + frane) - am primit fisa cu analiza facuta de computer
- dezinfectare aer conditionat si verificare presiune freon
Skip ads

  • mecanic

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
a-stefane:pe BC exista un menu pentru indicarea timpului de folosinta a uleiului (in procente) ramas(de la 100%-0%) In legatura cu uleiul nu am intrebat cit ar costa bidoane de 1l dar cred ca mai mult decit cel de 4l.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti si fete,

Am si eu o intrebare...ma gandesc sa fac si eu revizia....am 14000km si oil life 40% , ASTRA J 100CP benzina....masina am cumparat-o de la Radacini BV , vroiam sa va intreb daca pot sa fac revizia oriunde(la orice dealer autorizat opel din tara ca sa nu pierd garantia) si care ar fi diferentele de pret , si cam cat costa o revizie asa in mare la 1.4 benzina (sunt constient ca difera de la masina la masina) pe langa consumabilele standard pot fi schimbate si alte chestii gen placute de frana(sper ca nu e cazul dupa doar 14-15000km totusi).

Astept raspunsi/sfaturi , multumesc in avans.
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
something_new_new
salut pe mine m-a costat 530 de ron revizia la 1.4 100cp la radacini bv timisoara, tu poti face revizia unde vrei nu pierza garantia doar sa fie service autorizat opel atata tot. mie nu mi-au schimbat nimic in plus inafara de consumabile.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@kylerul

Din cate am tot citit pe aici se pare ca radacini ar fi cei mai ieftini nu? Ma gandeam sa sun ici colo sa intreb, dar chestia e ca nu iti poate zice nimeni 100% cat o sa te coste , depinde ce mai schimba si pe langa consumabile(daca e cazul) corect?
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
corect. eu am facut revizia in martie am avut 15000 de km fara cativa, si mi-au spus ca dpdv mecanic masina nu are nimic la km astia, sunt cazuri rare cand se schimba ceva la 15 mii de km pe banii proprietarului deobicei se schimba ceva ce tine de garantie.
Din cate stiu radacini sunt cei mai ieftini acum nu bag mana in foc, eu am incercat si la GTT si imi cereau 700-800 ron fata de 530 ron la radacini
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@something_new_new 14k km si 40% oil life.. imi poti spune de cate luni ai masina ?

in targoviste la Expocar a facut o cunostinta de a mea revizia la Astra J acelasi tip de motor cu 470 lei
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
masina am primit-o pe 1 noiembrie...
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
e clar acel oil life scade in asa fel incat la un an de zile ajunge la 0%.. nu e nici-o smecherie cum ca ar ajunge in functie de nr de km sau in functie de alti factori cum ar fi mersul in oras sau in afara etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR