Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Astra Classic III Sedan, productie Dec 2010.
Deschiderea la portbagaj este electrica. Portbagajul se poate deshide apasand butonul dedicat din bord sau tinand apasat butonul de deschis masine de pe cheie. Nu are buton dedicat pe capota portbagaj sau pe telecomanda.

Era bun un al 3 lea buton pe telecomanda si unul pe capota portbagaj.

Pe langa faptul ca nu are aceste butoane, portbagajul se deschide din cheie cand vrea el. Sunt momente cand:
- foarte rar, masina este incuiata si tin apasat pe butonul "deschis" din telecomanda cheie si se deschid usile si la 1 sec diferenta se descuie portbagajul. Comporamentul acesta ar fi cel normal gandit de producator.
- cel mai des, masina este incuita si tin apasat pe butonul "deschis" din telecomanda cheie si se deschid usile si nu se intampla nimic mai apoi; trebuie sa mai tin apasat o data ca sa se descuie sau nu portbagajul, iar daca nu, tre sa apas si sa tin apasat si a treia sau a patra oara ca sa se deschida. La fiecare dintre aceste incercari semnalizarile clipesc ceea inseamna ca, calculatorul de inchidere centralizata primeste comanda.

Nu m-am dus la reprezentanta de unde am luat-o pentru ca nu am incredere in competenta lor tehnica.
Deci, cum?!? Oare?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu ai incredere in cei de la reprezentanta, masina este in garanite si trebuie sa mergi sa rezolvi problema la un dealer...gratis. Daca chiar nu vrei sa mergi la cei de la care ai cumparat masina, alege o alta reprezentanta Wink
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ca intr-un final o sa fac asta. Eram curios daca si alti posesori de Sedan au patit asta.
  • olian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu am pãtit sã nu se deschidã ci sã nu se inchidã, dar dupã mai multe apãsãri pe butonul de deschidere din mașinã, am reusit.
S-a întâmplat de 2-3 ori.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
olian a scris:Salut,
Nu am pãtit sã nu se deschidã ci sã nu se inchidã


Poti detalia? Ca nu inteleg. Cum adica, sa nu se inchida? Si eu am sedan, dar nu se inchide din telecomanda, ci doar se deschide (de fapt, se descuie).
In schimb, patesc de multe ori ce descrie @Ipedala, dar nu m-am prea agitat, la a doua apasare pe butonul telecomenzii, merge. M-am gandit c-ar putea fi un contact slab in telecomanda.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu exista pe inchidere din telecomanda sau din buton a porbagajului la Opel, ca nu-i Mercedes. Olian spunea cu nu poate sa-l inchida cu mana.

Problema cu care am deschis topicul o ai si tu si nu cred ca este un contact slab din telecomanda. La mine face asa din prima zi.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Temerile mele fata de reprezentanta Opel GL sau adeverit. Am fost azi dimineata acolo.
Cred era chiar seful de service cel care m-a intampinat. Dupa ce i-am descris problema, a abordat metoda "mecanicul Vasile, las' ca stiu eu ce are".
Fara alte investigatii a umblat la tampoanele de cauciuc de la capota portbagaj si le-a invartit astfel incat portbagajul sa se inchida mai greu si foarte greu si sa tina tensionata incuietoarea. Bine inteles ca nu asta era problema si a si dereglat inchiderea portbagajului, care se facea usor inainte. Tot acuza faptul ca e frig afara si ingheata incuietoarea, iar eu i-am argumentat ca nu asta e problema si ca face asa din ziua 1.
Niste neprofesionisti.

El sustine sus si tare ca asa trebuie sa mearga, adica din doua manevre:
1. descui usile.
2. descui porbagajul.
Eu i-am explicat ca, cateodata, se deschide chiar din manevra 1, iar manevra 2. esueaza des, dar m-a ignorat complet. Din pacate nu am putut replica defectul cu deschiderea din a 3-a incercare la fata locului.

In showroom era un Astra H sedan nou. Am incercat sa replicam problema acolo, numai ca mai mult nu mergea pentru ca avea bateria masinii descarcata.

A trebuit sa-mi refac eu reglajul tampoanelor. Oricum, investigatia mea nu se termina aici.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sa stii ca si la mine, de noua, descuierea usilor si portbagajului se facea in 2 timpi: la prima apasare-usile, la adoua, care trebuie sa fie mai lunga, portbagajul. De fapt asa mi se pare si logic, pentru ca altfel poti pleca cu portbagajul deschis.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pai de sa pleci cu portbagajul deschis? Diferenta este mare in manevre:
- ca sa deschizi usile trebuie sa apesi 1 data, sa zicem pentru 0.5s
- ca sa deschizi usile si portbagajul (cand functioneaza) trebuie sa apesi 2s.

Problema semnalata de mine exista. Portbagajul la mine se deschide din prima manevra tinand 2s apasat pe cheie, numai ca manevra reuseste foarte rar.

Dan56, sa spunem ca treaba este cum spui tu. Dar eu mai am problema, foarte des trebuie sa apas de 3 ori lung ca sa ia comanda de deschidere
portbagaj, ceea ce devine foarte enervant.

Statistic, situatia sta asa. Din numarul total de deschideri al portbagajului:
-10% se deschide din prima apasare lunga;
-50% se deschide din a doua apasare lunga;
-35% se deschide in a treia apasare lunga;
-5% se deschide din a patra apasare lunga.

Eu unul am nevoie sa deschid portbagajul cam in 80% din situatiile in care ma urc in masina, deci vreau sa-mi mearga functia asta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La vectra (mea) care are 3 butoane pe telecomanda se intampla in felul urmator (nu stiu daca e normal asa...)
- la prima apasare se descuie doar usa de la sofer
- la a 2-a apasare se descuie si celelalte usi + portbagaj
- daca apas lung din prima pe descuiere usi se descuie toate usile + portbagaj si incep sa coboare geamurile pe fata pana cand eliberez butonul din telecomanda.
- butonul de la portbagaj functioneaza normal (cred) si doar descuie portbagajul
- butonul de incuiere le incuie pe toate iar la apasare lunga ridiva si geamurile.
- descui masina cu cheia din yala de la sofer si orice as incerca celelalte usi nu se descuie... Idem si la incuiere... Se incuie doar usa de la sofer, celelalte ramanand descuiate... Aici sunt convins ca ceva e in neregula, dar nu-mi fac griji deocamdata pentru ca merge telecomanda + ca am si alarma...
PS: Vectra are buton pe portbagaj pentru deschidere. Modelul meu are fara yala dar am vazut si cu yala...

Chiar nu imi pot inchipui cata economie au facut cand au dat telecomanda doar cu 2 butoane (sincer alt motiv nu cred sa fie)... Cred ca mai mult de 50 de euro nu au facut... Daca pui pe langa cat costa masina mi se pare praf in ochi...
In alta ordine de idei cei de la reprezentanta sunt bine cunoscuti in faptul ca fac treaba de mantuiala si iau si bani multi...
Pe spatele celor care muncesc stau si fetele alea de joaca solitaire pe calculatoare sau se uita la TV si nu fac mai nimic...
Deci iti dai seama de ce cei din service sunt sictiriti si dau buleala...
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate Astra nu e Vectra si nu are nici functiile ei, si nici buton pe portbagaj.
In paralel cu repararea problemei cu care a fost deschis aces topic, as vrea sa mai deschid o idee cu montarea unui buton care sa deschida porbagajul.
Butonul va fi:
- din cauciuc, rezistent la apa, ceva similar cu
-montat:
1. in bara spate, deasupra numarului de inamtriculare, cu fata catre pamant, ascuns de vedere.
sau
2. in bandoul cromat de pe porbagaj, cu fata in jos catre bara, ascuns de vedere.
-cu impuls electric;
-legat la magistrala CAN a masinii sau la computerul de inchidere centralizata, daca are; ce tip de semnal trebuie sa dau?
-se va comporta ca butonul din bord de deschidere a portbagajului; atat timp cat masina este incuiata, daca il apesi nu se intampla nimic.

Trebuie sa mai aflu:
- de unde iau un buton de calitate foarte buna?
- cum ma leg cu butonul la magistrala CAN? Daca butonul din bord este unul simplu, as putea sa ma leg chiar in paralel cu el.
- cum se demonteaza bandoul cromat de pe capota portbagaj? Mie mi se pare ca-i lipit si nu prea imi surade ideea sa-l dezlipesc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt 100% sigur dar cred ca ai putea dubla butonul interior.
nu cred sa aiba treaba cu magistrala vietii.
un buton cat mai mic si cat mai ascuns.cred ca sub bandoul in colt e cel mai ok.
Skip ads

  • aurelian17

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Similar cu ceea ce vrea Laurentiu, as vrea si eu sa realizez un modul care sa incuie/descuie usile masinii in cazul in care primeste un semnal de comanda din exterior (in cazul meu alarma). In momentul de fata alarma foloseste butonul din bord, o improvizatie care functioneaza, dar nu mi se pare tocmai normala, si as vrea sa fac treaba asa cum trebuie. Are cineva idee daca se poate face asa ceva si daca da cum?

Am cautat informatii despre CANBUS la Opel si n-am gasit aproximativ nimic concludent. Eu am in minte in momentul de fata urmatorul aspect, un microcontroller PIC cu interfata can, care atunci cand primeste comanda din exterior sa scuipe o comanda de incuiere/descuiere usi de la caz la caz. E plauzibila ideea mea?
  • NBSYLVYU

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2010 Z1.6XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
AM UN OPEL ASTRA CLASIC III SEDAN 2011 SI DUPA O LUNA AM PROBLEME CU DESCHIDEREA PORBAGAJULUI CAND DAU SA SE DESCHIDA PORTBAGAJUL (CHEIE SAU BUTONUL DIN MASINA) CLANTANE DE CATEVA ORI SI PORTBAGAJUL RAMANE INCUIAT SINGURA POSIBILITATE DE DESCHIDERE ESTE SA RIDICI CAPOTA IN MOMENTUL CLANTANITULUI
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
la tine suna a problema rezolvabila din reglajele mecanice de la incuietoarea portbagajului. fiind noua, o vizita la reprezentanta rezolva repede problema. sa nu uiti sa ne scrii dupa ce ai rezolvat-o care a fost problema.
  • nedan64

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
NBSYLVYU a scris:AM UN OPEL ASTRA CLASIC III SEDAN 2011 SI DUPA O LUNA AM PROBLEME CU DESCHIDEREA PORBAGAJULUI CAND DAU SA SE DESCHIDA PORTBAGAJUL (CHEIE SAU BUTONUL DIN MASINA) CLANTANE DE CATEVA ORI SI PORTBAGAJUL RAMANE INCUIAT SINGURA POSIBILITATE DE DESCHIDERE ESTE SA RIDICI CAPOTA IN MOMENTUL CLANTANITULUI



domnule la fel patesc si eu. am trecut pe la reprezentanta opel din craiova dar erau prea ocupati.
daca ai rezolvat am rugamintea sa imi spui si mie cum.
cu detalii tehnice daca se poate.
multumesc de pe acum
  • nedan64

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
revin cu aceasta postare pentru ca doresc sa va spunca am rezolvat problema cu portbagajul.
cum am rezolvat:
- dupa ce ridici portbagajul se observa in fiecare colt cite un tampon de cauciuc;
- am desfiletat, o spira completa fiecare tampon, cu alte cuvinte am marit un pic "efortul" pe fiecare (le-am mai lungit un pic);
surpriza: la apasarea butonului totul functiona perfect.
am repetat manevra de citeva ori pt ca nu imi venea ca cred ca a fost asa simplu. si totul a fost perfect.
sper sa fie de folos si pt altii aceasta informatie!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu existe confuzii, problema de la inceputul acestui topic NU este rezolvata.
Mai rau, a trecut un de cand e masina in uz, si, cate o data, executa de doua ori comanda de deschidere. Adica, tin apasat pe cheie sa deschid, nu se intampla nimic, mai tin apasat inca o data, se aude de doua ori clonc-clonc (in mod normal de aude o singura data) si se deschide portbagajul, dar surpriza, nu se mai inchide pentru ca incuietoare a ramas pe inchis. Solutia e sa mai dau inca o data comanda de deschidere portbagaj.
  • nedan64

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Ca sa nu existe confuzii, problema de la inceputul acestui topic NU este rezolvata.
Mai rau, a trecut un de cand e masina in uz, si, cate o data, executa de doua ori comanda de deschidere. Adica, tin apasat pe cheie sa deschid, nu se intampla nimic, mai tin apasat inca o data, se aude de doua ori clonc-clonc (in mod normal de aude o singura data) si se deschide portbagajul, dar surpriza, nu se mai inchide pentru ca incuietoare a ramas pe inchis. Solutia e sa mai dau inca o data comanda de deschidere portbagaj.


va repet!
exact aceleasi simptome le-am avut si eu, chiar si pe cele pe care le descrieti in ultimul post.
dar, dupa ce am desfiletat tampoanele nu am mai avut probleme.
am deja mai mult de o luna jumatate de cind merge fara alte probleme.
  • dinodor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema cu inchiderea portbagajului. Azi am umblat la tampoanele de cauciuc si se pare ca ai avut dreptate. O sa vad in zilele urmatoare cum se comporta.
Acum am alta problema cu stergatoarele, de fapt cu duzele, nu arunca decat foarte putin jetul de lichid. (am si spalare faruri)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR