Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • stefan2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1987 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare am un vectra 1.6 16v model 1997 cu farurile din doua corpuri.
Potrivesc cele de la modelul din 2000 dintr-un singur corp?
As vrea sa le schimb k se vede destul de urat de ele Laughing
Skip ads

  • enigma

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut.. buna intrebare stefan chiar si eu am vrut sa intreb si eu astept raspuns Very Happy
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da se potrivesc numai ca mai trebuie putin taiate din anumite colturi a caroseriei ca sa isi faca alte clipsuri...ca sa poti prinde farurile...
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
se potrivesc si nu trebuie taiat nimic
uite-
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fara probleme , am schimbat si eu fara sa tai sau sa modific nimic .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca schimbi farurile cu altele de Vectra B2, te rog sa imi spui si mie pe pm un pret decent pentru farul de pe partea soferului (in caz ca este Carello), la al meu imi bate faza lunga in pamant si cei de la Autohaus Huber mi-au zis ca este rupt reglajul manual pe orizontala (stanga-dreapta) si ca au vazut multe cu oglinda deformata sau cu reglajele rupte in interior ca farurile de Vectra B1 sunt foarte sensibile (?!). Reglajul manual pe verticala este functional, deasemenea imi functioneaza corect si reglajul vertical (cu motoras) din masina. Faza scurta s-a putut regla pe verticala dar nu si stanga-dreapta iar amprenta de lumina proiectata de far pe aparatul folosit pentru reglaj e un pic deformata, insa lunga a ramas in pamant si pot sa misc usor de tot cu mana oglinda pentru a ajuta lunga sa urce insa revine in jos inapoi ceea ce intr-un fel confirma ca e ceva rupt inauntru, se vede pe bara fata ca a fost lovita un pic in dreptul farului ca e putin crapata. M-ar ajuta si daca stie cineva un workaround pentru problema mea, multumesc.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
[quote="tm16gts"]se potrivesc si nu trebuie taiat nimic
uite-
sandu_race a scris:ndu_race"]Fara probleme , am schimbat si eu fara sa tai sau sa modific nimic .


sorry atunci,asa am auzit si eu,e foarte bine daca se monteaza usor la fel ca cele normale pentru ca si eu as vrea sa imi pun:D
  • stefan2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1987 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsuri am sa le schimb cat de repede. cele originale de pe masina sunt moarte total
Skip ads

  • speedy'91

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
merg fara nici un fel de problema!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.Am urmarit discutia dumneavoastra cu interes.Eu am Vectra B1 si faruri GM model Valeo cu semnal semarat.Vreau sa fac o precizare.DA farurile de B2 se potrivesc pe B1 cu o munca (ma refer la manopera) in plus.Anume:
-pentru montajul farurilor de B1(indiferent ca se monteaza pe B1 sau B2) , NU trebuie sa dati bara frontala jos.
-pentru montajul farurilor de B2 trebuie sa demontati si bara de protectie frontala.
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
M-am luat dupa unii care au spus ca nu trebuie modificat nimic la faruri si mi-am comandat pe net farurile dintr-o bucata,model dupa 1999 si surpriza,nu se potrivesc mufele... La farurile de b1 mufele sunt rotunde si la farurile noi,cele de b2 mufele sunt dreptunghiulare(5mm pe 35mm) ochiometric vorbind. Dintr-o prima analiza destul de rapida am observat ca nici motorasele de reglare nu isi gasesc locul si aici ma refer la motorasele de la farurile de b1 pe care intentionam sa le mut pe farurile noi.In fine,ma consider norocos ca am gasit motorase de far de la b2 destul de ieftine ca pret la un coleg de pe forum si totodata imi trimite si mufele aferente(cele ptr.far si cele pentru motorase).Cum o sa realizez schimbarea,voi reveni cu amanunte despre schimbarea mufelor si despre"inadirea"firelor. Ceeia ce nu stiu sigur,dar voi afla cu certitudine daca se folosesc aceleasi culori la fire.Voi reveni...
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Va salut.Am urmarit discutia dumneavoastra cu interes.Eu am Vectra B1 si faruri GM model Valeo cu semnal semarat.Vreau sa fac o precizare.DA farurile de B2 se potrivesc pe B1 cu o munca (ma refer la manopera) in plus.Anume:
-pentru montajul farurilor de B1(indiferent ca se monteaza pe B1 sau B2) , NU trebuie sa dati bara frontala jos.
-pentru montajul farurilor de B2 trebuie sa demontati si bara de protectie frontala.


Subscriu Cool
Skip ads

  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@ally78it.Nu stiu de unde ai luat tu faruri cu mufa patrata.Eu toate farurile de B2 care le-am vazut au mufa exact la fel ca la B1 si la motorasu de reglaj si pentru becuri.Nu e nici o diferenta.Daca ai luat faruri pantetate,cele mai ieftine chinezarii normal ca nu se potrivesc.
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
radu_mp a scris:@ally78it.Nu stiu de unde ai luat tu faruri cu mufa patrata.Eu toate farurile de B2 care le-am vazut au mufa exact la fel ca la B1 si la motorasu de reglaj si pentru becuri.Nu e nici o diferenta.Daca ai luat faruri pantetate,cele mai ieftine chinezarii normal ca nu se potrivesc.


Ia mai citeste te rog ce fel de mufa au farurile pe care le-am cumparat eu? Unde am scris eu patrata? In fine... Intreaba orice posesor de vectra b2 si vezi ce tipuri de mufe au farurile lor. Eu am cumparat faruri de b2 nu faruri adaptate... Nu vb.daca nu stii ce faruri am cumparat,nu presupune ca as fi luat,citez "cele mai ieftine chinezarii".Sanatate


Ultima modificare facuta de ally78it la Mie 06 Apr, 2011 11:12 pm
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti fac poza cu faruri valeo originale de B2 sa vezi ce mufa au?iti fac chiar la 3 perechi sa te convingi ca si la motoras si la far au aceeasi mufa ca la b1 sa nu mai zici ca vorbesc in necunostinta de cauza.Maine dupa ce fac cele 6 poze le postez sa te convingi.
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu prea ma mai ajuta acum din pacate oricate poze ai face. Oricum,nu ma declar expert Smile.Eu spuneam doar ce am patit eu cu piesele mele
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si mufele "dreptunghiulare" de la ce tip de faruri sunt?


Ultima modificare facuta de ally78it la Mie 06 Apr, 2011 11:22 pm
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu cand am spus de piese pantentate si chinezarii nu vorbeam prostii.Farurile ca lumea au aceleasi mufe ca si la b1.Daca nu vedeam la mai multe perechi de faruri nu te-as mai fi contrazis.Sincer sa fiu piesele ies diferit cand sunt facute sub patent.Adica nu originale,cumpara licenta si fabrica si ei,dar ca sa iasa mai ieftin le fac de calitate inferioara si uneori chiar usor diferite.De asta o aripa pantenta costa 150 ron si una originala 400-500 Laughing Si la vectra B sincer nu am vazut niciodata mufe dreptunghiulare la faruri.
  • ally78it

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca nu ai vazut uite aici
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60
Ultimele poze "pentru ally78it,poze colet" sunt mufele ce mi le trimite colegul maine si culmea,tot de pe faruri "valeo originale" sunt.
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca difera de la an la an.De ce ma mai mir cand am cautat un debitmetru pt masina mea la 8 centre de dezmembrari si pan la urma mi-am luat din italia.Si cand pe un motor s-au pus 3 tipuri de pompe de injectie in acelasi an.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR