Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@ Maverick & msigarteu

sigla UE pt. partea stanga a nr. de inmatriculare este valabila deja de 2 luni si ceva inclusiv la nr. rosii. Banuiesc ca ati vazut si voi asta.

Toata lumea scrie ce e obligatoriu sa ai la tine cand treci vama dar numeni nu a zis nimic de stingator, numai la noi e obligatoriu? Nu, de alta dar eu stingator nu mi-am luat nici acum iar trusa sanitara am desfacut-o ca am avut nevoie de pansament asa ca banuiesc ca nici aia nu mai e valabila!
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Toata lumea scrie ce e obligatoriu sa ai la tine cand treci vama dar numeni nu a zis nimic de stingator, numai la noi e obligatoriu? Nu, de alta dar eu stingator nu mi-am luat nici acum iar trusa sanitara am desfacut-o ca am avut nevoie de pansament asa ca banuiesc ca nici aia nu mai e valabila!


Stingator, triunghi reflectorizant, trusa medicala si veste reflectorizanta. Toate acestea sunt obligatorii la iesirea din tara cat si in tara.

Trusa medicala trebuie sa fie completa. Nu conteaza daca ai desfacut-o si ai folosit ceva din ea. Doar ca trebuie sa completezi cu ce ai folosit. Unele produse din trusa expira mai repede ca celalalte si de aceea trebuie inlocuite cu unele noi.

Stigatorul, de asemenea, trebuie sa fie in termenul de valabilitate, nu neaparat pt controlul politistilor ci pt ca (doame fereste), poate ai nevoie de el. Si atunci nu e bine sa te trezesti ca spuma aia nu mai are niciun efect asupra incendiului.

Triunghiul - in unele tari din UE e obligatoriu sa ai doua triunghiuri reflectorizante (ex. Spania). Daca am citit eu bine chiar si la noi cred ca e obligatoriu sa ai doua (a se vedea legislatia rutiera).


Later edit: Nu de putine ori am fost oprit de catre politia maghiara si controlat daca am trusa, vesta, stingator si triunghi.

Eu, pe langa toate astea mai tin in portbagaj si o pereche de manusi mai groase in caz de o pana si o pelerina de ploaie micuta si subtirica pt zile ploioase si o nedorita pana.
Cele din urma le puteti gasi la Auchan. Manusi aprox. 5 lei si pelerina 1 leu.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu lucrez la unul din dealerii din Romania si in masiniile noi ce se vand exista deja de la inceputul lunii cate 2 triunghiuri, una trusa si unu stingator deci banuiesc ca nu numai in Spania e obligatoriu sa ai 2 triunghiuri.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la noi merge daca avem unu singur...dar teoretic trebuie unu in fata masini si altu in spate !
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ionutz_grig a scris:stiu ca la noi in tara ie nevoie doar deun singur triunghi,parca

O siguranta iesita din comun.

ORDONANTA DE URGENTA nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulatia pe drumurile publice
Forma actualizata valabila la data de : 14 februarie 2011
ART. 8
Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.
  • Syko

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
ionutz_grig a scris:stiu ca la noi in tara ie nevoie doar deun singur triunghi,parca

O siguranta iesita din comun.

ORDONANTA DE URGENTA nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulatia pe drumurile publice
Forma actualizata valabila la data de : 14 februarie 2011
ART. 8
Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.

Adevarat,
2 triungiuri, singator, trusa medicala
Vesta nu e obligatoriu sa o ai.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Vesta e obligatorie, din cate stiu eu - e posibil sa ma insel, doar la masinile mari, categoria E sau poate chiar si CD Confused
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
barry a scris:
zafira 2.0 automatic a scris:Nu e vorba de bun Ro sau nu ca la iesirea din tara e ceruta sigur de autoritatile din tarile vecine.
Ca fapt divers: venind dintr-o tara de lumea a treia la intrarea din Ungaria in Austria au avut tupeul sa se uite la ce cauciucuri am pe masina....


Caz concret : un prieten a avut accident in de, nu din cauza lui, si nu a fost despagubit pentru ca avea un grad de uzura mai mare de 35% la anvelope.....deci Crying or Very sad s-a presupus ca distanta de franare era mai mica daca nu avea gumele uzate si astfel putea sa evite accidentul.
Astea sunt regulile intr o tara civilizata... sunt multi la noi care iau cauciucurile de la caruta si pleaca cu masina la oras.


distanta de franare era mai mica!?
inseamna ca el a franat dar tot a intrat in cineva?

prietene,el a fost vinovat! nu are nici o legatura cu anvelopele!
  • baby.calibra

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vesta ,triunghi , singator ,trusa medicala din cate stiu eu sunt obligatorii ,oricum e bn sa le avem in masina
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR