Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
care nu are de ce face protest, pana la urma nu esti obligat sa alimentezi din tara.
poti sa mergi unde iti e mai aproape (alta tara) si sa le spui ca esti cetatean roman si sa nu platesti tva-ul lor Smile si iesi mai ieftin.
Skip ads

  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu ar fi bataie de joc daca s-ar face organizat "protestul" si s-ar mediatiza putin sau s-ar informa lumea.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Adevarat! dar cand s-a facut organizat si s-a mediatizat mult, rezultatul tot nu a fost pe masura in zilele alea oamenii tot au alimentat de la petrom, ca vorba mea: n-ai cu cine...
Vezi ca pe pagina anterioara in postul meu sunt niste link-uri. La primul te ia capul...ce a inteles lumea iar la al doilea ai explicatia! Laughing
  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da,imi amintesc...Asa e,n-ai cu cine.
Skip ads

  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu a mai scris nimeni de ceva timp...
Poate nu mai doare, poate am uitat sau poate ne-am obisnuit ...

Nu stiu daca ati observat, dar 7 euro centi = 31,5 bani
O sa spuneti ca se adauga 24% TVA si da 40 de bani...
Dar ce facem? platim TVA la ACCIZA? Tare, nu?
Poate nu stiti, dar pretul motorinei este 2,5 lei la poarta petrom (din care se face si profit).
Dar ... acciza, taxa de drum, tva, iar acciza, iar taxa + profitul dealer-ilor (sunt foarte putine benzinarii proprietate petrom ... e ca la taxiuri: vii cu taxiul tau si platesti sa porti @firma@...) se aduna...
Si ... cu toate astea, petrom-omv (nu merita scris cu majuscula) este si va fi compania cu cel mai mare profit (declarat) din Romania.

N-are rost sa ma enervez sa vorbesc despre comparatia imbecila cu preturile din UE! Pai... noi avem salariile lor?
Cu un salariu mediu net in Italia (tara in plina criza) iti cumperi 814 litri de motorina/luna!
La noi iti iei, tot din salariul mediu net, 266 litri de motorina/luna! Adica de 3 ori mai putin ...
E cam la fel, nu?

Sublim!
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
corect, romanu se invata cu rau ca tiganu cu scinteia, o sa caraim si de la 1 aprilie putin pe tema scumpirii carburantului si pe urma ne ducem cuminti la pompa si alimentam, ca n-avem incotro.
daca la precedentele scumpiri era clar vina benzinarilor, acum majorarea pretului este din cauza guvernului, asa ca boicotul petrom/omv nu pre isi are rostul, nu ca n-ar merita.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu vad lucrurile asa : In Italia (Spania,Germania,Franta etc ) benzina costa 1,6-2.0 euro/ltr. iar salariul minim incepe de la 800 euro . La noi,la un salariu minim de 800 lei pretul unui litru este (deocamdata...) de 6 lei /ltr . Cred ca daca s-ar face 6 euro/ltr. in momentul de fata in tarile astea(mai ales in Italia ) ar fi razboi total,lumea ar innebuni. Chiar am vorbit cu niste italieni ft nemultumiti ca a ajuns benzina la 1,95 E in conditiile in care ei castiga in jur de 1300 E.Aveau impresia ca sunt cei mai nenorociti europeni.Le-am zis ca se poate muulttt mai rau : "ehe...daca ar fi si la noi la salariul de 1200 lei macar 3 lei/ltr nu 1,95, am sari in sus de bucurie...".E nesimtire totala ce se intampla,mi se pare EXAGERAT de mare (comparativ cu alte tari) si in momentul de fata pretul combustibililor si nesimtitiii astia (Ponta in cazul de fata...) vor sa il mai mareasca ? El nu arunca un ochi in jur,in Europa asta ? Chiar vrea sa intinda coarda...
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa vada plagiatorul?,nu are bani de pensii, salarii si cel mai simplu mod,este sa majoreze acciza.Cred ca nici el nu crede ca face autostrazii din acesti bani.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
e bun un pret mare la carburant, ar trebui si la noi facut ca la turci, astfel ar merge la stat mai mult din ceea ce se fura prin evaziunea fiscala.
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pretul motorinei in:
Germania 1,36 euro
Slovenia 1,31 euro
Austria 1,47 euro
Italia 1,68 euro
Eu am dat exemplul Italiei pt ca are unul dintre cel mai slab raport pret carburant/salariu.
Celelalte tari stau muuuuult mai bine.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In plus, pretul combustibilului in Germania include (din cate am inteles) si vigneta, pe care noi, romanii, de exemplu, o platim separat.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
inteligenti nemtii .. noi o platim de 2 ori:)
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Unul din rezultatele scumpirii:

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Smile)))))))))))))) degeaba bre..s-a scumpit motorina -> transport mai scump -> viata mai scumpa -> fanul este mai scump deci pana si calul va consuma mai mult la suta de km Smile)))
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
a fost buna acciza asta, in Cluj s-a mai rarefiat traficul, inca nu e super fluid dar oricum e diferenta.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bine ca noi romanii vedem partile bune in orice situatie oricat de maro ar fi....mai bine ne strangem sa cerem din patriotism cresterea accizei la 400% ca baronii sa scape de justitie au nevoie acum de asasini platiti din aia adevarati care nu sunt ofiteri sub acoperire ca ii costa cam mult.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce ne-am mutat firma de transport international pe UK datorita taxelor mult mai mici, acum alimentam exclusiv in DE.
Traiasca Romania pentru felul in care sprijina companiile locale! Mr. Green
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR