Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, majoritatea profitului o face exact producatorul, nicidecum statul. Poate am eu informatii gresite, dar nu cred totusi ca statul roman castiga cat castiga producatorii in aceasta situatie.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Din cate stiu eu, majoritatea profitului o face exact producatorul, nicidecum statul. Poate am eu informatii gresite, dar nu cred totusi ca statul roman castiga cat castiga producatorii in aceasta situatie.

Si ti se pare normal?
Platim de 2 ori acelasi lucru- ex: taxa de drum se regaseste si in pretul benzinei
De ce trebuie statul sa incaseze din pretul benzinei? Nu inteleg asta! Daca eu am magazin alimentar (ex) statul trebuie sa aiba acelasi profit ca si mine?
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dragilor, intuiti si intelegeti bine ce se intampla, dar vin si va intreb, DE CE ar incerca statul sa stabilizeze, chiar si fortat pretul la un produs care are cerere, si ii aduce incasari la buget? Nu stiu pe unde se situeaza indicatorii pentru cantitatea de carburanti vanduta, dar ganditi-va doar la TVA, 24%, care, in conditiile in care pretul creste, teoretic, la acelasi volum vandt, aduce un plus la bugetul de stat. Statul mai incaseaza si impozit pe profit, 16%, asa, ei se fac ca le pasa chipurile de faptul de cat de bine traim noi, si numai o data l apatru ani, cand sunt alegeri Very Happy. Si in pretul benzinei, mai intra si acel cent/litru, numit "taxa Bancorex". Nu uitati, castigurile se concentreaza si pierderile se socializeaza.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
CristiNistor a scris:Dragilor, intuiti si intelegeti bine ce se intampla, dar vin si va intreb, DE CE ar incerca statul sa stabilizeze, chiar si fortat pretul la un produs care are cerere, si ii aduce incasari la buget? Nu stiu pe unde se situeaza indicatorii pentru cantitatea de carburanti vanduta, dar ganditi-va doar la TVA, 24%, care, in conditiile in care pretul creste, teoretic, la acelasi volum vandt, aduce un plus la bugetul de stat. Statul mai incaseaza si impozit pe profit, 16%, asa, ei se fac ca le pasa chipurile de faptul de cat de bine traim noi, si numai o data l apatru ani, cand sunt alegeri Very Happy. Si in pretul benzinei, mai intra si acel cent/litru, numit "taxa Bancorex". Nu uitati, castigurile se concentreaza si pierderile se socializeaza.

Pentru ca ei sunt acolo pentru noi si datorita noua, trebuie sa-i preocupe buna-starea noastra, nu cat incaseaza. Pana nu o sa intelgem asta si nu o sa actionam ca una intre puterile statului (societatea civila) nu o sa ajungem niciunde.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Din cate stiu eu, majoritatea profitului o face exact producatorul, nicidecum statul. Poate am eu informatii gresite, dar nu cred totusi ca statul roman castiga cat castiga producatorii in aceasta situatie.


40% din pretul de la pompa sunt taxe si accize, bani ce intra direct la Buget.
Apoi Statul (inca) mai detine undeva 10% actiuni din Petrom, ceea ce inseamna ca la sfarsit de an din profitul inregistrat de Petrom in baza incasarilor celorlalti 60% din pretul de la pompa, Statul primeste cota din profit ( dividende ), ca orice actionar.
Sa nu confundam incasarile cu profitul.
Dar cei 60% ar putea genera ( teoretic) si pierdere Petromului caz in care Statul n-ar avea prea mult de suferit ( cu participatia de doar 10% la rezultatul final) si ar ramane cu cei 40% incasati direct la Buget.
Deci Statul incaseaza cu doua maini.
  • tybyk_scumpik

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut, imi place foarte mult subiectul dar din pacate nu cred ca ne va baga nimeni in seama indiferent de ce metoda de protest am avea noi noi cei care conduncem autoturisme, atata timp cat nu vom atrage de partea noastra si mariile companii de transport, adica T.I.R.-isti car sint pe drumuri mai mult decat noi, si care au mai multa putere decat noi. Ei ar trebui sa aiba o voce mult mai puternica si de luat in seama, tinand cont ca transporturile rutiere aduc un beneficiu tarii si aduc un venit important la economia tarii, lucru vazut si in urma caderilor masive de zapada cand mai toti se plangeau pe la tv ca nu le mai ajunge marfa in maganize. Asta este parerea mea, ca daca nu ne unim toti cei care folosim drumurile tarii indiferent de ce fel de automobil comducem nu o sa putem rezolva mai nimic, eventul putem doar sa aparem ca o stire de 30 de secunde intr-un jurnal de stiri pe la posturile de televiziune si nimic mai mult.
Din pacate guvernele pe care le-am avut in ultimii 22 de ani au permis companiilor petroliere da isi faca de cap si sa devina cele care castiga cel mai mult de pe spatele nostru , al poporului roman. Ma intreb oare cat o sa mai putem rezista nesimtirii si nerusinarii acestor fosile comuniste indiferent din ce partide fac parte, care ne-au vandut ca pe niste sclavi, si asa am ajuns piata de desfacere pentru ce ne vinde occidentul.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
din pacate tir-isti nu prea simt, tot noi simtim si pentru ei -> cresterea preturilor
pe mine nu ma deranjeaza ca este benzina scumpa, sau motorina, nu mai merg eu cu masina, nu mai mergi "tu", dar porblema este ca pretul mare se reflecta in pretul celorlalte produse (gen paine), pai si atunci ce facem, nu mai mancam?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pamflet! Smile
Cel mai eficace protest se regaseste in poza... Smile Cu democratie nu tine..... Smile

Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
bx3m a scris:Din cate stiu eu, majoritatea profitului o face exact producatorul, nicidecum statul. Poate am eu informatii gresite, dar nu cred totusi ca statul roman castiga cat castiga producatorii in aceasta situatie.

Si ti se pare normal?
Platim de 2 ori acelasi lucru- ex: taxa de drum se regaseste si in pretul benzinei
De ce trebuie statul sa incaseze din pretul benzinei? Nu inteleg asta! Daca eu am magazin alimentar (ex) statul trebuie sa aiba acelasi profit ca si mine?

Bineinteles ca nu mi se pare normal, niciodata nu am reusit sa inteleg de ce trebuie sa platim taxa de drum si in vigneta si in impozit local si in pretul benzinei.
Faptul ca sunt acolo un anumit gen de oameni, din pacate, este tot din cauza noastra, si cand zic a noastra ma refer a majoritatii cu drept de vot. Din nefericire, eu cred ca trebuie sa trecem prin asa ceva ca sa ne trezim odata, altfel nu se poate. Multi romani vor sa traiasca , ca nemtii dar nu vor sa faca ce fac nemtii, de aia, pana nu se trezeste un minim de constiinta (civica, personala, etc.) in fiecare, nu o sa vada (ei, votantii la kilogram) mai departe de o punga de faina si o conserva Sad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La protestul nostru s-a alaturat si cel mai celebru posesor de Logan: http://www.agenda.ro/news/n...-plina-criza.html
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:La protestul nostru s-a alaturat si cel mai celebru posesor de Logan: http://www.agenda.ro/news/n...-plina-criza.html


Tare ma bucur... de parca el ar fi afectat catusi de putin de pretul benzinei....

Sa mai mearga si Base in p...a!
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E doar de imagine:) incearca orice pentru a creste, este f populist. Sunt sigur ca la miliardele pe care le are il doare undeva cat este pretul benzinei, la cat ne-a luat din buzunare nu-l intereseaza pretul motorinei si al celorlalte marfuri.
Cum spunem, doar de imagine:)
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Deodata se ia de Petrom, deodata vrea cresterea salariilor bugetarilor cu 15%, etc.
Ce jeg de om, pana acum nu a facut nimic, acum cand vede ca lumea incepe sa ia atitudine - incepe sa promita, doar-doar...
La fel cu coalitiile astea ale partidelor in tot felul de uniuni. Cand vad ca au ajuns la fundul sacului de incredere, isi schimba denumirea si incearca sa o ia de la capat.
Ticalosii!
  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Bai fratilor...cat o sa se mai scumpeasca benzina asta...azi la rompetrol, litru de benzina 95, 5,99 roni:O, la petrom 5.81 litru. S-a ajuns ca sa mergi cu masina sa fie un lux:|
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa dea Domnu' sa faca benzina 50 de lei litrul! poate asa o sa se trezeasca prostimea (aaahh ... pardon ... romanii) la realitate(desi nu prea cred).
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Acum ca tu incerci sa te dai mai destept ca restul de pe aici, nu are sens. Ca se face benzina 50lei si motorina 49.8lei, nu e o problema. Las masina in parcare si folosesc mai mult transportul in comun si eventual imi cumpar o bicicleta. Problema e ca seful meu nu o sa imi creasca atat de mult salariul proportional cu cresterea preturilor tuturor produselor si serviciilor, crestere datorata pretului combustibilului. Ma imbrac de la SH mai mult, mai cos o haina, un pantof, merg cu transportul in comun mai mult, dar cu facturile si mai ales... cu papica... cum fac?
Daca nu iti dai seama ce repercusiuni are cresterea exagerata si mai ales artificiala a pretului combustibilului, nu mai epata pe aici. Nu te opreste nimeni sa pui 10 litri de benzina la pompa si sa lasi 500 lei angajatului de acolo daca te rogi pentru asta. Ciubuc. Eventual ii lipesti cu scuipat pe frunte.
Desteptule.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
EL-GABRY te superi degeaba. RaDuCu_CostEL are toata dreptatea din lume.
Poate atunci o sa ne trezim si o sa facem ce trebuie ca sa nu mai fie asa.
Cauta Venezuela pret benzina si de ce la ei nu a mai crescut de prin 1989 pretul la benzina.
Pana nu facem la fel pretul tot o sa creasca.
Crezi ca-i pasa cuiva ca nu ai tu cu ce sa platesti facturile sau ca mori de foame?Hai sa fim seriosi.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cangri, nu ai inteles ideea!
Ce a facut el fata de tine sau de mine ca sa opreasca cresterea pretului combustibilului? Toti stam in spatele tastaturii si ne dam zmei. A iesit el in strada sa isi strige nemultumirea si noi nu? Si de aici a tras concluzia ca daca pretul era de 50lei/l ieseau mai multi oameni? Nu accept sa fim catalogati ca "prostime", doar pentru ca nu impartasim aceleasi idei, intelegi?
Cu ironii nu rezolvam nimic, chiar daca noi ca natie suntem maestri la asta.
Din cele mai vechi timpuri noi am fost o natie de genul "poate ca maine va fi mai bine, hai sa bem o bere", vezi implicarea noastra in World War II, etc. Suntem o natie de ciumpalaci, de oportunisti, de profitori. Doar ca de data asta ni s-a infundat! Nu mai avem noi puterea sa decidem ce se intampla in tara noastra! Daca se face benzina 50lei... ne vom ruga la biserici sa scada pretul. Atat. Are rost sa spun ca nu e cazul meu, al tau sau al lui Raducu_Costel?
Stiu de Venezuela, este renumita pentru pretul combustibilului. De asta americanii il iubesc atat de mult pe Hugo Chavez si invers.
Oricum topicul asta si altele de pe alte forumuri, sunt par la ceas. Vantul bate, apa trece...
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@EL-GABRY : Colegul @cangri m-a inteles din prima (probabil si tu pe o parte). Am zis faza cu benzina la 50 de lei pentru ca noi (romanii) suntem o natie cum rar ai mai vazut ... De exemplu daca se scumpeste ceva sau se da o lege aiurea , lumea iese in strada la un prostest pasnic cu mici si bere , injura de vreo 2 ori si se duc acasa suparati ca de maine or sa trebuiasca sa plateasca 50 de lei litrul. La asta m-am referit cand am zis sa se faca atat poate o sa ne trezim si sa protestam putin mai violent ca de vorba buna nu mai intelege nimeni nimic(dupa cum ne arata si colegul @D_M_G). Sincer sa fiu , nici eu nu mi-as permite sa ma plimb cu masina la 50 de lei/litrul.
Stima!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
OK, scuza-ma pentru raspunsul mai vehement. Insa daca se va face benzina 50lei, nu vom avea decat un Dansul Pinguinului intr-un sir ceva mai lung.
Suntem iremediabil pierduti...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR