Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ziua buna, dragilor! De curand am demontat farurile cu xenon de fabrica si am trecut la oglinzi normale. Masina venise implicit si cu bloc fara reglaj. Am pus faruri normale, am schimbat blocul si am decuplat senzorul de pe punte insa nu imi merge reglajul din buton de pe noul bloc normal. Trebuie reconfigurata cumva instalatia?
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
da. nu ai fir din spatele blocului de lumini pana la motorasele de la faruri. pentru ca toata smecheria o facea senzorul. acum o vei face tu..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai nu iti merge pentru ca este posibil sa nu fie tras cablajul pentru reglarea farurilor manuala si va trebui sa le tragi tu daca vrei sa functioneze... dar nu inteleg de ce ai facut aceasta schimbare cand toata lumea vrea sa isi puna faruri cu lupa si xenon...
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am imaginat si eu partea cu pre-cablarea masinii. Intrebarea era de unde trebuie tras fir pana la bloc? (Pini, locatii, sigurante, relee)
Skip ads

  • Michael Jackson

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel Astra G, 2 DTI, fabricatie 2002 si m-am gandit sa-mi pun niste xenoane in locul becurilor normale pe care le am acum pentru a avea lumina mai buna. Am gasit la cineva becuri xenon H7 35w 6000k si 8000k. Ce ma sfatuiti? Se merita sa le schimb pe cele normale cu astea? Daca da, pot sa mi le schimb singur, adica, pur si simplu sa le inlocuiesc demontandu-le si montandu-le pe cele noi sau am nevoie de ceva ajustari? Multumesc mult.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a pune xenoane pe masina trebuie sa pui faruri cu lupa, spalator de far si reglajul automat al farurilor .Aaaaa, si in afara de becuri cu xenon trebuie sa pui si droser(balast). Daca nu ai asa ceva si te opreste RAR, iti ridica talonul si nu treci ITP-ul. Acum fa un calcul si vezi daca renteaza!
  • Michael Jackson

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.
  • alexandra03

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna. Am si eu o intrebare. Am un Opel Astra G iar de cand l-am cumparat avea xenon - fara lupe atunci. Pentru ca nu am vrut sa ma opreasca politia din acest motiv, am mers la un nene electrician si am montat lupe ( care spune dumnealui ca sunt universale) . Cand m-am dus la un service sa reglez farurile, mi-au spus ca nu le pot regla, motiv pentru care am incercat sa dau lupele si farul cat mai in jos astfel incat sa nu ii orbesc de tot pe cei din fata. Inca primesc flashuri noaptea (deci ma gandesc ca ii deranjeaza cumva ) iar pentru ca sunt date farurile in jos faza lunga nu e mai lunga cu mult decat faza scurta. As vrea sa schimb farurile cu totul si sa iau unele cu lupa integrata din fabrica dar am inteles ca cele originale de la Opel ar fi undeva la 400 de euro . Imi puteti recomanda ceva la un pret mai rezonabil? Multumesc frumos
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Gasesti multe modele pe olx. Scrii "lupa astra g" si iti alegi, am vazut ca la majoritatea sunt in jur de 150 euro.
  • alexandra03

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Din ce am intrebat in stanga si in dreapta am auzit ca ar fi diferente intre tipurile de faruri - unele care lumineaza destul de prost sau cum ca ar tremura lumina. Are cineva experienta cu ele ?
  • JwLucian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare....vãd ca de un an nu a mai comentat nimic pe aici la acest subiect. Ma poate ajuta cineva cu o varianta de faruri complete cu xenon pt astra G ?
Nu vreau sa tai farurile....sa pun eu lupa si toate cele...
Am vazut mai sus ca recomanda cineva H7r ca si varianta..
Aveți un site de unde pot cumpara astfel de faruri ?
Multumesc anticipat!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jw, daca vrei sa pui faruri cu lupa, nu iti trebuie becuri cu sufix r. Alea sunt niste matzocarii pentru pus, cica, csenoane pe oglinda
Cat despre modelul de becuri... depinde de ce faruri iei. Becurile le alegi dupa specificatiile farurilor, de exemplu, daca iei faruri cu lupa OEM, o sa iti trebuiasca D1S sau D2S, nu mai retin exact...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR