Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sal la toata lumea, am deschis acest topic sa va spun patzania mea.
este vb de masina mea un vectra a, azi fiind -10 grade pe la ora 16 am iesit de la birou sa duc un dosar la masina, toate bune si frumoase pana cand am inchis usa dreapta spate, in acel moment luneta mea sa facut tzandari.
Habar nu am din ce motiv, (banuiesc ca ar fi de la inghetz) fiind destul de frig afara.
Dar nu vreau sa cred lucrul acesta, adik ce mama masii, dak la -10 imi crapa luneta pai ceo fi la -25, crapa geamu de la bord.
dak a mai patit cineva asa ceva, dati cu informatia aici, sunt f curios sa aflu dak a mai patit cineva la fel.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
posibil sa fi fost crapat sau sa fi intrat cumva apa pe la chedere si a inghetat cauzand presiune iar cand ai miscat masina s fortat si s-a spart.
alta explicatie nu am
  • aionut84

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Cred ca ai patit exact ce mi sa intamplat mie acum 3 ani, dar la mine nu-sa crapat ci a sarit din cheder ( probabil era deja slabit). Pentru a nu mai avea astfel de surprize te sfatuiesc sa verifici in porbagaj pe aripa spate dreapta daca nu cumva gura de aerisire nu iti e obturata. Acolo exista o piesa care are rolul de a elibera presiunea din masina in momentul in care cineva inchide in forta portiera. Multe salutari.
PS:Ai grija la cine iti pune noua luneta sa iti fie bine etansata sa nu ai surprize cand ploua, pe mine m-au lucrat niste service-uri.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ms, o sa verific gaura respectiva, azi am luat masina din service, suma a fost 350(250 geam+100manopera) ron, pret informativ pt cine vrea sa stie,
baieti de acolo nu au putut explica fenomenu, dar mia spus ca la firul de pe dreapta cel cu dezaburirea era cam topit. la izolat si asta a fost.
mie si frica parca sa apas dezaburirea:D
o zi buna in continuare.
Skip ads

  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gex a scris:Ms, o sa verific gaura respectiva, azi am luat masina din service, suma a fost 350(250 geam+100manopera) ron, pret informativ pt cine vrea sa stie,
baieti de acolo nu au putut explica fenomenu, dar mia spus ca la firul de pe dreapta cel cu dezaburirea era cam topit. la izolat si asta a fost.
mie si frica parca sa apas dezaburirea:D
o zi buna in continuare.

gex i-mi spui si mie te rog la ce service ai pus luneta si unde se afla ca am un prieten care ii trebuie tot luneta si sub 450 ron nu a gasit niciunde
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
d_m_petre a scris:
Gex a scris:Ms, o sa verific gaura respectiva, azi am luat masina din service, suma a fost 350(250 geam+100manopera) ron, pret informativ pt cine vrea sa stie,
baieti de acolo nu au putut explica fenomenu, dar mia spus ca la firul de pe dreapta cel cu dezaburirea era cam topit. la izolat si asta a fost.
mie si frica parca sa apas dezaburirea:D
o zi buna in continuare.

gex i-mi spui si mie te rog la ce service ai pus luneta si unde se afla ca am un prieten care ii trebuie tot luneta si sub 450 ron nu a gasit niciunde

am mers la auto glass, ii pe strada demetriade. unde trec linile de tramvai.
depinde a mea a fost berlina, poate la prietenul tau ii trebuie model hatchback si de aia o fi asa scumpa.
nush ce sa zic, eu atata am platit, mi facut omu factura. is foarte ok si de cuvand.
bafta
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
a patit iarna trecuta un coleg de munca cu un megan 2, fix la fel, masina era de firma, si i-a fost destul de greu administratorului de parc auto sa il creada.
Deci se mai intampla...
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gex a scris:
d_m_petre a scris:
Gex a scris:Ms, o sa verific gaura respectiva, azi am luat masina din service, suma a fost 350(250 geam+100manopera) ron, pret informativ pt cine vrea sa stie,
baieti de acolo nu au putut explica fenomenu, dar mia spus ca la firul de pe dreapta cel cu dezaburirea era cam topit. la izolat si asta a fost.
mie si frica parca sa apas dezaburirea:D
o zi buna in continuare.

gex i-mi spui si mie te rog la ce service ai pus luneta si unde se afla ca am un prieten care ii trebuie tot luneta si sub 450 ron nu a gasit niciunde

am mers la auto glass, ii pe strada demetriade. unde trec linile de tramvai.
depinde a mea a fost berlina, poate la prietenul tau ii trebuie model hatchback si de aia o fi asa scumpa.
nush ce sa zic, eu atata am platit, mi facut omu factura. is foarte ok si de cuvand.
bafta

mersi gex am sa-l indrum acolo
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
fenomenul asta se intimpla uneori, in urma ciclurilor repetate de inghet/incalzire. e mai frecvent iarna, dar uneori se intimpla si vara.
probabil ca e vorba si de niste defecte ascunse (de fabricatie+montaj), altfel s-ar sparge toate lunetele.
la vectra a nu am avut nici o problema 6 ani, la megane 2 mi s-a spart in timp ce statea in parcare (masina avea 3 ani). distractia a costat aproape 1700 lei. sa traiasca asigurarile.

gaura de aerisire din portbagaj nu are nici o legatura cu eliberarea presiunii la inchiderea usilor, pentru ca e intr-un volum complet separat (la berline). in plus mai e mascata si de capitonaj.
  • aionut84

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Totuși cred cã greșești când spui cã nu are nici o legãturã, încearcã sã închizi una din uși cu bara din spate demontata de pe mașina sã vezi cum lucreazã lamelele de pe fanta de aerisire. Legat de comunicarea hapitaclu - portbajag - existã fante de aerisire chiar la baza lunei spate în interiorul mașini. Știu cã pare greu de crezut o asemenea explicație, dar la reprezentanțã mi-au fãcut demonstrația cu închisul portierei , pentru cã și eu eram de pãrere cã e imposibil.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR