Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am avut un accident in urma cu cateva zile care s-a solvat cu pagube la masina mea, nevinovat fiind. Mergeam linistit si din stanga,dintre sirul de masini care stateau bara la bara s-a strecurat un nene in fata mea(pe sensul meu de mers) la 5-7 metri in fata mea. Am pus frana si am avut doaua variante in siatuatia asta, impactul fiind inevitabil: 1-sa intru in el si 2-sa acrosez maldarul de zapada-gheata de la marginea drumului, evitandul pe el(dreapta mea). Din cele doua variante am ales pe cea mai putin "rea" si am tras dreapta de volan, lovind maldarul de zapada-gheata cu partea dreapta a masini mele. Omul si-a recunoscut vina imediat si am facut intelegere amiabila, el recunoscand si in scris ca a gresit neasiguranduse si ca nu mi-a acordat prioritate la virajul la stanga. Omul mi-a dat toate datele(copie buletin,permis,talon si asigurare).Toate bune si frumoase, am deschis dosar de dauna la asiguratorul lui(ASIROM) si ulterior (dupa 2 zile) s-a facut si constatarea la masina mea. Acum dosarul fiind pe rol la asiguratorul lui am surpriza sa aflu ca ar fi probleme pentru ca eu nu am intrat in el...el neavand nici o paguba la masina. Intrebarea mea este daca am gresit atunci cand am decis sa nu-l lovesc? E normal sa fi tot tu ca nevinovat pagubit(trebuind sa-ti repari masina singur) pt ca ai evitat un accident mai mare(intrand in el)? Care ar fi sfatul Dv in cazul acesta? Ce as putea face si cum ar trebui sa procedez? Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Doar daca-l loveai in lateral iesea el vinovat, altfel tot tu ai fi fost scos pentru nerespectarea distantei fata de vehiculul din fata. Ba mai mult, la politie s-ar putea sa primesti si amenda pentru neadaptarea la conditiile de trafic, avand viteza prea mare in conditiile traficului din zona. Si da, daca avariile nu se pupa, nu primesti accept de plata. Singura sansa e datul in judecata a vinovatului moral, de la care vei primi bani doar daca castigi, ceea ce inseamna sa ai cativa martori viabili si un avocat bun.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu am avut viteza mare...aveam 50-60(eram intra 3-a) si nu e vb ca nu am respectat viteza pt ca el era intrat pe banda trei sferturi(adica daca as fi intrat in el il loveam in portierele din drapta lui).Acum daca raspunsul celor de la asigurari va fi negativ eu o sa intentez si proces inpotriva lui. Ideea e ca la judecata voi apela daca am o certitudine ca pot obtine ceva. In mod normal si dupa logica eu nu as fi patit asta daca el respecta regulile de circulatie. ideea e ca mi separe stupid ca din vina unuia...eu fiind chiar baiat bun si evitandul(producandumi pagube la masina) sa nu fiu indreptatit. Ok nu a fost contact intre masini, dar asta doar pt ca eu am optat sa intru in acea zapada-gheta de la marginea din drapta a drumului, pt ca altfel ar fi fost mai rau: eu aveam mai mari pagube si ar fi fost si masina lui lovita. Crede-ti oare ca in instanta as putea recupera de la el despagubirille cuvenite, in caz ca asigurarea lui refuza reparatia?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu te judec, doar iti explic cum sta treaba. Cu martori si avocat bun, da, poti castiga dar depinde mult de cat de mult chef ai sa te tarai prin tribunale. Fara martori e cuvantul tau impotriva cuvantului lui si sigur nu castigi. Alternativ ai putea sa vorbesti cu omul de o despagubire, asta daca e un tip rezonabil si cu ceva bani.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ce sa-ti spun despre martori...nimeni nu s-a gandit la asta atunci. Singurul martor e mama care era in masina cu mine...Acum stau si ma gandesc cum e mai bine sa actionez. Ca si paguba am bara fata, grila dreapta-proiector, grila centrala,bandou dreapta (cel de sub bara) si radiator. Asta daca nu o fi si sistemu de prindere al radiatorului si ventilatorul. Una peste alta dca ar fi ca caut eu piesele, noi-second, m-ar costa in jur de 2000-2500ron(cel mai iesftin). Cum sa procedez?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu te poti intelege cu omul sa primesti macar o parte din bani? Cred ca-i convine mai mult decat sa fie dat in judecata.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fara nici o paguba la masina lui ..... este doar problema ta si a a maldarului de zapada,chiar si in conditiile in care il acrosai si te arunca in gramada de zapada intervenind al 3 lea factor cade intelegerea amiabila valabila fiind doar constatarea politiei rutiere.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca a completat si el pe intelegerea amiabila si ai ceva scris cat de cat ca si-a recunoscut vina, ai ceva sanse sa il dai in judecata. Daca nu nefiind atinsa masina lui nu prea poti dovedi nimic. Faptul ca si-a recunoscut vina, pare totusi un om de bun simt. Ramane singura varianta sa vorbesti cu el pe un ton amiabil si daca te intelege omeneste sa mai recuperezi o parte din paguba, cat poate si e dispus el sa dea dar numai la sentiment ca legal nu prea ai ce sa ii faci.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in romanica in lege nu exista autor moral.
din pacate cu asigurarile nu ai sa rezolvi nimic. daca il dai in judecata poate castigi.dar asta inseamna timp.cam 2 ani as spune eu.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu alte cuvinte, nevinovat fiind trebuie sa-mi repar masina pe cheltuiala mea pentru ca astea sunt legile romane? daca s-ar fi intamplat pe orice alt drum unde este permisa o viteza mai mare...ar fi trebuit sa intru in el(riscand sa patesc ceva) ca sa am garantia ca masina imi va fi reparata de asigurarea lui. Altfel daca nu mi-as fi riscat sa zicem viata si as fi evitat intrand pe camp...trebuie sa ma descurc singur. Cu alte cuvinte legea romana incurajeaza accidentele. Trebuia sa intru in el...orice ar fi insemnat asta nu? Acum pt ca eu am evitat impactul cu el, sunt de vina vinovat si pagubit. Mie unu nu mi se pare ceva normal si nu e nici macar logic!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa sta treabala noi, din pacate.. Crying or Very sad Alta data nu lasi zapacitii sa se strecoare in fata ta dupa ce s-au angajat intr-o depasire riscanta, te bagi in berbec daca iti taie calea, nu il feresti.. etc.. Nu stii tu ca in romania facerea de bine este f..... de mama? Rolling Eyes
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mor cind aud pe cineva ca nu avea nici o vina si a facut accident! Mie nu mi-e clar ceva, in stinga ta pe acelasi sens de mers, era o coloana bara la bara si tu mergeai cu 50-60? Imi pare rau pentru ce ai patit si intr-adevar tipul e vinovat ca nu s-a asigurat si ti-a tisnit in fata, ar trebui sa plateasca cumva..
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La fel mi-a taiat si mie unul calea. Mergeam linistit pe banda din dreapta (vreo 40 km/h). Pe cea din stanga era coloana ca vroia cineva sa faca stanga pe o strada laturalnica si astepta ca veneau masini din sens opus. De pe acea strada tasneste unul si sare fix in fata mea. Noroc ca m-au tinut franele (prima data cand am avut nevoie de abs pe asfalt uscat). Am trecut in stanga lui si l-am claxonat, s-a uitat urat la mine, cred ca nici nu a observat ca era sa ma bag in el.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu cred ca in instanta se poate castiga pentru ca el a comis o serie de nereguli cum ar fi: nu s-a asigurat, neacordare de prioritate punerea in pericol a participantilor la trafic .. delasarea de pe o banda pe alta nu s-a efectual comform datelor standard inscrise in legislatia rutiera plus de asta incidentul s-a soldat cu daune ..pagubit fiind chiar tu..

Mergand pe premiza am incercat sa evit coliziunea cu autovehiculul din fata care a comis o serie de nereguli si a pus in pericol siguranta celorlalti implicit a mea si a mamei mele care se afla pe scaunul din dreapta am virat brusc la dreapta evitant impactul cu acesta, iar in urma acestei manevre m-am ales cu avarii serioase. Poti cere atat daune materiale pentru repararea masinii dar is daune morale pentru ca tu impreuna cu mmam ta ati trecut printr-o sperietura care v-a pus viata in pericol.

Daca se dovedeste ca ti-a taiat fata iti face si masina si iti plateste si daune morale
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
n-am stiut unde sa-l pun, dar parca se leaga de subiec,
thttp://www.realitatea.net/s...rafic_798868.html
imi cer scuze, cred ca se poate sterge


Ultima modificare facuta de virgil grigoras la Mie 02 Feb, 2011 5:04 pm
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:n-am stiut unde sa-l pun, dar parca se leaga de subiec,
thttp://www.realitatea.net/s...rafic_798868.html

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=80282
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Intradevar cred ca sunt si persoane care sa faca bani pe spatele neatentiei altora, dar din pacate nu e cazul meu. Eu nu as fi avut de ce sa-mi stric masina mea-buna. Masina este din 2007 si nu avea nici cea mai mica problema.Daca ar fi fost sa fie cazul de un eventual castig nu as mai fi incercat sa evit o dauna mai mare, lovind acel munte de zapada. Va multumesc insa pentru sfaturi si in caz ca saptamana viitoare cand trebuie sa-mi dea cei de la asigurari un raspuns concret si acesta va fi negativ, nu-mi mai ramane decat sa retrag dosarul de la asigurari si sa dau in judecata persoana care a provocat incidentul. Ideea e ca pana se va finaliza procesul eu trebuie sa repar masina...macar patial(ca sa fie functionala).Va trebui sa schimb radiatorul iar celalalte elemente de caroserie le las pentru la primavara...din pacate reparatia nu e chiar asa ieftina.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In principiu el e vinovatul, dar ce te faci cu dovedirea ?
Soc de asid are dreptate, oricine poate face acest lucru, ma refer la a plati pe cineva care sa-i dea asigurarea(exceptand cazul de fata) in caz de accident.
Iti spun asta din prisma omului care a vazut masini turtite in accidente(in balastiera, etc), de aceea sunt reticente soc de asigurari.
Alta prb pe care o ai e cea a evitarii accidentului: nush cum ai facut, dar eu sincer n-as fi tras de volan(stg sau dr) ca sa evit ce?
Cu ceva ani in urma, mergand cu o cifa de la drajna spre fetesti, am avut cam aceeasi surpriza ca tine: un idiot a iesit in fata mea)asta efectua o depasire) si am tras de volan(ca un bou, protejandu-l pe el) dar, am fost la un pas de-a ma rasturna dupa ce am intrat in sant protejand boul; de atunci am ales si am inteles ca cine nu merita si nu stie sa circule isi pierde viata!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ii ceri omului banii de reparatie si gata. Daca nu vrea, sau face figuri il dai in judecata, el si-a recunoscut vina in intelegerea amiabila...
G_S_C a scris: si am tras de volan(ca un bou, protejandu-l pe el)

Sincer prefer sa imi stric masina si s-o repar pe banii mei decat sa imi risc viata intr-o coliziune frontala, ca degeaba imi repara ala masina daca nu mai am picioare. Embarassed
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
G_S_C a scris: si am tras de volan(ca un bou, protejandu-l pe el)

Sincer prefer sa imi stric masina si s-o repar pe banii mei decat sa imi risc viata intr-o coliziune frontala, ca degeaba imi repara ala masina daca nu mai am picioare. Embarassed


Cred ca nu ai citit cu atentie cu ce masina eram , in care caz nu-mi pierdeam viata, dar lui sigur nu-i mai gaseau nici matzele ... Very Happy
De atunci am apelat la sol:''scapa cine poate!'' Mr. Green

lcf_156 @, cred ca ar fi de investigat si instructorul care ti-a dat ok-ul ptr examen.

PS: sunt ptr inasprirrea conditiilor de examinare si scolarizare!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR