Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
buna buna fani opel. dupa cum spuneam mi-am pus folia pe capota. INTREBARE. POLITIA romaneasca nu ne umple torpedourile cu amenzi? masina ii inmatriculata in italia si odat pe an mai fac cate o tura prin romania. si nu as vrea sa am probleme din partea lor...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Romania legea spune ca 70% din culoarea masinii sa fie cea din certificat deci nu ai treaba. Nu stiu in Italia, mai bine te interesezi si la ei ca aia au amenzi usturatoare.
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna, as avea si eu o intrebare, am folie de imitatie de carbon 3M pe capota unei Vectra B din 97 si acuma as vrea sa o schimb dar acuma nu mai stiu dimensiunile. Ati putea sa ma ajutati ce dimensiuni sa imi iau sa imi ajunga pe toata capota. Multumesc
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare...
Dimensiuni Vectra B Sedan pentru necesar autocolant:
capota motor: necesar 1500/1500mm
pavilion: necesar 1500/1300mm
capota portbagaj: necesar 1500/1200mm
O imagine a consolei centrale:

Skip ads

  • Rynobyt

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X17DT (TC4EE1)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am o vectra neagra, ma bate gandul sa o colantez TOATA cu folie carbon.Are ce sa imi faca politia?E legal\ilegal? Nu schimb culoarea masini.
Multumesc
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu-ti face nimic atata timp cat nu modifici culoarea.
pt a nu face bule de aer luati folie mai de calitate cu bubblefree (au pori de eliminare a aerului) sau ii scoateti aerul cu ajutorul unui ac.
pt. intinderea foliei incercati sa folositi degetele in loc de racleta,ies foarte putine bule de aer.
n-am pus niciodata folia carbon cu apa...nu afecteaza lipiciul?
nu montati folia ieftina pe suprafete care au stat in soare ...lipiciul fiind de calitate mai slaba va ramane pe suprafata si nu pe folie.
  • micky2010

  • Mesaje scrise: 507
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 1998 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Rynobyt a scris:Salut, am o vectra neagra, ma bate gandul sa o colantez TOATA cu folie carbon.Are ce sa imi faca politia?E legal\ilegal? Nu schimb culoarea masini.
Multumesc

Numai sa ai grija ce folie iei. Nu toate sunt de calitate. Cele mai bune sunt 3M, Oracal, Hexis. Numai ca calitatea costa la folia de carbon. De ex pt mine un opel astra f 93 hatchback ma costa doar folia in jur de 3000 lei direct de la importator(lucrez in domeniu). Mai pui adaos si manopera si ies niste costuri mari. Oricum rezultatul e foarte tare.

Carbonul se lipeste fara apa(oricum apa nu afecteaza lipiciul). E cel mai simplu asa. Fiind mai groasa ies bulele mai usor. In plus la planuri ondulate merge foarte usor la uscat.
  • trx82

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salutare, eu lucrez in domeniul productiei publicitare si mi-au trecut prin mana fel si fel de folii imitatie carbon, din experienta recomand folia de la 3M e cea mai buna ca rezistenta mecanica si durabilitate pe masina, daca se coleaza cu atentie pe masina curata (recomand degresare) si nu se lasa bule de aer sau nu se tensioneaza prea tare prin incalzire poti sa o ai pe masina 2-3 ani garantat.
  • Rynobyt

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X17DT (TC4EE1)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
micky2010 a scris:
Rynobyt a scris:Salut, am o vectra neagra, ma bate gandul sa o colantez TOATA cu folie carbon.Are ce sa imi faca politia?E legal\ilegal? Nu schimb culoarea masini.
Multumesc

Numai sa ai grija ce folie iei. Nu toate sunt de calitate. Cele mai bune sunt 3M, Oracal, Hexis. Numai ca calitatea costa la folia de carbon. De ex pt mine un opel astra f 93 hatchback ma costa doar folia in jur de 3000 lei direct de la importator(lucrez in domeniu). Mai pui adaos si manopera si ies niste costuri mari. Oricum rezultatul e foarte tare.

Carbonul se lipeste fara apa(oricum apa nu afecteaza lipiciul). E cel mai simplu asa. Fiind mai groasa ies bulele mai usor. In plus la planuri ondulate merge foarte usor la uscat.



pe un astra f intra in jur de 10 m. iar pe tine zici ca te costa 3000 folia, adica 300 ron/m. MAI TAIE DIN ELE DA-LE Dracu.

Oracal gasesti intre 60-80 ron/m
3M gasesti intre 120-150 ron/m
binenteles la latime de 152cm.
pe okazii sau pieseauto.
  • micky2010

  • Mesaje scrise: 507
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 1998 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La un astra f intra 15,2 m. Si cost exact la un pret de sa zicem 140 lei/m fa tu un calcul. Bine nu e 3000 mii eu am zis la prima vedere asa in mare. Oricum de pe okazii nu am incredere. Tot mai bine de la un distribuitor; chit ca e un pic mai scumpa. (cam 170 lei/mp)
  • dannyp

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu uitati sa fionati la sfarsit dupa ce terminati de colat, mai ales la terminatii.
Atentie exista si Oracal facatura. Sa va uitati bine ce scrie pe suportul de hartie.(trebuie sa scrie
ORACAL 975 Premium Structure Cast).
  • rece20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
micky2010 a scris:La un astra f intra 15,2 m. Si cost exact la un pret de sa zicem 140 lei/m fa tu un calcul. Bine nu e 3000 mii eu am zis la prima vedere asa in mare. Oricum de pe okazii nu am incredere. Tot mai bine de la un distribuitor; chit ca e un pic mai scumpa. (cam 170 lei/mp)

la banii astia vopsesti toata masina
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR