Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dan81aug

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Combo 2016 ZXC1A
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu filtrul de polen am reusit sa ma lamuresc unde este , dupa ce o sal schimb o sa va zic cum era , dar as mai vrea sa va intreb unde ar fi clapeta aia de recirculare sa o verific sa nu fie blocata aveti idee ?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dan, in spate la filtrul de polen.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu patesc acelasi lucru(apare condens dupa oprire auto si ingheata peste noapte).
Pt mine rezolvarea este urmatoarea:dupa oprirea masinii/motorului las usile deschise cateva minute pana se raceste interiorul .In acest fel nu mai gasesc geamurile inghetate pe interior (folosesc mult clapeta de recirculare deschisa pt ca fac drumuri scurte si se incalzeste mai greu cu aer de afara).
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am meriva din 2004 diesel ,am schimbat filtrul de polen in primavara ,seara las putin deschis geamul din dreapta fata si azi dimineata aveam gheata si pe interior iar dezaburirea merge f. greu cu toate ca masina se incalzeste usor.mai sunt si alte sfaturi?Multumesc
Skip ads

  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
boditza a scris:2 lucruri se pot intampla:
-filtru de polen imbacsit, trebuie altu nou indiferent
-clapeta aia de recirculare blocata. am vazut 2 astra g pana acum cu problema asta, ambii au rezolvat anuland recircularea desi eu unu nu o vad ca pe o solutie


salut , asa am si eu beleaua asta ma nebuneste cu aburirea asta a geamurilor , se fac toate la mine nu numai parbrizul . am dat si filtru de polen jos de la ea acuma merg fara el si tot asa imi vine sa ma dau jos din ea. Stiu ca ar mai fii si treaba aia cu clapeta de la recirculare sa fie pe inchis dar cum sa fac sa vad pe unde ma pot uita , de apasat pe buton e simplu dar nu stiu daca functioneaza de asta zic sa ma uit sa vad daca este pe inchis , am avut tendinte de a da masina din privinta asta ma nebuneste . spuneti-mi daca stiti pe unde pot verifica clapeta aia de la recirculare va rog frumos .
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand pentru a numai ingheta gemaurile, ele trebuie sa fie foarte curate..
Evitati sa le stergeti cu "materiale textile" cand sunt umede!
Spalati geamurile cu solutie CLIN
Si de ficare data cand cobor din masina iarna, mut recircularea aerului doar la picioare, evident pe treapta 0 [inncis] ( nu 1..4)
Aerisiti spatiul interior al masinii de cate ori aveti ocazaia. Deschideti usile, aveti grija ca presurile din masian sa nu fie umede!

P.S Urmati tutorialul, foarte util vara dar mai ales iarna! https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69847
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pe mine ma intereseaza mai mult cum sa ajung la clapeta aia de recirculare ce tre sa dau jos ca aia la mine e inchisa e blocata pe inchis. daca stiti spuneti-mi si mie va rog . Multumiri anticipate !
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
dai torpedoul jos ... si o vezi... e neagra si mare. Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR