Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca in tarile UE mai e obligatorie bulina ovala cu RO pe spatele masinii sau e suficienta sigla din stanga nr. de inmatriculare ?
Eu am mers fara ea si nu m-a intrebat nimeni nimic dar reglementarile lor ce spun ?
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
in UE se pare ca nu se mai foloseste autocolantul suplimentar, fiind standardizate si uniformizare nr de inmatriculare...cum Romania e non_UE...s-ar putea sa fie nevoie..desi eu nu am auzit pe nimeni sa fie intrebat in UE de ce nu are sigla RO....si am cunoscut o gramada care au iesit cu masinile personale fara sigla RO..
eu iti sugerez sa fii patriot si sa o pui Embarassed
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Logic nu ar trebui sa fie necesara, deoarece noile numere au identificatorul de tara pe tablita, spre diferentza de cele vechi (formatul x-<judet>-xxxx) care nu aveau asa ceva
cel mai sigur, intreaba la circulatie, intreaba un ofiter de la vama, sau ia la "lins" decretul (legea rutiera care reglementeaza si normele de inmatriculare)
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu e sigur obligatorie, dar ca bun roman pune-o asa cum zicea si b28cxh Cool
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de bun Ro sau nu ca la iesirea din tara e ceruta sigur de autoritatile din tarile vecine.
Ca fapt divers: venind dintr-o tara de lumea a treia la intrarea din Ungaria in Austria au avut tupeul sa se uite la ce cauciucuri am pe masina....
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
lol Smile)
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
zafira...poate credeau ca ai cauciucuri reesapate de nea tofan Razz
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
eu am dezlipit sigla cu RO si am lipit stickerul cu cluobpel in locul ei Laughing
Skip ads

  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pot sa va asigur ca nu te intreaba nici dracu de ea la vama sau in afara. tre sa ai in schimb vesta reflectorizanta, trusa medicala, triunghi, un set de becuri de rezerva, pasaportul, banii Smile
nici de astea nu esti cautat, dar te pasta amenda daca nu le ai.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Nu e vorba de bun Ro sau nu ca la iesirea din tara e ceruta sigur de autoritatile din tarile vecine.
Ca fapt divers: venind dintr-o tara de lumea a treia la intrarea din Ungaria in Austria au avut tupeul sa se uite la ce cauciucuri am pe masina....


Caz concret : un prieten a avut accident in de, nu din cauza lui, si nu a fost despagubit pentru ca avea un grad de uzura mai mare de 35% la anvelope.....deci Crying or Very sad s-a presupus ca distanta de franare era mai mica daca nu avea gumele uzate si astfel putea sa evite accidentul.
Astea sunt regulile intr o tara civilizata... sunt multi la noi care iau cauciucurile de la caruta si pleaca cu masina la oras.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru toata lumea:
E VORBA DE UN PIC DE NATIONALIZM CARE NE LIPSESTE!!!
Fiind vorba de emblema cu RO de pe fundul masinii.
Ce daca e Opel sunt mandru sa port pe ea emblema tarii si numere de inmatriculare romanesti.

La cauciucuri nu am facut si nu voi face rabat niciodata in viata mea! Doar ca am fost deranjat de tratamentul aplicat omului plecat in delegatie in Austria.Cu o masina mai veche (Passat de 5 ani vechime) dar perfecta tehnic. Cu atat mai mult ca tranzitau toate natiile granita fara probleme chiar daca aveau Trabant-uri.

@mr.hat: pe la Cluj daca nu ma insel cand e sarbatoarea nationala a Ro, parca sunt ceva mai multe drapele romanesti decat la Bucuresti nu???
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat sigla cu RO am dat 16.000 rol de la un supermarket si o lipesc cind ies din tara, iar cind intru in tara o sa o dezlipesc Embarassed
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:
pe la Cluj daca nu ma insel cand e sarbatoarea nationala a Ro, parca sunt ceva mai multe drapele romanesti decat la Bucuresti nu???


au fost ... cand era alt primar ,traiasca domnu Funar Laughing , acum de cand cu noul ... , au disparut si drapelele si cosurile de gunoi tricolore si bancile tricolore Very Happy
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pt Bulgaria nu mai e necesara. Pt UE nu stiu, dar probabil ca nici acolo nu mai e necesara.
  • Ro_land

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Este necesara. La granita dintre Ungaria si Austria chiar in fata mea au amendat cu cateva zeci de euro un sofer cu masina de Romania pentru ca nu avea RO lipit pe masina. Aceste autocolante se gasesc chiar si pe partea austriaca dupa granita la benzinariile Shell (chiar si RO). Nu degeaba or fi vanzand aia.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Incepand cu 1994 pana in preyent in fiecare an am circulat in toate tarile europene si niciodata nu am avut sigla RO si nici nu am fost amendat.
Este suficienta cea de pe numarul de inmatriculare.
Posibil sa fi fost execesiv de zelosi cei cu amenda pentru lipsa siglei RO.
Dar este adevarat ca m-au verfiicat de fiecare data la cauciucuri la intrarea in Ungaria si totul a fost OK.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
NU stiu ce sa zic.... Eu am mers de nenumarate ori fara acel autocolant cu "RO" si nu m-a intrebat nimeni nimic. Nici politia (cai am avut parte sa ma opreasca si in germania, dar si in austria), si nici cei de la frontiera nu m-au intrebat nimic... Exclamation Question

P.S. Acum ca Romania a derat la UE chiar stau si ma intreb daca cei autorizati, vor schimba placutele de inmatriculare, iar in loc de tricolor vor pune sigla UE? Are cineva idee?
  • msigarteu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios sa aflu daca se vor schimba numerele de inmatriculare... stie cineva?

In legatura cu sigla... mi-am luat si eu una din petrom, le dau gratis daca alimentezi. Dar inca nu am pus-o pt ca nu mi-am spalat masina Smile
  • 1741010

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cauciucuri identice pe toate rotile,trusa,triunghi,vesta,cablu de remorcat si lanturi iarna.
Astea sunt obligatorii la intrarea in Ungaria.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
1741010 a scris:Cauciucuri identice pe toate rotile,trusa,triunghi,vesta,cablu de remorcat si lanturi iarna.
Astea sunt obligatorii la intrarea in Ungaria.


pina la urma o sa ceara sa ai si pe mama si pe tata si sora niscaiva vecini si un popor chinez(sa ai de unde)
numai figuri au in cap
th
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR