Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu,holzsuruburile sunt bagate in cauciuc de afara inauntru,iar granita dintre ce am facut eu si pana e foarte mica.. Razz Numai ca ele fiind gandite din fabrica pentru tinte au talonul mai gros (cred),sau poate asa or fi astea cu talie inalta,de jeep.In orice caz,aveam un cauciuc fara janta,in atelier,si pe ala am facut proba cu primele tinte,insurubandu-le la mana,cu surubelnita,iar cu cealalta mana pipaiam prinnauntru,sa vad daca strapung pana la interior.Nu s-a intamplat,dar nu-i timpul pierdut.
M-am gandit ca daca iei un cui si-l porti in roata pana se toceste si tot nu sare,chiar daca floarea ramane afara,de ce ar sari un holsurub cu grosime de 4 mm,care e infiletat (si nu infipt) intr-o gaura de 1 mm,pe distanta de 2 cm..Ramane de vazut.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poze cu ultima inventie.
Dupa 2 zile de folosinta,se vad deja urme pe ele.Sper sa ma tina macar 10-15 zile.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pentru faza cu holsuruburile are un efect scontat doar pe gheta , pe zapada e ca un pipi in vant ! Wink
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce tare:)) nebunia asta am mai vazut-o pe o frontera cu 2 usi care o folosea doar pentru camp etk, dar suruburile aveau un cap in muchii, nu pe rotund ca acestea, faceau zgomot, dar era diferenta, pe gheata cel putin lasa niste urme Smile)))

Bafta!
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Sunt ghinturi anume pentru bagat in cauciucuri, dar nu stiu daca pot fi puse in anvelope fara gauri pentru ele. Sa ne spui si eficienta solutiei tale!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:pentru faza cu holsuruburile are un efect scontat doar pe gheta , pe zapada e ca un pipi in vant ! Wink

Ba nu,e ca un pipi IMPOTRIVA vantului.. Embarassed
Si da,stiu ca sunt si facute de fabrica,numai ca degeaba le ai daca nu exista si pistolul care sa le infiga in gaura respectiva.Gaura si ea tot de fabrica,din turnare.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da ai dreptate -IMPOTRIVA -vantului , important este efectul ,si anume ca impotriva vantului sau in vant in ambele cazuri risti sa te uzi pe pantaloni ,oricum ideea este de urmat referitor la a "planta "holsuruburi in cauciucuri , eu neavand ce sa stric (cauciucuri)am sa ma limitez la a confectiona huse antiderapante dar v-a trebui sa gasesc materialul din care sa le fac !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai l-ai cautat si nu l-ai gasit,stiind care e,sau vei face asta intr-un viitor,candva..?Daca stii despre ce e vorba si de unde se ia,spune-ne si noua.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Iti dai seama cum se aud acele "holsuruburi" pe asfalt ?Very Happy.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Foarte tare ideea ...vorba sloganului 'Power is nothing without control ' adica am putere,am 4x4 si mi-am facut si legatura cu solul ,marirea distantei va face mai eficient cauciucul pe zapada,noroi,tintele ajuta cand suprafata e sticla una nu se exclude pe cealalta,daca zboara un holsurub la masa lui si cu ce viteza poate da intr-un parbriz mici sanse sa faca vreo ciupitura,pericol de explozie zero ca taietura e in zimti doar e zgariat putin balonu si fiti linistiti ca are destule panze si straturi de protectie,iar la cat de uniforme si regulate sunt executate e chiar frumos.Am avut un Aro 10 cu cauciucurile cramponate ultimile modele de mergeau la export,pe zapada a trecut la Clabucet de NISSAN,un KORANDO ,un MONTEREY ala a cedat primu'....asa ca cei 65 de caluti cu ghiare sunt mai buni decat 200 fara unghii daca scurma pamantul corespunzator Very Happy
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Pai l-ai cautat si nu l-ai gasit,stiind care e,sau vei face asta intr-un viitor,candva..?Daca stii despre ce e vorba si de unde se ia,spune-ne si noua.

modul de confectionare este destul de simplu , are la baza metode de croitorie si cu ajutorul unei masini industriale de cusut si cu ata corespunzatoare se pot face relativ usor , problema este ca nu stiu ce material este folosit la aceste huse ( nu am vazut live si nu am studiat de aproape tesatura folosita ) ,daca as gasi o tesatura destul de rezistenta la frecare care sa aiba si proprietati antiderapante nu ar fi o problema in confectionarea lor , la partea de practica ma pricep deoarece lucrez in domeniu !
  • marianu marian alin

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Dragos, un posesor de astra g te felicita pentru inventivitate si munca depusa. Daca ii sa facem multe multe calcule, teoretic nu e prea bine, dar important e ca in practica merge. M-am mirat si m-am distrat tare vazand munca ta Wink
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos si util. Ai folosit si ceva ''lipici'' de vulcanziare cand le-ai insurubat? Cred ca asa sansele sa mai iasa vre-unul ar fi nule.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Am deschis aceasta discutie deoarece m-am lovit personal de aceasta problema..Avand cauciucuri ALL-SEASON,am constatat ca nu-si faceau treaba cum trebuie pe zapada sau noroi,chiar daca am 4X4.Gumele mele aveau destul de multa "carne",insa santurile dintre ele erau prea subtiri pt a da randament pe zapada/noroi.
Un set de 4 anvelope SH,de iarna,bune,ajungea la 8-10 mil.. Sad Ce-i de facut,mi-am zis.Eu.In sinea mea.Am intrebat pe la diverse vulcanizari de aparat de rescris cauciucuri..Nimic.Unii nu aveau,unii nici macar nu auzisera,iar unora trebuia sa le explic de la 0 ce vreau de fapt.
Am incercat sa fac eu un aparat de acel gen,care este ca un fel de pistol de lipit urias,iar in loc de ansa are o tabla ascutita(care se schimba de la model la model,pe dimensiune).Acea tabla se incinge aproape de rosu,si intra in cauciuc precum laleaua in branza de vaci.Scoate si un pic de fum.
Nu am reusit,si am cautat alta cale. Twisted Evil Am pus mana pe maretul FLEX!
Si intr-o frenezie care m-a tinut 2 zile,am tot taiat cu flexul din cauciucuri,de se umpluse strada de fum si miros de cauciuc ars.Iar eu pe fata si pe haine eram plic de cauciuc ars,care CULMEA,nu se lipea,ci se dadea jos cu mana,fara cea mai mica urma.Asta la rece,ca daca dadeau bobitele de cauciuc de caldura,s-a terminat,se intindeau si nu se mai luau decat cu diluant.
Buuun..Sunteti curiosi ce a iesit..?
Astea sun poze cu ele "crude",maine pun poze cu ele merse un pic,mai ales ca pe spate am facut model diferit...


Salutare SUPERDRAGOS. Pentru reprofilarea unei anvelope poti folosi un ''cutit de taiat cu incalzire''. Poti modela cu el orice anvelopa de 4x4.
Mai multe detalii aici http://www.4x4wire.com/toyota/tech/sipe/
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai de la ideea asta am plecat,dar la noi se cerea o gramada de bani pe resctierea unui cauciuc.Si 60 USD as da oricand pe aparatul acela,numai ca daca e in USA nu ma coafeaza.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai si prin Germania sau Anglia nu ai gasit nimic? ''Cutit'' ca acesta sau macar ceva asemanator si la pret?...Ia legatura cu baieti care sunt prin cluburile 4x4 oficiale. Cu siguranta o sa gasesti ceva , macar sa te indrume cum sa le faci.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sincer nici nu am cautat..Am facut sa vad daca se poate,cauciucurile acelea nu le mai folosesc deja,am altele consacrate de iarna.De bine de rau,iarna trecuta si-au facut treaba,si au mers si pana in toamna..Daca mi-ar pica altele noi dar all-season,m-as interesa mai mult.Sa vedem ce-o mai fi anul asta.
  • parula66

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2012

  • Mesaj Privat
interesant
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dragos....ai muncit nu gluma, mai ales ca a necesitat si atentie sporita sa nu scapi flexul mai adanc...Felicitari!
Fata de lanturi sau alte dispozitive folosite, care de multe ori nefiind echilibrate pe roata, conduc la o uzura prematura a multor subansamble, pivoti, articulatii, planetare, etc, ideea de a "rescrie" gumele este buna...dar si munca de sisif! Eu sunt interesat pentru iernile urmatoare de "jucarica" prezentata in clip, care cred ca elimina in mare proportie acele uzuri mentionate si cred ca au aderenta atat pe zapada cat si pe gheata! Daca gasesc de cumparat bine...daca nu, gasesc eu si amicii o metoda homemade de adaptare/constructie, cu materiale ce se preteaza pentru asa ceva...
Ce parere ai/aveti de jucariile astea?


  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@D_M_G te-ai interesat sa vezi cat costa jucariile acelea? 250 epuroi+transport.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR