Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 50 cent

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ma refer la Omega B, de dupa 2000 .
Am vazut pe autovit vreo 6-7 de vanzare cu preturi intre 7800 si 12000 euro, majoritatea cu peste 100k km la bord, toate 2.2 dti.

Eu cred ca sunt relativ ieftine, avand in vedere ce ofera aceste masini ( aici ma refer la dotari, motoare and looks Smile )

Voi ce credeti ?


Ultima modificare facuta de 50 cent la Mar 13 Oct, 2009 7:32 pm
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
- un model cand nu are cautare pe piata, automat pretul scade mai mult decat la altele.
- pentru ca este o masina cam mare pentru oras.
- segmentul de piata pt care a fost proiectata (limuzina de lux, la pret mic)nu (mai) exista, in Europa, daramite in Romania.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
+ costurile de intretinere
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si as mai adauga tractiune spate de care fug multi, motorizari nu tocmai adecvate (cu unele exceptii importante Wink ), consum mare la cele pe benzina...
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Personal cred ca e vorba in special de segmentul de piata caruia i se adreseaza, asa cum a zis chiciuc. La bani mai multi deja sunt accesibile masini de clasa inferioara, insa mai noi si cu nume mai bune.
  • sandocan

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mda ce sa zik...de bmw nu se mai vaita nimeni ca au tractiune pe spate:) dar daca te duci iarna la sinaia ii vezi pe toti cu 5km /hSmile eu zik cu niste cauciuce Smile bune de iarna se rezolva problema
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai cred ca sunt masini pt germania sau alta tara cu sosele adevarate si destul de lungi sa ai unde sa mergi cu ele.
cred ca mai este si o politica la mijloc sa se vinda masini gen Astra care dupa 3-4 incepe sa te lase ori la Omega daca este bine intretinuta nici dupa 10 ani nu scchimbi prea multe, si atunci astia de la service cum vrei sa traiasca. ex daca nu ar fii tractiunea fata nu s-ar vinde planetare.
daca te gindesti ca nemtii le-au bagat la Politie inseamna ca stiau ei ceva.
Dar legile economiei sunt altele.
Un exemplu din electronica este graitor.
sistemul video Betamax era mult mai bun decit VHS-ul dar pe piata s-a raspindit al 2-lea. de ce?...?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Omega e limuzina..si nu se compara cu astra sau restul claselor...afara in germania inca si acuma sunt masini de top!
Skip ads

  • sandocan

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sunt de acord cu u eu sunt super multumit de ea ( 2.2dth)
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
posesor omega b 1995 benzina.nici nu se compara cum stai intr-o omega cu o masina de clasa inferioara.sa fim seriosi ca cei care au masini mici numai ei stiu dupa un drum lung cum le este spatele si genunchi.acuma ce sa zica si ei -daca nu au de ce sa se lege se leaga de consum.stiam la ce ma astept cand am luat un omega pe benzina
  • mariustart

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Calibra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
are dreptate Mirac, si optiuni, si confort, si aspect sa consume 5% nu se poate, eu sunt la a doua, dar sunt f. multumit. eu am omega B '96 2.0 16V, daca ar trebui sa o dau, decat s-o dau pe 2 lei,mai bine sa rugineasca in curte.
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am omega de 2500dt,cu motorul de bmw si sincer daca nu o calc nu ma pling de consum.stau in strainatate unde drumurile sunt mai bune,nu trebuie sa schimb vitezele tot timpul,sau sa frinez ca vine o curba apoi iar sa o acelerez ...
in nationala cu limita de 100 daca merg pina in 110 scot un consum de pina 5,8,pina dar am scos si 5 si sub 5.
in autopista cu limita de 120 daca merg pina in 140 un consum de 6-6,5;tinind cont ca spania este un relief de stinci deci nu e doar drum drept in mijlocul cimpiei.
iar in oras pina in 8 litri deci tinind cont de greutate,spatiul interior si confort,un porbagaj destul de mare nu cred sa consume chiar asa de mult.sau cel putin egal cu un benzinar de 1800cc.,de aceiasi vechime dar nu cu acelasi spatiu si confort.si apoi cind bagi piciorul in asta apoi merge ,rupe dealu;dar un benzinar cam te rogi la deal binenteles ma refer de aceiasi vechime sau mai vechi.
deci masinile sunt bune dar sunt pentru drumuri bune si lungi,nu pentru orse aglomerate,parcari putine si trasee scurte.
de aceia sunt asa ieftine masinile astea.un prieten a dat 2000 € pe un saxo de acelasi an cu omega mea "98 si eu am dat 1900 cu clima si control de viteza.dar toti cauta masini mici si practice.
Skip ads

  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
in general clasa de lux, la mina a doua, are pretul scazut din cauza motorizarii (implicit taxe)
dar o masina de lux este si altfel proiectata dar si executata - de aici rezulta fiabilitatea
  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
partea buna cu preturile mici este ca ne putem lua un omega full fara mari cheltuieli
eu am 2 cred ca o sa-mi mai iau una
un elite Smile)
  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Very Happy
mare adevar
  • Robby_sec

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat omega din 2003 cu foarte multe dotari si am dat super putin pe ea 4200 euro. dar la aces pret are si unele mici probleme, cum ar fi: nu imi arata temperatura din exterior, nu imi pot regla temperatura dorita la clima si are grila crapata. in rest este totul ok.eu cred ca putini apreciaza masina aceasta la adevarata ei valoare...
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am și eu de zis ceva :

CINE FUGE DE TRACȚIUNE SPATE NU-I ȘOFER SAU E PREA BÃTRÂN PENTRU A EXPERIMENTA
  • bigbalu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Orice ar spune toata lumea Omega a fost si va ramane un simbol al marcii Opel. De un an sant posesorul unei Omega B din 1998, 2.0 16V https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=777161#777161 si sunt foarte multumit cu alegerea facuta! La 12000 ron am luat masina cu full de optiuni si e o masina mare si aspectuasa! Si ca sa fiu on-topic cred ca Omega s-a ieftinit din cauza scoaterii din fabricatie si pt ca multi romani nu stiu prea multe despre aceste masini! Si intretinerea nu-i chiar un capat de tara daca te porti cu bun simt cu masina!
  • mariustart

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Calibra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bigbalu a scris:Orice ar spune toata lumea Omega a fost si va ramane un simbol al marcii Opel. De un an sant posesorul unei Omega B din 1998, 2.0 16V https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=777161#777161 si sunt foarte multumit cu alegerea facuta! La 12000 ron am luat masina cu full de optiuni si e o masina mare si aspectuasa! Si ca sa fiu on-topic cred ca Omega s-a ieftinit din cauza scoaterii din fabricatie si pt ca multi romani nu stiu prea multe despre aceste masini! Si intretinerea nu-i chiar un capat de tara daca te porti cu bun simt cu masina!

ai dreptate,in mare parte, sunt ieftine, ca toata lumea se fereste de tractiune spate, de ce ...nu stiu, plus consumul, care nu mi se pare foarte mare, in comparatie cu marimea masinii si confortul oferit, mai e si problema parcarii, etc., de aceea nu sunt foarte cautate, oricum, din punctul meu de vedere este o masina buna si tehnic si estetic. plus ca linea si designul caroseriei nu mi se pare demodat, desi B1 a iesit in 1994.Eu raman la aceasta masina, pt. 1-1,5 litri in plus, merita...
  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am un 2.5 TD care in oras consuma in jur de 10(niciodata nu a depasit consumul de 11).
am mai achizitionat de la un prieten , contra sumei de 1000 euro un alt TD inscris
s-a ajuns la preturi de nimic pt masini bune
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR