Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut stimati colegi!
Am achizitionat un apartament si acum trebuie sa il ultilez / mobilez.
Una dintre nelamuririle mele ar fi cuptorul de bucatarie. Sa fie electric sau cu gaz?
Momentan atentia imi este indreptata spre aceste doua modele:
1. ELECTRIC Samsung BF65CCST pret 1226 lei

Detalii tehnice
Tip
Cuptor convectie
Capacitate cuptor
60
Iluminator cuptor
Da
Ventilare
Da
Dimensiuni{mm}
600
Culoare:
Inox
Functii
7
Altele
Cavitatea Interioara: Email Ceramic
Culoarea cuptorului: Inox
Deschiderea usii: In jos
Metoda de curatare cuptor: Catalitic
Gama de temperatura cuptor - Single: 40-300 grade C
Gratar superior (In/Out): 1600W/1100W
Gratar inferior: 1100W
Clasa de energie (convectie): A


2. GAZ Whirlpool AKG 644 IX pret 1450 lei
Specificatii tehnice Cuptor Whirlpool AKG 644 IX
(Cod produs: AKG 644 IX)
Cuptor pe gaz , inox
Estetica Essence
Volum net ( l ) : 50
Timer
Grill electric ( 1,9 kW )
Rotisor
Iluminare interioarã
Uºã cu 2 straturi de sticlã
Termostat de siguranþã
Valvã de siguranþã pentru gaz
Accesorii :
- 1 tavã
- 1 grãtar
- 1 frigare rotisor
Detalii constructive :
Dimensiune aparat ( L x A x Î ) : 600 x 600 x 550 mm
Garanþie : 2 ani


Astept parerile voastre (cunoscatorilor) si sfaturile referitoare la aceste produse. Nu sunt chitit pe unul din acestea, asa ca puteti propune si alte produse (Exclus - Artic, Beko, Platinium, alte panarame) care sa nu depaseasca buget de 1500 la gaz si 1300 lei la electric.

Multumesc si astept parerile voastre
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Categoric primul model .
Eu am de 4-5 ani unul Bosch .Super multumit de el
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
depinde ce si cum vrei sa gatesti
daca esti bucatar inrait si faci tot felul de mancaruri complicate electric deoarece poti sa setezi temperatura foarte exact cu doar o rasucire de buton
daca gatesti asa din cand in cand merge si unul pe gaz plus ca scapi mai ieftin tinand cont de pretul pe kilowatt
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Avem in casa unul electric si e foarte bun. Ai grija cu instalatia electrica pentru ca cel electric consuma destul de mult ~2.4 kW/h. Din cate am mai citit pe net coacerea se face mai repede si mai uniform in cel electric.
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pt o coacere buna,cel electric este mai bun,cat despre consum nu stiu,cred ca depinde si cat bagi la cuptor ca sa fie atat de problematic consumul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sustin electric
Varianta ideala: cuptor electric, plita pe gaz. Cand se ia gazul gatesti la cuptor, cand glumeste renelul, la plita
Alea electrice sunt simtitor mai ieftine. In plus furnizeaza temperatura mai mare (alea pe gaz ajung parca pana la vreo 170 grade, cele electrice trec de 200), mai putine noxe (cam unde zici tu ca se duce co2-ul din cuptorul pe gaz? ca la plita ai hota care mai ajuta...) control mai bun al temperaturii
Ce nu iti place la Beko/Arctic? Crede-ma, sunt echipamente foarte bune, am multi prieteni care au echipamente electrocasnice Beko/Arctic si sunt foarte multumiti de ele...
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
acum nevasta gateste maxim, maxim de 3 ori pe luna la cuptor, poate dupa ce ne-om muta in noul apartament se mai harniceste in privinta asta! Smile
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ce nu iti place la Beko/Arctic? Crede-ma, sunt echipamente foarte bune, am multi prieteni care au echipamente electrocasnice Beko/Arctic si sunt foarte multumiti de ele...

e o chestie ceva de genul celei careia m-a determinat sa iau Opel si nu Logan

p.s. Scuze ca nu am folosit functia "modifica"
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un Ariston pe gaz, pretul aproape de 1.800 RON, acum 3 ani cand am cumparat apartamentul si l-am recompartimentat si utilat. Stie si acest cuptor multe, are si ceva setari electrice, eu nu prea m-am bagat sa-l folosesc, "remorca mea" stie ce si cum, a fost varf de gama acum 3 ani. Nu am luat electric din cauza "desteptei", cum ca ar consuma mult. Nu m-a convins, dar daca nu este locul meu de munca, i-am facut pe plac. Smile
Am votat pe gaz, ca asta am si isi face treaba, dar electric cred ca este poate mai bun, ultimele generatii s-ar putea sa consume extrem de putin.
Bafta la cumparaturi, ca sfat, daca mai cumperi si alte electrocasnice, mergi intr-un singur magazin gen Domo, Flanco, Media/Mega Galaxi (parca asa se numeste), etc si cere reducere. La volume mari de cumparaturi, reducerile merg pana la 15% fata de pretul din raft
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hehe, ce inseamna departamentul de marketing....
Ai fi surprins sa afli ca Beko (Arctic e detinut de Beko) e o firma cu traditie, si serioasa, Nu e asa de cunoscuta pe plan mondial, deoarece sunt mai micuti (regionali)
La astfel de echipamente, in Turcia, exista Beko... si mai e un pic de loc si pentru restul.
Am patit si eu o trewaba asa, in '93.. am stai in Italia vreo luna, in vacanta, la o familie, care avea entertainment (TV, video, etc) Nordmende. Ma uitam la ele... ete na, ce e cu chinezismele astea? Ca dupa cativa ani sa aflu, intamplator, ca Nordmende e de fapt o firma regionala cu traditie, serioasa, si cu produse de calitate

Acuma tu poti sa iit iei Bosch, sau whatever, tematica e ca vei plati niste sute de lei in plus doar pentru ca scrie pe aparat Bosch. De banii aia mai iei o microvela, ori altceva util prin casa, ca la o casa noua intotdeauna e ceva de luat...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:hehe, ce inseamna departamentul de marketing....
Ai fi surprins sa afli ca Beko (Arctic e detinut de Beko) e o firma cu traditie, si serioasa, Nu e asa de cunoscuta pe plan mondial, deoarece sunt mai micuti (regionali)
La astfel de echipamente, in Turcia, exista Beko... si mai e un pic de loc si pentru restul.
Am patit si eu o trewaba asa, in '93.. am stai in Italia vreo luna, in vacanta, la o familie, care avea entertainment (TV, video, etc) Nordmende. Ma uitam la ele... ete na, ce e cu chinezismele astea? Ca dupa cativa ani sa aflu, intamplator, ca Nordmende e de fapt o firma regionala cu traditie, serioasa, si cu produse de calitate
Acuma tu poti sa iit iei Bosch, sau whatever, tematica e ca vei plati niste sute de lei in plus doar pentru ca scrie pe aparat Bosch. De banii aia mai iei o microvela, ori altceva util prin casa, ca la o casa noua intotdeauna e ceva de luat...

Beko este intradevar firma serioasa, dar din pacate la produse pentru restaurante, saormarii, cantine. Fara gluma, firma este de top in aparate gen plite, hote, gratare si cate or mai fi intr-un restaurant echipat mai mult decat decent. Cam toate restaurantele folosesc echipamente de la Beko si o alta firma turceasca (imi scapa numele) no name pe piata retail . Pentru casa, sunt slabuti, de fapt ei nu pe asta se axeaza, ma mir ca mai folosesc brandul Arctic
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu recomand tot electric.

Avantajul major in cazul meu a fost ca am putut sa il pun unde am vrut. Adica este incorporat intr-un dulap mai inalt [la 3 metri de plita] iar pozitia lui este undeva mai sus de nivelul suprafetei de lucru. A mea sotie e incantata de faptul ca acum se privesc ochi in ochi si nu mai trebuie sa stea cocosata cand baga/verifica ceva in cuptor.

La cel cu gaz pozitia lui iti este oarecum dictata de teava. Daca vrei sa il pui mai departe atunci trebuie sa iti lungesti alimentarea, ceea ce poate implica aprobari si proiecte de la furnizor. Sa iei incorporabil ca sa il pui sub plita mi se pare cel putin inutil.

Legat de marca, sunt Arctic, le-am luat la pachet acum vreo 6 luni cu vreo 1000 RON. Suntem multumiti de ele.

In acord cu ce spunea @je, daca o sa sapi pe net o sa afli ca multe din firmele "consacrate" nici macar nu produc electrocasnicele pe care le vand. Pun doar sigla si pretul pe masura.

Spor la cautari!
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am votat si eu electric, ca asta am si eu, nu e cine stie ce firma, e Candy, dar isi face treaba foarte bine, coace la jumatate din timp fata de unul pe gaz, o data pt. ca nu depinzi de debitul gazului si in al 2-lea rand, pt. ca are o rezistenta si in partea de sus.
Consuma in jur de 2KW, dar am contor si la gaz, nu sunt la comun ca sa zic ca era aproape moka consumul, asa ca se mai reduce din diferenta. Oricum din consum se mai scade si diferenta de pret intre cuptorul electric (mai ieftin) si cel pe gaz. Depinde cat de mult il folosesti ca sa amortizezi pretul mai ridicat din diferenta de consum (ca la benzina vs diesel Laughing )
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Votez electric fara discutie! Consumul nu e relevant, doar in cazul in care va fi folosit zilnic cateva ore atunci poate ca va fi o diferenta sesizabila la costurile energiei. Daca va fi folosit ocazional (1-2 ori pe saptamana) nu merita sa iei in calcul consumul.

Apropo, puterea la cuptoarele electrice este ~2500 de W, dar consumul mediu ajunge undeva la 6-800 de W deoarece rezistenta nu este alimentata pe toata durata functionarii (au termostat etc)

Eu am de la Zanussi, plita pe gaz si cuptor electric, cele vitroceramice care se gasesc la Metro. Daca imi amintesc bine am dat in jur de 2000 de Ron pe ele dar peste vreo doua luni dupa ce le-am luat eu le-au avut la oferta la 1600 de Ron + un aspirator Zanussi cadou.

Daca nu e mare graba, alege un tip de design pe care il vrei (pe inox, inox satinat, vitroceramice etc) si cand prinzi prima oferta cumpara-le, firma nu conteaza atat de mult, eu nu m-as baga la Bosch, Siemens, etc pt ca ajungi sa dai mult peste cat face.

Ce am cerut eu de la cuptor a fost sa aiba ventilatie si sa aiba si rotisor si impreuna cu cerintele de aspect ale sotiei, asta a fost varianta pe care am gasit-o.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Electric, pentru ca se intretine mai usor, nu prea ai restrictii de montaj, si ai multe setari de coacere/timpi. Totusi de mentionat ca va consuma ceva, asta daca are si cine sa-l foloseasca.
M-am jucat cu unu din asta electric si parca stie sa coaca mai bine chesti mai mari gen cozonaci, si cum spunea un coleg mai sus, nu miroase a ars(gaze arse) ci doar a prajituri Laughing . Sunt curios cum s-ar comporta la alte minunatii gen pui la cuptor sau rulada de porc la cuptor.


PS: preturile mi se par cam mari. Nu am, insa am avut in cap sa iau asa ceva si se invartea la maxim 10 mil cu tot cu plita, e drept parca Beko, insa sunt produse reusite.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pui la cuptor am facut eu si e simplu ca buna ziua folosind rotisorul cuptorului. Il condimentezi, infigi niste catei de usturoi prin el, il prinzi in rotisor si ii dai drumul Smile

Doar ca daca ai un Real prin zona mai bine il iei gata facut de acolo ca iesi la acelasi pret Smile

Apropo, fata de cerintele pe care le-am scris mai sus ar fi bine sa aiba si program de autocuratare, e de mare ajutor mai ales cand bagi carnuri prin el si se stropeste cu diverse grasimi Wink


Ultima modificare facuta de titro la Joi 20 Jan, 2011 2:17 pm
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Legal daca ai centrala cu gaz ai 2 focuri daca nu unul singur.Deci daca vrei sa respecti legea sau nu te gandesti la ce configuratie vrei.Mai este si problema consumului de curent in cazul in care alegi si cuptorul si plita pe electric,apartamentele avand instalatia electrica proiectata pe 16*220(max 3.5kw) asa ca trebuie sa vezi cam cate device-uri ai (posibil) in priza in acelasi timp(masina de spalat,AC si ce mai are omu-n batatura).
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Plita pe curent nu merita, spre deosebire de cuptor aici e mult mai buna una pe gaz tocmai din motivele din care e mai bun cuptorul pe curent Smile (adica se regleaza mai usor temperatura etc)
Si la plita cred ca s-ar simti si diferenta de pret la energie pt in majoritatea familiilor plita este folosita zilnic in timp ce cuptorul doar ocazional.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Plita mi-am cumparat indesit pe gaz si hota tot la fel indesit. Le-am cumparat noi la 450 lei de la un coleg de pe forum. asa ca aici haideti sa dicutam doar despre cuptoare
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ti-am explicat mai sus ca nu este legal sa ai 2 focuri la bloc decat daca ai centrala(daca ai plita si cuptor separat ai 2 focuri !) si ti-am mai explicat ca daca iei electric(dupa mine o solutie mai moderna si mai buna dar cu o fiabilitate mai mica decat cel pe gaz) trebuie sa te ''tina'' instalatia electrica.Deci daca vrei sa respecti legea(nu este obligatoriu Laughing ) raspunsul este electric.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cuptor electric sau cu gaz - important e designul, functiile si plata facturii la curent sau gaz
Electric 78%
Gaz 21%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR