Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vectra B din 96 dar nu cred ca are vre-o relevanta. de cateva zile imi face bordul ca pomul de craciun si nu stiu din ce cauza. imi pica acele si toate indicatoarele mi se aprind aproape toate becurile din partea de jos ca si pomul de craciun. in momentul in care imi pica acele, daca dau drumul la acceleratie imi revine la relanti fortat si se aude un suierat ca o supapa de bypass. farurile nu mi se sting, nici pozitiile din bord sau din consola centrala si nici playerul. doar bordul face figuri si chestia cu turatia. am desfacut bornele le-am curatat bine le-am lasat jumatate de ora in apa sa dizolve acidul am curatat toti papucii de pe borne. problema e ca nu gasesc unde duce firul de masa de pe motor de la borna de minus. pe borna de minus am legate doar 2 cabluri. una ce ar trebui sa mearga undeva la electromotor probabil pe care nu am gasit-o si cealalta pe caroserie e prinsa de clopotul telescopului. ma tem sa nu fie vre-un scurt sau ceva. maine o duc la tester...dar daca nu gaseste problema?

(mersi tehnicioenilor ce mi-au rezolvat problema cu userul)
Skip ads

  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
de la borna - leaga un cablu si dute cu el pe motor ca sa ai o masa curata si la fel cu altul pe caroserie si vezi cum face , ma gandesc ca poate alternatorul nu are masa sau un contact imperfect (verifica si incarcarea cu un aparat) de regula cind nu ai masa se aprind toate aiurea la bord
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sintom de baterie pe duca .
E in toate mintile ? Incearca cu alta .
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai daca ar fi bateria mi-ar face si farurile la fel. in schimb farurile raman aprinse la fel si becurile de pozitie din interiorul masinii. ce am mai observat azi e ca dupa ce se incalzeste putin motorul nu mai face. dar inca o chestie ciudata ar fi ca mie daca nu se incalzea pana in 80 de grade motorul nu-mi baga caldura bine in masina. acum in schimb de cum decupleaza compresorul dupa 2 minute de mers la rece motorul imi da deja caldura mare in masina... eu stiu ca am clima dar sirocol nu:))
Skip ads

  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am fost mi-au facut test la bord si...nimik. mi-au spus ca poate e sirocolul si sa-l dezactivez. am facut si tot asa face. urmatoarea etapa e sa scot bordul afara.
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
gasit problema. se pare ca bordul intra in protectie si decupleaza probabil. cauza... regulatorul de tensiune din alternator/ incarcare cu 18 V
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR