Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si-atunci de ce nu iesim in strada pentru alte probleme mai serioase? De ce suntem atat de ignoranti? De ce suntem delasatori?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Clujeanul
Stimabile cred ca stii foarte bine raspunsul....suntem mioritici dar mai ales atipici, comparativ cu orice alte natii ca: greci, tunisieni, unguri, egipteni, etc.... Cineva spunea ca Causescu va fi "mostenit genetic" si va curge prin venele romanasilor...cel putin echivalent cu timpul cat a condus...,mult n-ar mai fi.....


Ultima modificare facuta de D_M_G la Dum 06 Feb, 2011 9:29 pm
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Protestu' asta total inutil si asa zisele metode ale lui, total ineficiente, zici ca-i schita de Caragiale. Reprezinta efectiv o comedie umana si l-as caracteriza foarte simplu si romaneste, printr-un proverb: Tara arde si baba se piaptana! in tara unde profesori,doctori, ingineri mor de foame, unde se desfiinteaza spitale si se inchid scoli, unde lumea nu are ce pune pe masa, unde guvernantii de 20 ani fura tot, paduri,aur, unde nu mai exista agricultura si alte ramuri industriale, in tara fara economie,unde se ia din banii copiilor si pensionarilor, unde chiar guvernantii aduc atingere sigurantei si intereselor natioanale, noi populatie suntem preocupati de pretul la combustibili. Si suntem asa de ofensati si lezati , incat , vrem sa falimentam Petrom. Pentru altele nu protestam ,da ptr asta da..Mai avem putin si injumatatim ca populatie si pe noi ne preocupa cruciada cu benzinarii. Nu vedem padurea de copaci ! Nu vii se pare ca avem cu totul alte motive de ingrijorare si de protest ? Poate ma insel eu,dar mie mi se pare o picatura intr-un ocean pretul asta ridicat. Dar voi continuati lupta, inseamna ca voi traiti chiar bine, asta e tot ce ne strica existenta, cand reusiti falimentul Petrom , sa mai deschideti un topic !

+1
De acord cu tie DAR, ei nu cred ca urmaresc sa falimenteze Petromul ci doar sa le demonstreze ca pot sa scada putin din puterea de cumparare..ca nu mai alimentez eu cu nea Gica si cu nea Ion. Asta am putea sa facem daca am face toti la fel, insa multi doar vorbesc, nu pun si in practica in plus sunt multi oameni care nu sunt informati de treaba aceasta, sa nu mai intre in petrom. Si eu speram ca si ceilalti colegi ca daca nu mai intram in Petrom o sa rezolvam ceva, insa nu asa a fost si la afta locului, ma refer in benzinarii... Credeam ca numai in Giurgiu e asa, dar m-am convins saptamana aceasta ca asa e si in judetul Teleorman, dar si in Calarasi... asta e acum, unii chiar nu vor sa se mute la alte benzinarii deoarece considera ca e bun carburantul de unde alimenteaza, si multi dintre ei nu sunt informat despre aceste proteste, prectic ''campania aceasta ''pe care o sustinem noi acum ar trebui promovata mai intai.
Personal de cand a inceput scandalul cu benzinariile nici in Nu am mai intrat la alte benzinarii inafara de Luk. desi eram foarte multumit de motorina cu aditiv efix de la Rompetrol.
Bafta, si multa sanatate, ca pe vremurile astea chiar avem nevoie de ea...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cand analizati posibile metode ale protestului, sa aveti in vedere ca Petrom/OMV au contracte cu societati mari,companii nationale si multinationale din toate domeniile. Au parcuri auto de sute de masini si consumuri de X t / zi fiecare. Pe ei nu-i intereseaza cresterile de 10,20 bani/l, au chiar conditii negociate. Astia conteaza cu adevarat.. Voi chiar credeti ca cei 50 l/ luna ai vostrii inseamna ceva ? Nu va mai flatati singuri...
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Cand analizati posibile metode ale protestului, sa aveti in vedere ca Petrom/OMV au contracte cu societati mari,companii nationale si multinationale din toate domeniile. Au parcuri auto de sute de masini si consumuri de X t / zi fiecare. Pe ei nu-i intereseaza cresterile de 10,20 bani/l, au chiar conditii negociate. Astia conteaza cu adevarat.. Voi chiar credeti ca cei 50 l/ luna ai vostrii inseamna ceva ? Nu va mai flatati singuri...

da exact, si firma la care lucrez, are contract, si alimentam cca 100 litri pe zi toti la un loc, sunt zile cand alimentam si mai putin in jur de 50, dar totusi, avem un contract, platim cu cardul, si nu conteaza pretul...in zilele cand nu s-a intrat in benzinarii, 17 18 si 19.01. noi am fost obligati sa intram, si nici nu aveam voie sa protestam, nici sa platim cu marunt deoarece plateam cu card de credit.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa stiti ca, conteaza si acei 50 litri pe luna, nu toate benzinariile au contracte cu firme mari sau sunt amplasate strategic. Eu am vorbit cu o persoana care lucra in sistem si sa stiti ca sunt si acolo discutii cu stabilirea pretului carburantilor.
  • dezmembreaza

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
singura varianta ar fi sa ne lipsim o perioada de masini .
  • dezmembreaza

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ar trebui sa alimentam de la o singura firma, ca nu cred ca ne putem lipsi de masini , sunt care isi cistiga piinea cu masina deci ei nu pot renunta.
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
firmele au contracte cu omv,rompetrol si mol.de astea am auzit eu ca ar fi majoritare in cazul firmelor.ar ramane de falimentat lukoil,agip si petrom.dar pt petrom nu e problema fiind aceeasi mancare de peste cu omv.nu conteaza ca petrom nu mai vinde.conteaza ca grupul vinde.cu toate ca sunt pe gaz,am fost solidar cand au fost zile de protest,si nu am alimentat,dar in ce conditii?ca am alimentat cu totii inainte sau dupa zilele alea?e ca si cum ai sta nemancat toata ziua,si seara cand vii acasa ai vrea sa recuperezi.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna dimineata ,Romania.Indiferent de la cine alimentati,o mare parte din bani se duc la OMV grup Petrom. Nu mai inghititi minciunile din presa. OMV detine monopolul pe Romania. Nu misca nimeni nimic pana cand OMV nu da start-ul.
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Adrian,esti mereu realist dar eu voi fi un pic mai dur. Nu am multe de zis asa ca o sa termin repede. Clujeanul,ai deschis o discutie care a fost inchisa de 2 ori pana acum,deci e clar ca nu exista o rezolvare la aceasta problema.Combustibilul nu va scadea la pret pentru ca sunt cativa aici care tasteaza "idei" si nici pentru ca au iesit cativa in strada si au facut un pic de tam tam.Totul este calculat intr-o directie si nici mama protestelor nu va opri acele calcule.Vom fi obligati sa ne aliniem standardelor U.E si asta este doar inceputul. Grija mea nu este combustibilul de care ma pot lipsi intr-un fel sau altul. Grija mea este :mancarea,taxele scolare,salariile,impozitele si locurile de munca.Astea sunt probleme serioase.Momentan,romanul moare de foame,numai la combustibil nu se gandeste dar fiind un popor obisnuit cu foametea,nu va iesi nimeni in strada sa urmeze exemplele:Egipt,Tunisia,Grecia.De ce? Simplu,am mai vazut un '89 si nu au schimbat absolut nimic in bine.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si grija mea e mancarea, taxele, preturile exagerate la orice produs ... la preturile astea se aunge si din cauza preturilor mari la combustibil. Nu putem protesta impotriva unui producator de carne sau branza, dar putem speria benzinariile. Trebuie doar putina vointa. Dar vad ca in tara asta mai bine esti impotriva decat sa ajuti.
Ii lasam sa-si bata joc de noi la noi in tara. Bagam capu in pamant si acceptam, de parca n-ar mai fi nici o solutie de riposta. Pe deasupra se mai trezesc si dintre noi care sa ne spuna ca n-avem ce face, ca mai bine induram sau ignoram tot, in timp ce portia de mancare a celor dragi noua, se micsoreaza pe zi e trece.
Daca erati putin atenti, puteati observa ca aici e vorba si despre o recastigare a demnitatii, a orgoliului, de o avertizare pentru ceilalti producatori si comercianti din economia romaneasca ... nu strict despre combustibil.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ali3n_cop a scris:Adrian,esti mereu realist dar eu voi fi un pic mai dur. Nu am multe de zis asa ca o sa termin repede. Clujeanul,ai deschis o discutie care a fost inchisa de 2 ori pana acum,deci e clar ca nu exista o rezolvare la aceasta problema.Combustibilul nu va scadea la pret pentru ca sunt cativa aici care tasteaza "idei" si nici pentru ca au iesit cativa in strada si au facut un pic de tam tam.Totul este calculat intr-o directie si nici mama protestelor nu va opri acele calcule.Vom fi obligati sa ne aliniem standardelor U.E si asta este doar inceputul. Grija mea nu este combustibilul de care ma pot lipsi intr-un fel sau altul. Grija mea este :mancarea,taxele scolare,salariile,impozitele si locurile de munca.Astea sunt probleme serioase.Momentan,romanul moare de foame,numai la combustibil nu se gandeste dar fiind un popor obisnuit cu foametea,nu va iesi nimeni in strada sa urmeze exemplele:Egipt,Tunisia,Grecia.De ce? Simplu,am mai vazut un '89 si nu au schimbat absolut nimic in bine.

cred ca toti suntem de acord sa ne aliniem stadardelor U.E....dar in conditiile in care si salariile sunt ca in U.E., taxe etc
nu vine guv boc si mareste taxele aiurea, scade salariile-asta intelegi tu prin aliniere cu U.E.?
si ai dreptate, gija este mancare, dar daca ai plati mai putin pt combustibil=>bani mai multi pt alte lucruri, ex mancare, si tot odata pretul combustibilului se resimte si in pretul macari...etc etc
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Steffano,sa fim sinceri,cat poti sa alimentezi tu lunar pentru a face economie din combustibil si a folosi acea economie pentru a plati alte cheltuieli?..Combustibilul poate ramane acolo unde este..pe noi ne mananca alimentele,pune pe o foaie de hartie cat din salariul tau se duce lunar pe alimente. Eu am facut asta si pe mine nu combustibilul ma omoara ci alimentele de baza pe care dau mai mult de 60% din venitul meu.Ma gandesc la cei cu salarii medii sau mici Crying or Very sad ,oare cum se decurca?
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
e exagerat pretul la combustibili in raport cu salariile la noi.,
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
lucian_yd a scris:e exagerat pretul la combustibili in raport cu salariile la noi.,


Ce nu e la noi exagerat?
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Despre salariile voastre,discutati cu sefii! Am vazut societati unde lumea nu a mai fost prezenta la munca pana nu s-au marit salariile. Mai ales in societati mai mari,se poate pune la punct o miscare din asta de trupe. Asta e offtopic.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Steffano,sa fim sinceri,cat poti sa alimentezi tu lunar pentru a face economie din combustibil si a folosi acea economie pentru a plati alte cheltuieli?..Combustibilul poate ramane acolo unde este..pe noi ne mananca alimentele,pune pe o foaie de hartie cat din salariul tau se duce lunar pe alimente. Eu am facut asta si pe mine nu combustibilul ma omoara ci alimentele de baza pe care dau mai mult de 60% din venitul meu.Ma gandesc la cei cu salarii medii sau mici Crying or Very sad ,oare cum se decurca?

cum am zis...pretul cumbustibililor se resimte si in pretul alimentelor
si de ex
daca folosesti 20 de litri pe saptamana...dai 1 mil in prezent
daca benzina ar fi 3 lei 3 lei si ceva litru ai da 60-70 de lei...inmultit cu 4 vezi care ar fi diferenta
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
chelu adrian a scris:Steffano,sa fim sinceri,cat poti sa alimentezi tu lunar pentru a face economie din combustibil si a folosi acea economie pentru a plati alte cheltuieli?..Combustibilul poate ramane acolo unde este..pe noi ne mananca alimentele,pune pe o foaie de hartie cat din salariul tau se duce lunar pe alimente. Eu am facut asta si pe mine nu combustibilul ma omoara ci alimentele de baza pe care dau mai mult de 60% din venitul meu.Ma gandesc la cei cu salarii medii sau mici Crying or Very sad ,oare cum se decurca?

cum am zis...pretul cumbustibililor se resimte si in pretul alimentelor
si de ex
daca folosesti 20 de litri pe saptamana...dai 1 mil in prezent
daca benzina ar fi 3 lei 3 lei si ceva litru ai da 60-70 de lei...inmultit cu 4 vezi care ar fi diferenta


Pai benzina pleaca cu 3 lei din statie,cum vrei sa o cumperi tu,cu 3 lei? Oricat ar lasa ei la pretul combustibilului in prezent,nu o sa obtina nimeni un pret mai jos de 4,5 ron/litru. Cam asta este calculul pe care ar trebui sa-l faci,in nici un caz cel cu 3 ron/litru. 4,5 ron/l de care vorbesc eu ar insemna o reducere de 10%. Mai mult de atat nu o sa existe si in realitate nici macar atat pentru ca se urmareste alinierea la standardul U.E.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
N-o sa existe nici o reducere... Azi a crescut pretul iar. Protestele astea sunt bune fiindca mai vede lumea ca se poate protesta si la noi , dar aici nu au nici o sansa. Pana la urma , motorina nu e paine ca sa mori fara ea. Care are,are. Care n-are, nare... asta e principiul...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR