Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iuliux07

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am anumite proble privind seriile masini mele(un Astra H)si mi ar fi de mare ajutor act oficial de la opel din care sa reiasa seriile sasiu/motor.Pe scurt ,am cumparat o masina inmatriculata pe RO (din Vitan) cu certif de autenticitate si toate actele.Am inmatriculat o fara probleme la serviciul circulatie,numau ca in momentul cand am am vrut sa i fac autentificarea ,deoarece am vrut s o vand,am descoperi ca are seriile masluite,este inmatriculata pe actele unui Astra g.Momentan auto este la mine ,in baza unei hotarari judecatoresti din care reiese clar>ca nu esre furata(nu figureaza niciunde ..verificat de politie serviciul furturi auto...a stat si npe acolo vreo n6 luni) si mi a fost data in custodie....DE CE?Ca nu este furata,nici revendicata.In fine cei de la RAR mi au cerut un act de la Opel din care sa reiasa ...seriile reale(o copie dupa actul de fabricatie ..sau nu stiu .altceva,PT A PUTEA REINMATRICULA ...
Rog pe cei care au PATIT O pe a mea sa ma ajute cu orice informatie care m ar putea ajuta ...sa SCAP DE EA!( so inmatriculez si sa o vand)

MULTUMESC!
Skip ads

  • iuliux07

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat...Am facut si doua revizii...in cei 3 ani de cand am masina.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nu multi cumparam masini cu probleme.
Daca ei ti-au spus ca trebuie hartie de la Opel atunci trebuie sa vorbesti cu ei.Du-te la cea mai apropiata reprezentanta si vezi ce zic acolo.
De aceea se spune sa te duci tu la RAR sa faci autentificarea inainte sa o inmatriculezi.Ai mai luat-o si din targ de la Vitan unde sunt cei mai mari tepari.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
este un topic pe aici unde da-i vin-ul masinii si cineva iti trimite un pm cu toate dotarile ei.serie motor, etc. tot.

cauta topicul si da vin-ul. afli sigur ce e cu masina.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1640
Incearca aici
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stai ca eu nu am inteles. Adica tu ai cumparat o masina care are, pe placutele de identificare, seria X, si in acte, seria Y. Cand ai luat-o, vanzatorul ti-a dat-o cu un certificat de autentificare in care era trecuta care serie? X sau Y?
Poti posta in topicul indicat de Negreanu, si Edwin te va ajuta cu decodarea VIN-ului, insa care VIN vrei sa il decodezi? Cel de pe placutele de identificare, sau cel din acte?
Mergi la o reprezentanta, si solicita-le ajutorul, ei trebuie sa iti poata da macar informatii despre cum poti primi hartia solicitata de RAR
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca aia este o masina adusa de prin afara si folosita cu actele alteia care anterior a fost lovita/dezmembrata etc. Am o cunostinta care a facut zob o vectra B si ca sa nu o mai repare, a fugit la Germania, a luat alta la culoare iar in tara i-a pus numerele celei vechi. Sunt 2 ani de cand umbla cu ea asa si nicio serie de pe masina nu se pupa cu cele de pe acte. Nu ma intrebati cum a facut inspectia tehnica periodica pt. ca nu stiu.


in cazul de fata cred ca seriile din acte sunt ok iar seriile de pe masina au fost "masluite" prin decuparea de pe masina veche si sudate pe masina noua. De-aia zice colegul ca e umblat la serii.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sterge seria motorului actual Smile mergi la rar si zici ca nu stii cum s-a intamplat Smile
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aici vad ca e vorba de tipuri de masini diferite: Astra H si G.
Eu nu am inteles prea bine. Adica pe masina ta Astra H ai seriile de CAROSERIE false ale unui Astra G? Iar aceasta schimbare e trecuta si in certificatul de autenticitate pe care ti l-a dat teparul. Cine i-a dat acel certificat? Politia nu s-a sesizat?
Du-te la reprezantanta, obtine toate datele masinii si apoi in baza hotararii judecatoresti du-te la RAR. Ei ar trebui sa faca repoansonarea si sa o autentifice. Eu asa stiam.
Daca e numai motor ar fi mai simplu. Pui mana si stergi seria veche si ii faci cartea fara serie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR