Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Domnilor...va pierdeti in amanunte desarte! Scopul acestei taxe...indiferent ce denumire a avut in timp, nu are legatura cu logica elementara! Poluare....vax...poluarea unui automobil nu are frontiere atata timp cat noxele se ridica in atmosfera si acestea sunt purtate mii si mii de km. Clasele Euro de la 0 la 5 sunt adevarate utopii, diferentele in fapt fiind infime sau inexistente! America...leaganul democratiei si al ecologiei nu are o asemenea taxa...in contextul in care cu totii stiti ce capacitati cilindrice au ei! Scopul adevarat este FURTUL de bani din buzunarele noastre la umbra unei ordonante (modificata si coafata de n ori) ce nu are nimic comun cu bunul simt si realitatea! Hotia si foamea statului primeaza aici...si nu cum ar fi corect...NORMALITATEA! Indraznesc sa cred ca daca prin absurd de maine in toata Romanica ar circula numai automobile electrice, peste cateva luni se va inventa o taxa si pentru acestea.....prin urmare scoateti banii din buzunare si umflati visteria statului mafiot, fara sa mai cautati motive logice pentru acest subiect!
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ca binei spui monser! crudul adevar.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ncsabi18 a scris:Poate ca spun o prostie,dar daca este o masina 4x4, nu se poate modifica in sensul ca luam jos cardanul, iar pe puntea din spate instalam un motor electric? atunci ar fi hibrid, nu?

Si daca ai reusi sa realizezi asta, cine ti-o omologheaza? Laughing
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Singura solutie pentru TAXA 0 verificata de mine a fost nu demontat A.C.,montat GPL,ori pus oiste in loc de motor.....o casa de avocati,o cerere catre serviciul inmatriculari,raspunsul cu negatia lor,contract de asistenta juridica 65 ron cheltuiti,3 amanari si intre timp greva judecatorilor apoi primit acasa comunicare ,inmatriculare autovehicul fara plata niciunei taxe. Era sa uit ,am primit asigurari ca se pot cere si banii pe actiunea judecatoreasca conform,contractului si chitantei IN ORIGINAL cu care s-au platit respectivii bani,justitia cateodata isi mai face si treaba conditia este sa apelezi la ea ...actul de guvernare la noi este bazat pe filozofia de smenar,iuteala de mana si nebagarea de seama a victimei cand este furata.
Skip ads

  • pocket

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Pe cine ai dat in judecata ca sa iti poti inmatricula masina fara plata taxei? Politia romana (respectiv cei de la inmatriculari)? Pe ce temei legal (Lege, articol de Lege, etc. ) ti-ai intemeiat cererea si actiunea in instanta?
  • elenacimp

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@mecaNIK-stii cumva si daca se pot recupera banii platiti deja pt taxa de prima inmatriculare?pe internet,am gasit cateva persoane care ziceau ca au facut asta dar nu mi-au raspuns niciodata la mesaje iar avocatul meu mi-a spus ca nu,pentru ca nu exista precedent judiciar (desi cred ca si-a gresit meseria).
Am peste 15.000 euro platiti pana acum pentru taxa auto la masini,din ianuarie 2007 de cand au introdus-o...

Multumesc pentru raspuns.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se face o cerere la Prefectura serv. Inmatriculari si permise auto prin care cereti inmatricularea autovehicolului marca,seria .... eu aveam si RAR deci dpdv tehnic apta ,fara plata acelei taxe deoarece ea contravine acordurilor semnate de Romania la aderare la U.E. avand in vedere ca a fost cumparata intr-un stat U.E. respectiv Franta si doresc sa o inmatriculez in alt stat tot membru ale U.E.(banuiesc eu) adica Romania.Se trimite recomandata ,primiti raspunsul negativ in max 30 zile si cu actele de provenienta,negatia Prefecturii,C.I. a vehiculului mergeti la un avocat chemati in instanta Prefectura pentru ca refuzand inmatricularea incalca legile europene,ei vor incerca sa cheme la radul lor Ministerul Mediului, ANAF-ul dar la mine au fost respinse si s-a dat hotararea de inmatriculare fara plata nicunei taxe.Mai nou am mai trimis pe cineva si la el nici macar n-a venit din partea prefecturii nimeni...primul termen si gata hotararea,acum asteapta comunicarea ,inca 15 zile termen de recurs si ...la inmatriculare.
Despre recuperare taxa deja platita nu stiu ce sa zic,eu am reusit sa obtin inmatricularea fara taxa si atat,logic este sa se poata iar treaba cu precedentul e in alte state nu aici.
  • elenacimp

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspuns.
Problema,asa cum a fost semnalata de un coleg pe alt topic,este ca intr-adevar este o diferenta intre taxa de prima inmatriculare si taxa de poluare.
Pentru ca majoritatea statelor din uniune au taxa de poluare pentru autovehicule,numai ca in limitele bunului simt,nu de 5000 euro cum am platit eu pt o singura masina.
Si se mai mira guvernantii ca de ce ne inmatriculam masinile in alte tari!
Pentru simplul fapt ca nu ne jefuiesc la drumul mare cu sumele astea aberante.
De exemplu,mai bine imi inmatriculez masina in UK si platesc 160 lire pe an,taxa de poluare si inca 40 lire la inmatriculare decat sa ma simt pacalita de guvernantii nostri de doi bani.

Imi cer scuze daca am deviat cumva de la subiect si multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu ati deviat cu nimic de la subiect cautati un avocat bun si o sa reusiti, asa cum spuneti taxa de poluare este si acolo DAR acea TAXA a fost platita la inmatriculare intr-un stat al U.E. cerandu-se si aici o TAXA indiferent cum o numesc acesti escroci de la guvernare este o SUPRATAXARE a unui bun provenit din U.E.
Eu nu sant avocat,m-am incapatanat sa nu ma las prostit si m-am luptat pentru mult mai putin...... 1.700E, victoria nu inseamna o avere pentru mine ci principiul de a nu ma lasa calcat in picioare, pentru suma platita merita continuat oricum s-ar numi este ilegala si contrara acordurilor semnate de Romania si colac peste pupaza justitia mai e si monitorizata unii judecatori care au viitor tin cont de asta si respecta legea nu bunul plac al guvernantilor.
  • pocket

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK, multumesc pentru raspuns!
  • badrian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
imi poti da o firma de avocatura sau avocatul care a castigat procesul.....sunt din caras severin si as vrea sa iau o masina la care e taxa 3500 euro...mersi
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In august 2008 ce taxa era? inmatriculare sau poluare?
Skip ads

  • figa anna

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:vezi ca omologarea poti sa o faci in orice unitate rar...
eu mi-am facut-o in braila cu toate ca sunt din galati...
masina am cumparat-o din ploiesti deci nu are treaba...

acum ma duc la RAR in Galati sa-mi trec toate dimensiunile de anvelope in cartea masinii (deoarece avand pe masina 205/55 R16 si in carte erau trecute 215/55 R16 nu am trecut ITP-ul... asta e singurul "defect" pe care-l avea masina...)... alti bani alta distractie dar imi trec in carte toate dimensiunile... daca imi cer spaga le dau la nas... ma duc pregatit... odata cu telefonul cu 2 gb liberi pentru inregistrare, odata cu bani marcati si cu politia in spate...

apropo, cand o face primul dintre noi sau o cunostiinta de-a noastra o inmatriculare cu GPL + taxa 0 sa ne dea si noua un semn
pana atunci eu nu cred...

ciao,am si eu o alfa 156 din 98 -99 si as vrea sa o pun pe gpl e adevarata chestia asta ca daca o pui pe gaz nu mai platesti taxa ,nu mai inteleg nimic din toata panarama asta,eu stau in italia si de asta nu stiu sigur ,daca cineva imi poate raspunde la intrebare imi face o mare favoare ,taxa e in jur de 3000euro si nu convine ,va multumesc
  • figa anna

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:vezi ca omologarea poti sa o faci in orice unitate rar...
eu mi-am facut-o in braila cu toate ca sunt din galati...
masina am cumparat-o din ploiesti deci nu are treaba...

acum ma duc la RAR in Galati sa-mi trec toate dimensiunile de anvelope in cartea masinii (deoarece avand pe masina 205/55 R16 si in carte erau trecute 215/55 R16 nu am trecut ITP-ul... asta e singurul "defect" pe care-l avea masina...)... alti bani alta distractie dar imi trec in carte toate dimensiunile... daca imi cer spaga le dau la nas... ma duc pregatit... odata cu telefonul cu 2 gb liberi pentru inregistrare, odata cu bani marcati si cu politia in spate...

apropo, cand o face primul dintre noi sau o cunostiinta de-a noastra o inmatriculare cu GPL + taxa 0 sa ne dea si noua un semn
pana atunci eu nu cred...

ciao,am si eu o alfa 156 din 98 -99 si as vrea sa o pun pe gpl e adevarata chestia asta ca daca o pui pe gaz nu mai platesti taxa ,nu mai inteleg nimic din toata panarama asta,eu stau in italia si de asta nu stiu sigur ,daca cineva imi poate raspunde la intrebare imi face o mare favoare ,taxa e in jur de 3000euro si nu convine ,va multumesc
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
NU .
Dar poti face ce am facut si eu, firma de avocati,veti trimite o cerere de inmatriculare a autovehicolului fara plata taxei catre Prefectura la serviciul inmatriculari,ei vor da raspuns negativ invocand H.G.-urile de rigoare se deschide actiune si in max 90 de zile ai hotararea.Cost aprox 150E...cred ca merita
  • figa anna

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:NU .
Dar poti face ce am facut si eu, firma de avocati,veti trimite o cerere de inmatriculare a autovehicolului fara plata taxei catre Prefectura la serviciul inmatriculari,ei vor da raspuns negativ invocand H.G.-urile de rigoare se deschide actiune si in max 90 de zile ai hotararea.Cost aprox 150E...cred ca merita

pai si ati reusit sa o inmatrculati masina cu 150e?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DA.
Sa nu credeti ca ma ocup cu asemenea lucruri,eu n-am vrut sa ma mai prostesca statul,daca s-a remarcat guvernantii aveau motivatii pentru tot ce-au facut in ultima peroada .....asa cere U.E. ....dar cand vine vorba de prevederi care nu le convin se fofileaza cu tot felul de H.G.-uri au numit prima taxa DE PRIMA INMATRICULARE apoi s-a numit DE POLUARE ele contravin tratatelor semnate de Romania la aderare...deci tribunalul va solutiona cauza in favoarea reclamantului.Incercati sa luati legatura cu o casa de avocati...dar persoane care nu considera deranjul prea mare pentru onorariul primit,de preferat cei care au mai deschis asemenea actiuni.
  • figa anna

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:DA.
Sa nu credeti ca ma ocup cu asemenea lucruri,eu n-am vrut sa ma mai prostesca statul,daca s-a remarcat guvernantii aveau motivatii pentru tot ce-au facut in ultima peroada .....asa cere U.E. ....dar cand vine vorba de prevederi care nu le convin se fofileaza cu tot felul de H.G.-uri au numit prima taxa DE PRIMA INMATRICULARE apoi s-a numit DE POLUARE ele contravin tratatelor semnate de Romania la aderare...deci tribunalul va solutiona cauza in favoarea reclamantului.Incercati sa luati legatura cu o casa de avocati...dar persoane care nu considera deranjul prea mare pentru onorariul primit,de preferat cei care au mai deschis asemenea actiuni.


DECI ASTA ESTE UNIKA SOLUTIE ....IN MAX 90 DE ZILE SE TERMINA TOTUL,DOAR CU 150E CU TOATE CHELTUIELILE DE JUDECATORIE SI AVOCAT?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Chiar mai putin Very Happy in cazul meu 600ron deschiderea actiunii,inca 50ron trimis o cerere prin curier....pe neincrederea oamenilor in sansele de castig se bazeaza si marlania guvernantilor.
  • figa anna

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Chiar mai putin Very Happy in cazul meu 600ron deschiderea actiunii,inca 50ron trimis o cerere prin curier....pe neincrederea oamenilor in sansele de castig se bazeaza si marlania guvernantilor.

dar de a inmatricula in bulgaria ce spuneti?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR