Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dobrei a scris:Multumesc pt sfaturi!
Am facut si eu testul si mi-a aratat 29- releu pompa benzina-

Unde s-o gasi si asta?

Nici nu stiu sigur daca am facut testul prea bine .
Mi se aprinde uneori becul bord pt. injectie.



releul de la pompa de benzina se afla tot pe langa mufa de test sau ala cu cifra octanica.....este o cutiuta neagra..de 2 pe 2 centimetrii (cam asa) pe care scrie ori Bosch ori Siemens si niste cifre: 87..35..85 ceva de genul...
O sa observi ca atunci cand pui contactul cutiuta aia o sa tzacane.
Ala e releul de la pompa de benzina.
Costa 300 de mii nou (siemens) si il gasesti la AlPadrino...acum nu jtiu de unde ejti tu...
In mod normal ala ori merge ori nu merge...nu vad ce ar putea avea....eventual curata-i contactele cu un spray special.
  • romi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sal am si eu aceeasi belea cu becul din bord, cred ca nu e bun amestecul de carburant iar lambda da eroare
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce eroare da?codu....
cum sa ai amestec bun?in mod normal benzina si aer?nu ..dar la tine exista si al treilea element: uleiul!
sau opelul fabrica motoare in doi timpi? Smile am glumit

pana nuti faci motorul,aici ma refer la 'mancat ulei' nu ai ce sa schimbi sonda ...ca il vei distruge si pe cel nou.
  • romi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da asa e...la 3 pistoane am compresie beton (am masurat compresia)dar la unul foarte slab. Tu ce crezi e spart pistonul? Motorul nu bate. Sau o fi rupt vreun segment? Nu a fost niciodata desfacut. Am gasit piston echipat marca AE cica nemtesc,tu ce zici sa-l schimb? multumesc!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
acuma 3 ani cand am luat masina manca ulei ca naiba si primul piston era slab,adica nu avea ardere completa in totdeauna inegrea bujia si de multe ori am mers in 3 pistoane....nu inteleg de ce doar primul piston facea figuri...
nu cunosc fabricantul...dute la magazine ca si UNIX sau AUTONET si dupa seria sasiului si al motorului poti afla ce segmenti iti pot oferi.....eu intodeauna incerc sa ma duc pe calitate .... ca in timp isi spune cuvantul....dar alegerea iti apartine....si dupa buget
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR