Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Singura solutie esta ca nimeni sa nu mai cumpere carburant deloc.
Sa nu mai folosim transportul in comun care foloseste carburant.
Se poate?NU!
Si ei oricum tot au piata de desfacere.Il vand afara ,si gata.
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Atata timp cat comoditatea (cum o intelege fiecare) troneaza, nu o sa realizeze nimeni nimic. Abia atunci cand o dea lumea lenea la o parte si o sa fie de acord sa lase autoturismul in parcare si sa pedaleze pe bicicleta pana la servici, o sa vedeti scadere de pret la carburanti. Pana atunci nu se va intampla nimic.
Faptul ca ocazional scade cu 80 bani e doar pentru efect, pentru ca dupa 3 luni creste cu 1.2 lei Laughing

PS: Nu, nu ma duc cu bicicleta pe unde am treaba, dar nici nu ma isterizez nefondat. In schimb, daca s-ar recurge pe plan national (sau macar local) la o astfel de masura, cu cea mai mare placere as participa la o gura de sanatate.
Ideea ca va scadea pretul carburantului in timp ce numarul masinilor in trafic creste constant este exact ca si cum v-ati dori sa castigati la loterie fara sa jucati.

PS2: In cazul cetatenilor, automobilul trebuie sa ramana pentru nevoie (cumparaturi voluminoase, vreme nefavorabila, urgente, etc.) si pentru plimbare in afara orasului/vacante. Cer innorat sau temperatura de 20 grade nu reprezinta vreme nefavorabila, fuga pana la primul chiosc sa va luati tigari nu reprezinta o urgenta, iar drumul pana la servici nu se poate considera o plimbare. Parerea mea...
In cazul firmelor/institutiilor, ar trebui sa fie folosit doar acolo unde se cere (firme de distributie/transport, mijloace de transport in comun, etc.).
E o vorba care suna cam asa: "viciile se platesc". Daca, candva, demult, autovehiculele erau o necesitate (pentru ca erau putine si folosite doar atunci cand trebuie), acum utilizarea unui automobil poate fi considerata un viciu, la fel ca si tigarile si sucurile si alcoolul.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bine spus tannu, multi nu vor sa renunte la masina chiar daca ar putea. Mie mi se ridica tensiunea cand vad ca tot timpul creste pretul, dar din pacate am loc de munca in alt oras si nu am legatura cu transportul in comun. Mai nou noroc ca mai am colegi si mergem impreuna, dar mie teama ca va veni vremea cand nu ni se va mai merita sa mergem nici la servici, deoarece incet costurile cu deplasarea vor ajunge cat salariul. Masina la mine nu se misca dupa masa, circul cu scuterul si bicicleta. La Petrom nu mai alimentez de aprox. un an, parca si masina merge de atunci mai bine cu, carburant de la concurenta. Mi se pare ca din 2009 am pierdut controlul de asupra tuturor activitatilor din tara asta.
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mi-a fost trimis pe mail mesajul de mai jos de un coleg. Ce parere aveti, este posibil sa se uneasca atat de multa lume in tara asta incat sa nu mai faca petromul vanzare macar pentru o luna?

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2012:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea
prejudiciului creat in urma falimentului Bancorex), adica 10 EUR /
tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972
EUR / tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 %, adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR / tona
Un litru de benzina este 1,205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR / tona
Statul incaseaza 835.28 EUR / tona


ASA CA, OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,, DA MAI DEPARTE
DACA ESTI ROMAN !
MERITA SA INERCAM ! NU E GREU ! DATI MAI DEPARTE MACAR PRIETENILOR SOFERI !
_________________________________________________________________________
APEL CATRE ROMANII CARORA LE PASA !
MERITA SA DOVEDIM CA SUNTEM O FORTA DACA SUNTEM UNITI !
Din 17 ianuarie 2012, NU MAI ALIMENTATI DE LA PETROM !
Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor (cum
foarte bine a spus Badea). Lovind intr-unul singur, acesta va avea
doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in
acest fel concurenta pe piata.
Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si obliga guvernul
Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de Privatizare si sa
aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor
dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care
le-au primit (hotii natiunii).
Imprastiati acest mesaj in proportie geometrica, astfel incat in 17
ianuarie sa fie accesat de cel putin 100.000 de romani. Pana acum el a
fost trimis la peste 1800 de useri. Alatura-te si tu si trimite la cei
pe care ii cunosti
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
andras212, daca toti o sa dam copy-paste la emailul asta, aici, pe topicul asta, nu ajutam decat la constituirea a 100 pagini ale topicului, in timp record. Deja s-a publicat emailul asta pe topic. Nu e nevoie sa il repetam la nesfarsit. Citeste si mesajele anterioare, nu doar pe ultimul.
Daca aveti ceva de spus, spuneti, dar nu mai dati copy-paste incontinuu la emailul asta
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
imi cer scuze daca a fost deja publicat,nu am avut timp sa citesc tot topicul.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
andras212 a scris:imi cer scuze daca a fost deja publicat,nu am avut timp sa citesc tot topicul.
Nici nu trebuie. E chiar pe pagina anterioara
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
5.66 1 litru de benina efix
5.89 1 litru motorina efix
minunat nu?
Dar n-ati auzit partea cea mai buna, cei de la statie mi-au spus ca in 6 luni benzina trebuie sa ajunga 9 lei iar motorina....nu se stie cat. De ce trebuie sa ajunga 9 lei, ma gandesc ca pt a plati amenda catre stat, poate gresesc eu
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pretul combustibililor este rezultatul cardasiei dintre Stat si producatori. Iei au hotarat "impreuna" sa ne faca de bani si le merge de minune.
Eu am insa doua mari dileme:
1. De ce protestele vehemente sunt indreptate impotriva producatorilor si nu impotriva Statului, cel care incaseaza de 2 ori mai multi bani decat producatorii, din pretul pe l/t.
2. De ce protestele sunt indreptate in special impotriva PETROM, care are pretul mai mic decat la OMV si ROMPETROL ? Cu alte cuvinte nu alimentati de la PETROM, dar alimentati de la statii care au pretul mai mare. Wink
Nu vi se pare ceva in neregula ?
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Slash....petrom da tonul scumpirilor, tot timpul petrom anunta ceilalalti ridica pretul. De ce nu alimentam de la petrom? Poate datorita calitatii, eu am alimentat o data si.....nu o sa mai alimentez, la fel am vazut diferenta dintre rompetrol si lukoil. Diferenta de pret de care zici tu este insignifianta, am calculat si nu se merita sa bagi de la petrom sau lukoil pt 1/ban pe litru
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Slash a scris:[...]2. De ce protestele sunt indreptate in special impotriva PETROM, care are pretul mai mic decat la OMV si ROMPETROL ? Cu alte cuvinte nu alimentati de la PETROM, dar alimentati de la statii care au pretul mai mare. Wink
Nu vi se pare ceva in neregula ?


In special Petrom, pentru ca la Petrom actionar direct este si Statul Roman si deci daca nu mai cumparam de la ei Statul Roman pierde mai multi bani decat daca boicotam alte benzinarii. Tot Statul Roman si Petrom extrag petrolul romanesc care e mai ieftin, deci daca nu ar mai vinde prin Petrom ar fi primii care ar putea sa ieftineasca carburantul la pompele lor.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de bani, stiu, e vorba de principiu.
Dar daca e sa fie principiu, atunci cum vine asta: protestam impotriva scumpirii cumparand combustibil mai scump ?
Deci Statul e actionar la Petrom. Statul incaseaza aprox 40-50% din pret prin taxe si accize, Statul mai incaseaza o data prin faptul ca e actionar la Petrom, dar de vina pentru scumpiri e Petrom.
Mie mi se pare ca vinovatul ( fara vina Smile ) e Statul, Petrom doar o unealta, o sluga, un mesager. Parere personala, poate nu vad bine.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Nu e vorba de bani, stiu, e vorba de principiu.
Dar daca e sa fie principiu, atunci cum vine asta: protestam impotriva scumpirii cumparand combustibil mai scump ?
Deci Statul e actionar la Petrom. Statul incaseaza aprox 40-50% din pret prin taxe si accize, Statul mai incaseaza o data prin faptul ca e actionar la Petrom, dar de vina pentru scumpiri e Petrom.
Mie mi se pare ca vinovatul ( fara vina Smile ) e Statul, Petrom doar o unealta, o sluga, un mesager. Parere personala, poate nu vad bine.

pai normal ca cumparam carburant, trebuie sa ne deplasam, nu o sa putem sa mergem numai cu autobuzul, mai trebuie sa iesim din oras, trebuie sa ajungi repede dintr-o loc in altul. Ce facem?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Statul are profit de aprox. 60% /tona carburant! In plus pune taxa pe taxa, aplicand tva la accize, taxa drum si solidaritate! Deci, statul este primul vinovat! In plus nici nu face nimic pentru a desfinta forma de cartel instituita de benzinari! Amenzile acelea, nu vor fi platite niciodata...mai vedem!
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai este foarte limpede de ce nu ia masuri impotriva petrolistilor, avand un profit asa mare as spune mai exact, guvernul si nu statul, le este ca un asociat in afacerea asta. Revenind la protest ma tot intreb ce am putea sa facem noi consumatorii ca la ultimele proteste( cu monezile) din vara trecuta,au facut ceva valva dar nu cred ca i-au atins prea tare. Ideea din mesajul acela in principiu mi se pare buna,de a lovi in unul dintre ei,dar foarte greu de pus in practica pentru ca se cere sa fim foarte uniti si in numar cat mai mare. Daca spre exemplu ar participa la un protest de genul asta toate cluburile de automobilisti,taximetristi,firme particulare de transport etc. Am putea sa lipim stiker pe luneta cu mesaj gen"eu nu cumpar si nu alimentez de la petrom"eventual si cu trimitere spre o pag. internet.Gata,am incetat sa mai visez,ma astept sa-mi spuneti ca nu se poate,nu-i legal sa pun stiker etc.
In momentul asta cand afara sunt manifestatii si speram cu totii cred, sa cada guvernul ,schimbare etc. sa fiu sincer sunt sceptic in ce-i priveste pe baietii destepti ca vor inchide robinetul de bani usori si vor pleca acasa. Sper sa gresesc .Carburantii sunt exagerat de scumpi in toata lumea din mai multe motive, cartel,economia de piata,etc. vor fi tot mai scumpi in continuare si la noi. Pe mine ma deranjeaza ca preturile carburantilor sunt mult prea mari pentru salariile noastre.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De cand cu protestele, vad ca astia nu au mai adaugat nici un banut la combustibil...
Nici nu stiu daca sa ma amuz de aceasta scrisoare, chiar daca este cam veche... Smile Cine stie...daca nu se opresc nesimtitii, poate se ajunge si aici...Smile

@cangri
In cazuri bine motivate, putem deveni intelegatori....dar nu putem intelege japca la care suntem supusi fara motive palpabile....
Se pare ca nu mai dureaza mult pana incepe "dansul" cu Iranul! Au destule motive americanii....nu au putut sa-i "arda" cu FMI, nici cu alte incercari de asasinat sau lovituri punctuale la instalatiile strategice., asa ca baga armata la inaintare! Este cliseul cunoscut... Evil or Very Mad


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 31 Jan, 2012 1:33 pm, modificat de 3 ori in total
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Lasa ca baga acuma daca inchide Iran robinetul.
Mondial va creste pretul cu 30% pe baril.Oare in Romania cu cat?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://stirileprotv.ro/stir...e-azi-noapte.html


cum nu lasa ei acest topic sa se duca la fund.........
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am dus si eu vineri sa fac plinul, dupa ce am stat la o coada destul de mare mi-a venit randul iar cand ma uitam pe display sa vad citi litri intra, am vazut si pretul 6.01. I-am zis lu' nea gica de la pompa," cred ca am gresit ..", la care el imi zice , "a nu nu celalalt sortiment e 6.30" Twisted Evil
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bulgarii se misca... la noi e liniste!
Bulgarii in strada!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR