Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • @WSV
  • *
  • 5 mesaje
  • din 30 Apr 2011
  • Astra 1995 X16XEL
  • Bucuresti
  • @WSV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pe neincrederea oamenilor in sansele de castig se bazeaza si marlania guvernantilor.

Exact, învãțați oameni buni sã vã apãrați drepturile ! Informați-vã, citiți legi, și nu vã lãsați cãlcați în picioare, mãcar acum cã suntem în UE, și avem și noi depturi ca orice cetãtean european!
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
Ce facem cu taxa de mediu, pe care am auzit azi, ca o vor plati si cei ce cumpara masini gata inmatriculate?
Eu am inteles ca se v-a plati la PRIMA vanzare, deci daca sunt deja 2 proprietari in carte suntem scapati?
Chiar sunt derutat, am si la vanzare o masina(Zafira), si tot odata de inmatriculat(Frontera), dar am stat sa recuperez nr de pe Zafira. Cred ca renunt la ele(nr), si o sa dau fuguta la inmatriculari.
  • alexmax84

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Chiar mai putin Very Happy in cazul meu 600ron deschiderea actiunii,inca 50ron trimis o cerere prin curier....pe neincrederea oamenilor in sansele de castig se bazeaza si marlania guvernantilor.


Salut! Sunt in situatia in care ai fost si tu in sensul ca vreau sa chem statul in judecata pentru a nu mai plati taxa de poluare.
Din pacate, am dat 400 ron unei case de avocatura sa se ocupe, insa din feb 2011 si pana acum nu s-a intamplat nimic. Din contra, am sunat la ei pentru ca verificasem pe siteul ministerului situatia dosarului si am vazut ca cererea de chemare in judecata mi-a fost respinsa deoarece nu s-a platit taxa de timbru judiciar. Oare avocatul nu stia ca trebuie platita taxa de timbru judiciar?
Mi-ai putea spune care sunt pasii de urmat? Eventual m-ar ajuta numele avocatului care s-a ocupat de cazul tau.
Merci
  • Iulyano11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si eu vreau sa dau statul in judecata pt taxa de prima inmatriculare...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
// OFF TOPIC, pana una-alta dati-va in judecata... avocatii Twisted Evil dupa parerea mea sunt sau prosti de bubuie, sau tepari... Crying or Very sad
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am inteles ca taxa de inmatriculare (sau poluare ?), aplicabila unui autovehicul inmatriculat inainte de 2007 primului proprietar, in cazul vanzarii, se aplica de la 1 ianuarie 2012. Ma aflu in aceasta situatie. Am cumparat masina din Germania, in 2006, am inmatriculat-o, nu inainte de a plati VAMA pentru ea, vreo 1500 euro, am si acum chitanta. Ma gandesc sa o vand inainte de 1 ianuarie 2012 (fratelui meu Smile ) sa scap de o cheltuiala viitoare in plus. Adica, daca o sa o vand vreodata, sa nu mai fiu nevoit sa platesc aceasta taxa de inmatriculare/poluare, care mie mi se pare ca e abuziva/aberanta. Cum e posibil sa mai platesc ceva, daca am platit o data (cu varf si indesat), cand am inmatriculat-o?
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am auzit ca de la 1 ianuarie 2012 se schimba taxa, si isi schimba si denumirea, in martie vreau sa imi aduc o masina, oarea se mai pote castiga procesul cu statul, cu noua taxa in vigoare?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Taxa asta nu aduce nimic nou juridic! Din contra, apar alte discriminari mai mari ca pana acum, dar depinde si de instanta care judeca cauza!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Posibil, insa discriminarea pe baza careia s-au castigat procesele a cazut. Pana se va gasi alta va fi durere.
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Citeam acuma legea si :
ART. 8
(1) Taxa nu se plãteºte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale în vigoare;
b) acordate instituþiilor de învãþãmânt, sãnãtate ºi culturã, ministerelor, altor organe ale administraþiei
publice, structurilor patronale ºi sindicale reprezentative la nivel naþional, asociaþiilor ºi fundaþiilor de
utilitate publicã, de cãtre guverne strãine, organisme internaþionale ºi organizaþii nonprofit ºi de caritate, prin
donaþii sau finanþate direct din împrumuturi nerambursabile, precum ºi din programe de cooperare ºtiinþificã
ºi tehnicã;

c) confiscate sau intrate potrivit legii în proprietatea privatã a statului ºi acordate cu titlu gratuit în
conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiþiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare.[b]
Concluzie: daca imi infiintez un ONG si primesc masina prin donatie nu trebuie sa mai platesc taxa?, oricum infiintarea ONG-ului este in derulare
Masinile corpurilor diplmatice sunt scutite de taxa, si asta e o discriminare, doar si alea polueaza
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Buna baieti,am folosit un intermediar pentru a face constatarea RAR si costul final cica e de 8mil.Nu mi-a adus factura,chitanta nimic.E posibil?Masina asa cum am spus e o Zafira 1.8 benzina din 2001 Euro4.Posibila tzeapa?Mersi.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR