Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va salut detin o vectra b 2.0 16v 140SRI ... as vrea stiu daca e cineva pe forum care poate sa imi spuna ce tuning mai usor la bani se poate face la un motor ca al meu 2.0 16v 140cp X20XEV ... Astept pareri Very Happy
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dar de ce vrei tu tuning la motor? Nu iti ajung cei 140 cp pe care ii ai? Ai acolo pe unde stai numai drumuri bune? (adica nu stai in romania?). Cunosti efectul pe termen lung al modificarii parametrilor de functionare ai motorului? Tuning mai usor la bani=tzeapa sigura Wink .
Si potoleste-ti sufletul zburator.. Laughing
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Usor la bani?Nu prea exista deoarece aceste accesorii sunt scumpe si c-am multe ca tre sa modifici mai multe pe la motor si numai oameni priceputi ar trebui sa-ti umble la motor ca poate dupa aceea poti arunca motorul.Am vazut undeva pe net(magazin online de piese auto),chit de tuning pentru motoare dar nu stiu exact unde,in care erau incluse o gramada de piese si era scumpa ca dracu.Eu zic sa cauti pe net in google si vei gasi numai ai griji cine ti-le monteaza.Oricum si eu zic ca daca ai 140 de cai in motor ar trebui sa-ti ajunga,eu am 115 si sunt multumit de ei cind calc merg dar si minca ca dracu,la ai tai nu vreu sa ma gindesc cit manca cind apesi pedala pina in fund.De altfel mai poti sa faci tuning prin schimbarea de piese pe niste piese sport dupa cum am inteles eu(schimb de filtru de aer cu filtru sport,suspensii sport,etc.),prin aceasta modalitate mai castigi niste cai putere.
Era sa uit mai este si chiptuning dar ala iti uzeaza motorul foarte mult daca scoti limitarile din el(nu resoftare).Iti las o adresa sa te uiti aici poti gasi ce cauti si e mai usor la bani decit sa cumperi piese:http://www.superchip.ro/ ,este destul de scumpa treaba.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sa nu te puna prostia sa iei chip
chip e o harta facuta cu setari fixe care nu se va potrivi 100% cu masina ta si o sa ti-o distrugi.
mai degraba un remap la colegii de la EDS daca vrei soft
dar mai intai as recomanda un tuning hard si apoi soft
ieftin ai putea sa schimbi filtrul de aer cu unu Pipercross Viper cu inductie racita.Apoi scoti catalizatorul de tot sau pui unul sport.Scoti toba intermediara,si pui o toba finala de inox.Apoi dupa ce ai facut asta as recomanda un remap.
Asta ar fi solutia cea mai ieftina.
Skip ads

  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut cangri ... sa sti ca imi ai dat o idee excelenta cu filtru si toba ... ce mah int e ca asta sa fie directa de la saxofon pana la finala de inox ? ... si filtru de care zici u Pipercross Viper cu inductie racita ... unde il pot gasi ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da, scoti si catalizatorul si intermediara iar in locul lor pui teava de inox,iar ca finala pui o toba "custom" tot de inox.
Pipercross Viper gasesti pe google.
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
e f misto pipper cross ... acum sa vad cum fac io rost de teava de inox ca sa ii fac evacuarea... unu sudor bun ca inoxul se sudeaza in argon ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Masina fiind facuta de la inceput cu catalizator, scoaterea acestuia si a intermediarei nu va ajuta prea mult, in afara cazului unui tuning electronic ulterior... Rolling Eyes
Incepe prin a anula EGR, nu casigi prea mult in putere, dar e gratis si iti garanteaza un motor care nu se mai imbacseste
Skip ads

  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Aici am vazut de vinzare:
http://www.4tuning.ro/magaz...iper-id-3433.html
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai stai asa ... pt ce foloseste EGR la motorul meu ? si se anuleaza asa " desfaci un surub si gata ? "
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am mai vazut si eu pipper cross ... dar mi se pare exagerat de scump ... pt ce ? e acelasi filtru sport .. doar ca isi ia aer direct ... si asa ceva se poate prelucra ... deocamdata astept ... as incepe cu o evacuare completa + serpisori
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
EGR-este pentru noxe,iti baga inapoi gazele arse in motor dar se poate inactiva din soft(este cine si-a dezactivat mechanic dar la masinile mai noi nu merge ,trebuie din calculator).Problema e ca vei avea noxe mai ridicate.Mie din cauza gazelor recirculate mi sa dus motorasul pas cu pas(am scos furtunul si am bagat-o jos dupa motor).
Skip ads

  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mda ... deci am inteles nu se umbla la EGR Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La X20XEV sistemul e pur mecanic, anularea, perfect reversibila pentru controlul tehnic, e o jucarie... Smile
  • Ludovic

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inoxul se sudeaza si cu electrozi de inox! Very Happy
  • pele_costel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am evacuarea toata sport galeria din 4 serpisori apoi2 iesiri pana in spate iar acum trebuie sa cumpar finala nu stiu de unde .de pe piata imi este frica sa nu o iau din tabla si mi-am pus si filtru catalizatoru l-am dat jos .Acum cati cai are k inainte avea 136? sunetimi daca aveti idie multumesc Crying or Very sad Crying or Very sad
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai cu parerea ... cred ca ai mai castigat 10cp la serpisori , si 3-4cp la filtru deci in total ai cam avea 150cp... dar mai bn e sa ii faci un test dino ... nu se stie daca ii mai veai pe aia 136 intregi ... or mai fi obosit din iei cativa ...Very Happy
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
doamne ce usor cresc caii astia din 2 tevi de inox si o bucata de bumbac.
inseamna ca daca scot filtru de tot castig sasa cai frumosi?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tinand cont ca s-au mai pierdut in timp nu m-ar mira ca in cazul in care o pui pe dyno sa aflii ca ai mai putini:)
  • edutzu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai de asta am precizat si eu sa ii faca un test dino inainte si dupa ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR