Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
De asta nu ma duc eu la update-uri.
Skip ads

  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ei baga mana in foc ca nu e de la upade-ul facut la imobilizatorul electronic. Nu stiu ce sa mai zic.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ce vrei sa-ti zica? Se scot si ei cum pot.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si pana sa fi facut upgrade-ul respectiv nu aveai problemele mentionate?
Skip ads

  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am masina din 2010 si nu am avut probleme. Eu am observat ca dupa upgrade insa mi-a mai explicat un inginer de la OpelGTT ca upgrade-ul s-a facut doar la calculatorul care controleaza imobilizatorul electronic nu la calculatorul central, nu a afectat altceva nimic. Ar fi posibil cumva, altfel ar fi service-urile pline cu cei care au facut upgrade daca defectul ar fi general. E doar o parere. Cel de la Radacini mi-a spus ca nu s-a intalnit cu un astfel de defect pana acum. Oricum nu pot fi sigur ca upgrade-ul ar fi cauza, am facut o asociere.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Poate fi o coincidenta.
Am avut si eu o problema cu un delay pe partea de radio si semnalizare, mi-au resoftat totul pe masina, BCM... mi-au luat la verificat toate legaturile electrice... pana la urma le-am solicitat sa ceara suport la Opel DE intrucat erau depasiti de situatie si am primit de la ei un VCI Code pentru reprogramarea unitatii radio. Deocamdata nu mai am probleme.
Pune-i sa iti verifice toate variantele de soft pe BCM... sa fie la zi.
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
IMultumesc pentru sfat. Cei de la Radacini banuiau modulul HMI care e foarte scump la ei. Doar ca modulul asta mai are si ale comenzi care se pare ca nu sunt afectate. O sa merg la ei pentru constatare si apoi vad ce fac. Macar sa imi depisteze defectul de orice natura ar fi el. Au zis ca 300-400 lei constatarea functie de cat verifica. Gtt-ul ma punea sa mai fac o diagnoza=150 lei .
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Poate fi o coincidenta.
Am avut si eu o problema cu un delay pe partea de radio si semnalizare, mi-au resoftat totul pe masina, BCM... mi-au luat la verificat toate legaturile electrice... pana la urma le-am solicitat sa ceara suport la Opel DE intrucat erau depasiti de situatie si am primit de la ei un VCI Code pentru reprogramarea unitatii radio. Deocamdata nu mai am probleme.
Pune-i sa iti verifice toate variantele de soft pe BCM... sa fie la zi.

La ce service ti-ai rezolvat problema?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
exact nu stiu cum ar trebuie sa fie si cum sta treaba legal, dar mi se pare de bun simt ca dupa ce ai plecat din service-ul lor cu probleme ... problemele aparute evident cauzate de ei sau de soft, sa le repare pe bani lor.

sa faca dignozele pe bani lor sau fa reclamatie la OPC si la GM germania, sa vezi cum se misca lucrurile atunci
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
mugurciup a scris:
clau70 a scris:Poate fi o coincidenta.
Am avut si eu o problema cu un delay pe partea de radio si semnalizare, mi-au resoftat totul pe masina, BCM... mi-au luat la verificat toate legaturile electrice... pana la urma le-am solicitat sa ceara suport la Opel DE intrucat erau depasiti de situatie si am primit de la ei un VCI Code pentru reprogramarea unitatii radio. Deocamdata nu mai am probleme.
Pune-i sa iti verifice toate variantele de soft pe BCM... sa fie la zi.

La ce service ti-ai rezolvat problema?


La Radacini Vitan.
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:exact nu stiu cum ar trebuie sa fie si cum sta treaba legal, dar mi se pare de bun simt ca dupa ce ai plecat din service-ul lor cu probleme ... problemele aparute evident cauzate de ei sau de soft, sa le repare pe bani lor.

sa faca dignozele pe bani lor sau fa reclamatie la OPC si la GM germania, sa vezi cum se misca lucrurile atunci

Cei de la Radacini mi-au facut o diagnoza gratuit dar nu se pot pronunta asupra defectiunii si nici a cauzei acesteia pentru ca la diagnoza nu a aparut niciun cod de eroare. Din punctul lor de vedere nu ar avea nicio legatura cu upgrade-ul la imobilizatorul electronic si nici eu nu pot dovedi contrariul.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu apareau erori, si-au dat interesul sa rezolve, dar am stat pe capul lor pana cand au recunoscut ca sunt depasiti si au cerut suport la Opel DE.
Macar sa depisteze problema... e din soft sau e o problema de hard.
Apoi sa iti expuna solutiile si daca trebuie schimbat ceva sa iti garanteze ca se rezolva si ca nu o iau pe.. incercate, altfel nu platesti piesa.
Skip ads

  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
acum un an de zile am cumparat un opel astra j 1.4 net turbo 140 cp, de la cumparare am observat ca la accelerarile mai bruste parca masina are un moment de ezitare in timpul accelerarii (nu la plecare) ca un lag.
mai pateste cineva asa?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
turbo lag ... e normal la motoarele turbo .... la astea mai moderne e mai mic , dar exista. Acu depinde de la ce turatie si in ce treapta de viteza esti.
Ezitare in ce sens ? te baga in scaun si apoi da in nas si apoi merge normal ..... sau dureaza un pic pana te baga in scaun ?
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Nici la mine nu apareau erori, si-au dat interesul sa rezolve, dar am stat pe capul lor pana cand au recunoscut ca sunt depasiti si au cerut suport la Opel DE.
Macar sa depisteze problema... e din soft sau e o problema de hard.
Apoi sa iti expuna solutiile si daca trebuie schimbat ceva sa iti garanteze ca se rezolva si ca nu o iau pe.. incercate, altfel nu platesti piesa.

Culmea, m-a sunat o tipa sa imi ceara feed-back dupa upgrade-ul la soft si i-am spus ca nu ii dau niciun feedback pentru ca sunt nemultumit de lucrare apoi m-a sunat seful de service de la Radacini bdul Timisoara ca sa ii expun nemultumirea. Parea intelegator si m-am programat marti 08.09 ca sa verifice toate versiunile de soft si sa updateze sau resofteze tot ce e necesar inclusiv BCM. I-am spus din start ca nu duc masina sa o demonteze pana nu fac tot posibilul pe parte de soft ca sa depisteze ceva. O sa vad. Postez dupa...
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
tipa aia probabil era de la opel romania ... cum iti ziceam, reprezentantele sunt foarte sensibile cand le zici celor mai de sus ca nu esti multumit. Probabil isi iau castane de la GM.

Profita acum si rezolva-ti problema
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Revin. Am fost in service din nou si mi-au verificat toate versiunile de soft si au resoftat tot ce era de resoftat. O singura problema a aparut si se pare ca asta ar fi cauza. Au primit de la Opel DE un fisier de programare VCI pt cd player si nu au putut sa il instaleze. Se pare ca este defecta unitatea CD playerului, CD400. Vor sa aduca o unitate si sa ma cheme sa o schimbe .
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pe banii tai?
  • mugurciup

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 J1.4XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pana acum nu am platit nimic, nici diagnoza nici update-urile de soft. Daca se dovedeste a fi defecta unitatea CD player si mi-o vor inlocui e posibil sa trebuiasca sa o platesc. Vom vedea. Sau voi face rost de pe undeva, pe net, dezmembrari ceva.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si mie mi-au reprogramat radio-ul cu alt VCI Code, dar la mine a mers.
Oricum, radio-ul nu mai e in garantie...
LE Din ce stiu, unitatea radio e destul de scumpa, mai bine iti iei o navi aftermarket. Din dezmembrari nu stiu daca merge, trebuie sa fie desperecheata si resetata... apoi programata pe masina ta... aici sunt altii care se pricep mai bine, te pot sfatui mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR