Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am sa va spun cum vad eu lucrurile realistic. Numai de pretul combustibilului nu-mi pasa mie cand zilnic sunt oameni care mor de foame. Sunt tari unde oamenii nu au ce sa puna pe ei fara sa mai vorbim de mancare si alte lucruri,unde apa potabila sau un dus inseamna cat o vacanta in Mamaia la Vega.
Romanul este GRANDOMAN si se intinde tot timpul mai mult decat ii este plapuma si daca e posibil,sa-i dai totul bun si pe gratis. Am vecini care stau in chirie la garsoniera dar au in parcare Q7,X6,Range Rover,Infinity luate in rate,leasing si o data pe luna cand mai ramane ceva din salariu, le duc la spalat si dau o tura prin oras,poate,poate pica ceva macar pana vin recuperatorii de la banca sa le ridice masinile,pun pariu ca oricine care sta in Bucuresti stie despre ce vorbesc. Limiteaza-te frate la cat castigi si organizeaza-ti viata in functie de venit.Nu-ti permiti un plin de benzina sau ti se pare prea mult pretul? Inseamna ca ai o rotita sarita ca sa dai bani pe o masina pe care nu o poti intretine si alimenta.
LIMITATI-VA LA VENITUL PROPRIU
Skip ads

  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Astea-s cateva exemple de cocalari. Dar exista si oameni care nu pot alimenta un logan sau chiar o amarata de dacie. Si asta ca sa mearga la tara la sfarsit de saptamana.
Hai sa nu mai plangem pentru aia care nu-si pot alimenta jeep-urile.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Clujeanul a scris:Astea-s cateva exemple de cocalari. Dar exista si oameni care nu pot alimenta un logan sau chiar o amarata de dacie. Si asta ca sa mearga la tara la sfarsit de saptamana.
Hai sa nu mai plangem pentru aia care nu-si pot alimenta jeep-urile.


Cine ii pune sa-si cumpere Logan sau amarata aia de Dacie? Exista si microbuze pentru a merge la tara. Sa mai lasam comoditatea daca nu ne permitem. aia cu jeep-urile sunt tot in aceeasi oala,le flutura vantul prin portofel dar au jeep,nu al lor ci al bancii Laughing
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salariul meu imi permite sa-mi platesc o rata lunara pentru un Bentley. Asta nu inseamna ca trebuie sa mi-l cumpar,nu?
Skip ads

  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E absurd ce ziceti, adica omu care de acum 20 de ani are tot aceeasi masina si care nu are posibilitate sa ia alta si nici nu intentioneaza, nu are nici macar acest drept? Sa foloseasca o data pe saptamana masina? Faza trista e ca majoritatea romanilor sunt asa.
Priviti lucrurile foarte subiectiv, incercati sa va puneti in locul celor care au venit 1200-1500 de ron total pe familie, pe luna.
E normal ca utilizarea masinii o data la 7 zile sa fie un lux?

Nu mai faceti comparatie cu tarile cele mai sarace din lume. Eu, in Mali as fi bogatas. Depinde de nivelul societatii. Tot asa s-ar putea face comparatie cu cele mai bogate tari din lume.


Ultima modificare facuta de Clujeanul la Lun 07 Feb, 2011 8:56 pm, modificat de 2 ori in total
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Clujeanul a scris:E absurd ce ziceti, adica omu care de acum 20 de ani are tot aceeasi masina si care nu are posibilitate sa ia alta si nici nu intentioneaza, nu are nici macar acest drept? Sa foloseasca o data pe saptamana masina? Faza trista e ca majoritatea romanilor sunt asa.
Priviti lucrurile foarte subiectiv, incercati sa va puneti in locul celor care au venit 1200-1500 de ron total pe familie, pe luna.
E normal ca utilizarea masinii o data la 7 zile sa fie un lux?


Da,e normal. Nu e vina mea sau a ta daca acei oameni au acele castiguri si nici vina lor,probabil,dar pana la urma fiecare isi gestioneaza viata in felul lui. Benzina nu tine de foame si la venitul declarat de tine mai sus,in nici un caz nu ai cum sa-ti permiti o masina,indiferent de an,model,etc...O dacie din '95 costa cam 600 ron pe an numai RCA,impozit si Rovineta,ulei si alte consumabile,adauga un set de anvelope de iarna si unul de vara o data la 3 ani si deja ii bagi un pic in faliment,daca mai cad si piese de pe masina ceea ce se intampla foarte des la o Dacie veche,avem reteta de gaura totala in buzunar. Vezi tu,ali3n_cop a zis bine....Atata timp cat banii nu-ti ajung pentru datoriile standard si pentru a baga mancare in frigider,te mai complici si cu masina la scara pentru ca asa ti se pare normal? Asta se numeste grandomanie si este ideea de a fi ceea ce nu esti. Raporteaza-te la castigul tau nu la cel al vedetelor TV.Si mai e ceva,omul ala cu masina lui de 20 de ani imi polueaza mie aerul si asa destul de imbacsit.
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Calculam rapid. 1200 ron pe luna pentru o familie sa zicem 2 adulti si un minor,cum preferati minorul? in scoala,sugar,la gradinita?Facem un calcul cu un copil sugar,ok?
Anual,acei 1200 inseamna 14,400 ron. O piata lunara cu alimente de baza duce la minim 500ron/luna daca se infometeaza si se abtin de la multe alimente de baza,pampers pt bebe 120 ron/luna,lapte bebe 200 ron/luna,servetele umede 50ron/luna,anumite suplimente nutritive si medicamente bebe 100ron/luna,haine bebe 100ron/luna,ambii au telefoane mobile 50 ron/luna(raportat la 5 euro cartela Cosmote cu optiuni),intretinere 50ron/luna,apa 70 ron/luna,gaze sau lemne mai ales combinat iarna/vara 50 ron/luna,mai pun oamenii o amarata de haina sau incaltare noua pe ei 150 ron/luna. Acuma sa trecem la activitatile de weekend.O iesire din casa la o plimbare,minin 30 ron/weekend asta daca se vor limita doar la seminte si o punga de pufuleti si o sticla de Cola. Urmeaza masina lui Clujeanul de 20 ani vechime cu toate costurile aferente intretinerii unei masini. Nu cred ca mai e nevoie de calcule pentru ca familia noastra prezentata mai sus nu s-ar descurca nici cu 3000 ron/luna in conditiile de mai sus dar cu 1200 e deja genocid.
Asta este realitatea in Romania,sunt enorm de multe familii cu venitul de mai sus si cred ca in cazul lor,o masina nu face altceva decat sa le complice existenta .
Poate ca suna sau pare dur dar asta este realitatea pe care multi o vad de pe Facebook sau din spatele tastelor.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Word Up Wink Lectii de supravietuire sociala gratuite cu ali3n_cop
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@ adrian...dadeam doar un exemplu ca pretul sa fie 3 lei
in alta ordine de idei...suntem in sex XXI si avem dreptul la o viata mai buna...
nu trebuie sa ne resemnam...asta e...daca maine esti dat afara de la serviciu zici asta e...am 5 mil somaj(nu stiu cat este, am dat o suma exemplu) si merg pe jos
nu mi se pare ok sa consideri masina un lux in conditiile in care suntem in anul 2011 si suntem in uniunea europeana
pai ce facem...ne intoarcem in 1700...mergem iar cu caruta?
chiar nu pot sa inteleg de ce considerati masian un lux, sunt oameni care au nevoie de masina, care "nu pot supravietui" fara masina
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:@ adrian...dadeam doar un exemplu ca pretul sa fie 3 lei
in alta ordine de idei...suntem in sex XXI si avem dreptul la o viata mai buna...
nu trebuie sa ne resemnam...asta e...daca maine esti dat afara de la serviciu zici asta e...am 5 mil somaj(nu stiu cat este, am dat o suma exemplu) si merg pe jos
nu mi se pare ok sa consideri masina un lux in conditiile in care suntem in anul 2011 si suntem in uniunea europeana
pai ce facem...ne intoarcem in 1700...mergem iar cu caruta?
chiar nu pot sa inteleg de ce considerati masian un lux, sunt oameni care au nevoie de masina, care "nu pot supravietui" fara masina


Daca esti dat afara,se numeste "realitate". Si eu am nevoie de un avion privat,asta nu inseamna ca imi permit unul. Nu fac altceva aici decat sa etalez necesitatile omului la standardul lui social. In sec.XXI suntem doar matematic. Masina chiar este un "lux" in zilele noastre,sunt din ce in ce mai multi romani care circula fara taxe platite,asigurari,anvelope corespunzatoare,ITP-ul expirat si ai sa ajungi sa gandesti ca mine cand o sa te gandesti cu adevarat la siguranta ta in trafic si la ideea ca sunt in trafic si cei pe care i-am enumerat mai sus cu cel putin una din problemele expuse.Nu vreau sa fiu eu cel care le expune aici dar cineva trebuie sa o faca.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:
Steffano a scris:@ adrian...dadeam doar un exemplu ca pretul sa fie 3 lei
in alta ordine de idei...suntem in sex XXI si avem dreptul la o viata mai buna...
nu trebuie sa ne resemnam...asta e...daca maine esti dat afara de la serviciu zici asta e...am 5 mil somaj(nu stiu cat este, am dat o suma exemplu) si merg pe jos
nu mi se pare ok sa consideri masina un lux in conditiile in care suntem in anul 2011 si suntem in uniunea europeana
pai ce facem...ne intoarcem in 1700...mergem iar cu caruta?
chiar nu pot sa inteleg de ce considerati masian un lux, sunt oameni care au nevoie de masina, care "nu pot supravietui" fara masina


Daca esti dat afara,se numeste "realitate". Si eu am nevoie de un avion privat,asta nu inseamna ca imi permit unul. Nu fac altceva aici decat sa etalez necesitatile omului la standardul lui social. In sec.XXI suntem doar matematic. Masina chiar este un "lux" in zilele noastre,sunt din ce in ce mai multi romani care circula fara taxe platite,asigurari,anvelope corespunzatoare,ITP-ul expirat si ai sa ajungi sa gandesti ca mine cand o sa te gandesti cu adevarat la siguranta ta in trafic si la ideea ca sunt in trafic si cei pe care i-am enumerat mai sus cu cel putin una din problemele expuse.Nu vreau sa fiu eu cel care le expune aici dar cineva trebuie sa o faca.

sunt de acord cu tine...despre cum se circula...ce e corect e corect
dar nu ar trebui sa fie un lux masina in 2011
daca acceptam asta inseamna ca boc poate sa puna taxa si pe aerul pe care il respiri...trebuie sa-ti permiti sa respiri
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si in incheiere,nu o sa schimbe nimeni nimic pe aici cu un topic si 5 oameni care posteaza,razboiul adevarat se da in strada,nu pe forum si momentan nu exista in nimeni din tara asta,cel putin curajul pe care l-au avut egiptenii.(un simplu exemplu)
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Corect. Eu va urez o saptamana cat mai placuta,voi fi plecat cateva zile din tara . Ne auzim pe Vineri,Sambata...

Succes
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Corect. Eu va urez o saptamana cat mai placuta,voi fi plecat cateva zile din tara . Ne auzim pe Vineri,Sambata...

Succes

drum bun
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Corect. Eu va urez o saptamana cat mai placuta,voi fi plecat cateva zile din tara . Ne auzim pe Vineri,Sambata...

Succes


Sa nu te fure vreo negresa Wink
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
"Vrem" sa ne aliniem la standardele europene, pardon, la preturile europene. Ca numai de-aia suntem noi buni, sa platim preturi europene. Dupa cum spuneam, se tot da inainte cu UE si preturi de UE, dar in UE masina nu e un lux. Si-atunci, cum se face ca ei nu ne ofera intr-adevar Uniunea Europeana, ne ofera numai preturile de UE, iar masina (doar un exemplu) ramane un lux pe care tot mai putini din UE, pardon Romania si-l permit.
Hai sa nu ne mai amagim cu alinierea la preturi de UE, totul e o mare minciuna ca sa mentina preturile atat de sus. Noi nu avem de ce sa platim semenea preturi pentru ca nu avem PENTRU ce sa platim acea valoare de bani ... drumuri bune, autostrazi, servicii, produse de calitate.
Pe scurt, ne amagesc sa platim preturi de UE, pe niste "produse" facute de mantuiala si oferite ca produse de calitate UE.
Totul e un mare fas si daca-ti tot repeta la tv incontinuu, te lasi sedus si incepi sa si crezi ca faci parte din UE.

Asta zic eu ca-i adevarata realitate.

Drum bun, Adriane.


Ultima modificare facuta de Clujeanul la Mar 08 Feb, 2011 12:52 am
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in alte tari banii de un plin ii castigi intr o zi , in romania intr o luna iar mancarea este mai ieftina ca in romania
platim pretul din UE + adaos pe produse din UE ,ca in tara nu se mai produce nimic
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Clujeanul"]"Vrem" sa ne aliniem la standardele europene, pardon, la preturile europene. Ca numai de-aia suntem noi buni, sa platim preturi europene. Dupa cum spuneam, se tot da inainte cu UE si preturi de UE, dar in UE masina nu e un lux. Si-atunci, cum se face ca ei nu ne ofera intr-adevar Uniunea Europeana, ne ofera numai preturile de UE, iar masina (doar un exemplu) ramane un lux pe care tot mai putini din UE, pardon Romania si-l permit.
Hai sa nu ne mai amagim cu alinierea la preturi de UE, totul e o mare minciuna ca sa mentina preturile atat de sus. Noi nu avem de ce sa platim semenea preturi pentru ca nu avem PENTRU ce sa platim acea valoare de bani ... drumuri bune, autostrazi, servicii, produse de calitate.
Pe scurt, ne amagesc sa platim preturi de UE, pe niste "produse" facute de mantuiala si oferite ca produse de calitate UE.
Totul e un mare fas si daca-ti tot repeta la tv incontinuu, te lasi sedus si incepi sa si crezi ca faci parte din UE.

Weekend-ul trecut am fost in vizita la un prieten in Germania. Lucreaza acolo, la o fabrica, impreuna cu alte cateva sute de romani. Majoritatea au plecat de aici pentru bani, pentru ca nu mai faceau fata cheltuielilor. Am putut observa costul litrului de combustibil , aproximativ 5.5 lei(motorina), dar de o alta calitate. Am observat in Dortmund, la Deichman, preturile la incaltaminte: un exemplu dau si aici...o pereche de adidasi Nike pe care eu mi i-am cumparat de aici ,din Deichman-ul "romanesc", am dat pe ei 240 lei, acolo surpriza , 170 lei. Am cumparat mancare si bere, preturi mai mici, semnificativ mai mici, dar calitative. Acolo , un roman, castiga in medie undeva la 1400 euro, darare si un alt avantaj, acela ca utilitatile impreuna cu chiria sunt platite de catre angajator. Aaaaa....si sa nu uit un alt exemplu superelocvent ; am cumparat muschiulet de porc, 3kg a avut, pentru care am platit 28 lei. Deci, domnilor, suntem la pamant DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE. SI ASA CUM AM MAI SPUS-O, REPETANDU-MA A MIA OARA, NU FACEM NIMIC DIN SPATELE CALCULATOARELOR.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
rastafarian, de-asta am deschis topicul asta, ca sa facem ceva real, nu numai discutii in spatele monitorului. Dupa cum vezi, sunt f putini cei care sustin si se implica si-n aceasta treaba, nu mai vorbesc de cei care ar fi dispusi sa faca ceva fizic.
Ma deranjeaza ca de cate ori vreau sa fac ceva se gasesc 2-3 sa-mi spuna ca nu pot schimba nimic si ca ar trebui sa ma multumesc cu putinul asta care mi-l ofera tara asta. Asta nu-i mentalitate sanatoasa.
Am fost in Anglia, am vazut preturile de-acolo, multe chiar mai mici decat aici si vreau sa pot trai si-n tara mea linistit. Nu vreau sa plec de-aici, dar m-am saturat sa vad oameni cu capu-n pamant, suparati, bolnavi si m-am saturat sa vad burtosi in jeep-uri care rad de sarmanii din popor dupa ce le-au luat toti banii.
Asadar, mai organizam ceva, macar niste amarate de afise ca sa promovam protestul asta?
  • dezmembreaza

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cumparati doar de la anumite firme este singura varinta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR